Mantıksal Açıdan AMD vs NVIDIA

Evet, bugün sizlerin karşısında bu konu ile varım. Bu AMD vs NVIDIA konusuna nokta getirmek amacıyla açıyorum konuyu.

Şimdi NVIDIA'nın avantajlarını anlatıyorum;

Tensör çekirdekleri.
RT çekirdekleri,
GDDR6X bellekler,
Yazılım destekleri,
Yayınlarda avantajlar.

Şimdi de AMD'nin avantajlarını söylüyorum;

Belli kartlarda rakiplerine karşı yüksek bellekler (örneğin 3070Ti'da 8GB varken 6750XT'de 12GB olması)
GDDR6 belleklerden kaynaklı az watt tüketimi ve az ısınma,
NVIDIA'ya karşı aşırı uygun fiyatlar.

NVIDIA'nın dezavantajları;

Aşırı fazla watt tüketimi,
Isınma,
Aşırı fazla fiyatlar,
AMD kartlara göre daha fazla darboğaz. (tartışılır)

AMD'nin dezavantajları;

Yazılım desteği,
Yayınlarda dezavantajlar,
Wattman. (6000 serisinde ne kadar azalmış olsa da bitmedi)
Az da olsa coil whine

Uzun lafın kısası, NVIDIA fanboyu değilseniz ve amacınız sadece oyunsa AMD daha avantajlı; NVIDIA ise yayın, render konusunda daha avantajlı.

Son düzenleme:
Bu ikisinin nedenini anlamadım?
Şöyle örnekliyim , RX 6900XT 300 watt tüketirken bazı 3070Ti modelleri 310 watta kadar çıkabiliyor.

Darboğaza da tartışılır yazdım zaten.

Araştırdım watt konusunda haklısınız. Ancak darboğaz konusu marka ile alakalı değil ekran kartının gücüne bağlı olduğunu düşünüyorum.
Orda onu yazma sebebim bazıları 5600 ile 6800XT beslerken bazıları 3070Ti'a beslemez diyor.

Darboğaz saçma geldi. İşlemci, ekran kartıni besleyemezse darboğaz olur. Nvidia veya AMD olmasıyla alakalı değil.
Orda onu yazma sebebim bazıları 5600 ile 6800XT beslerken bazıları 3070Ti'a beslemez diyor.
Burda açıkladım o kısmı.

Aslında NVIDIA için RT yerine Tensör Çekirdekleri daha uygun olur. RX 6000 serisinde de RT var ama Tensör yok.

Aslında NVIDIA için RT yerine Tensör Çekirdekleri daha uygun olur. RX 6000 serisinde de RT var ama Tensör yok.
Ekledim. Aslında RT kısmında daha fazla olması yüzünden yazmıştım.

1650 almaktan vazgeçip RX 6400 aldım. İyi ki almışım.

AMD de daha fazla coil whine ve sürücü sorunu yaşanıyor. Bu yüzden çoğu kişi hala NVIDIA tercih ediyor. Tabii ki araba olayı gibi biraz da tercih meselesi. Bazen daha iyisi olduğunu bilmene rağmen güvendiğin adrestesin.

Yeni konular

Geri
Yukarı