Rehber Manyetik toz filtresi yapımı

Selamlar, uzun süredir manyetik toz filtresi arıyordum ancak istediğim boyutlarda Türkiye'de satılmıyordu. AliExpress'de ise 55 TL'ye geliyordu tanesi. Ben de Hepsiburada'dan 47 TL gibi bir fiyata sineklik ve yapışkanlı şerit mıknatıs aldım. Sinekliğin boyutu çok büyük. Aynı şekilde şerit mıknatıs da oldukça uzun. Bayağı bir süre yetecektir.

Screenshot_1.png

20210319_161711.jpg

Sineklik alüminyum diye satılıyor ancak alakası yok. Dümdüz plastik. Mıknatıs ise şaşırtıcı şekilde kaliteli çıktı. Hem yapışkan kısmı hem de mıknatıs kısmı çok sağlam tutuyor.
Yapımı oldukça basit. Sinekliği istediğiniz boyutlarda kesip kenarlarına şerit mıknatısı yapıştırıyorsunuz. Yalnız şerit mıknatısı yapıştırmadan önce eliniz ile düzleştirin. Yoksa yamuk toz filtresine sahip olursunuz.

20210319_143329.jpg

20210319_160628.jpg

Üst kısımdan 0.5-1cm kadar kesmek zorunda kaldım, sığmadı.
Benim yaptığım ve kasadaki toz filtresi:

20210319_160536.jpg

Son hali:

20210319_161027.jpg

20210319_161020.jpg

Sineklik üzerindeki delikler küçük değil, o yüzden hava akışına çok fazla etkisi yok.

Mıknatıslar biraz güçlü olduğu için konumlandırmak zor oldu. Kasalar ile birlikte gelen toz filtreleri gibi kolay hareket etmiyor.

Fikri veren @HABAR'a teşekkürler. O çift kat demişti ancak tek kat yaptım. Eğer toz tutmada başarısız olursa çift kat yapacağım.

Anlatım için teşekkürler. Elimizdeki kasaya uygun ön ve üst panele uygun yedek toz filtresi hangi sitelerden bakarız?

Yeni konular

Geri
Yukarı