Çözüldü Masasütünde çizgiler oluşması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Luffy Senpai

Centipat
Merhaba,
Bilgisayarda ek 1'de gönderdiğim resimde olduğu gibi masaüstünün üst kısmında çizgiler karıncalanmalar oluyor. Olduğu zamanda kasma donmada oluyor. Mouse ilerletirken ilerlemiyor, görüntü donuyor vs. Chrome açıkken, oyun oynarken ya da klasör açıkken olmuyor ve o uygulamalarda sorunsuz çalışıyor ama masaüstündeyken veya Word programı açıkken oluyor.

ek-1.jpg

Örneğin AC Valhalla'yı oynuyorum. Oyunu açarken ve oyun başlangıç ekranında aynı çizgiler oluyor. Oyunu oynayınca böyle bir sorun olmuyor. Dahası oyun açıldıktan sonra yani ekran kartı yüke girince masaüstünde olan çizgiler de dahil olmak üzere hiçbir sorun kalmıyor. Ekran kartında 0dB özelliği de var ve fanlar 50 derece altında çalışmıyor. Normal kullanımda fanlar hiç çalışmıyor.
Ayrıca klasörü ya da Chrome'u çizgiden simge durumuna aldığımda da ek-2'de olduğu gibi aynı şekilde oluyor. FurMark testi yaptım. Aynı şekilde yine üst kısımda çizgiler oldu ve çizgiler olduğunda da görüntü donuyordu (ek-3).

ek-2.jpg

ek-3.jpg

Monitörde sorun olduğunu düşünmüyorum sürekli olmuyor çünkü.

Ekran kartını 7 ay önce sıfır aldım. Son zamanlarda Windows 10 toplu güncelleştirmesi (Windows 10 versiyon 21H2 .NET Framework toplu güncelleştirme) ile NVIDIA sürücü güncellemesi yaptım. Hemen hemen bunları yaptıktan sonra sorun olmaya başladı. Güncelleştirmeden mi kaynaklı yoksa ekran kartı mı bozulmuştur? Format atsam işe yarar mı?

Ayrıca bu sorun ilk olduğunda 10 15 dk içinde kendiliğinde geçti ve bilgisayarı sorunsuz uzun süre kullandım. İkinci olduğunda 30 dk içinde yine kendiliğinden geçti (ikisinde de bilgisayarı birkaç kez yeniden başlattım). Ancak ikinci seferde uzun süre oyun oynadıktan sonra normal kullanıma geçtikten belirli bir süre sonra yine aynı şekilde sorunlar belirlemeye başladı. Ve ne hikmetse Chrome'u kullanırken hiçbir sorun olmuyor ama masaüstüne geçince veya Alt Tab yapınca yine aynı çizgiler oluyor. Ve bilgisayar kilitlenme düzeyinde donuyor.

Ekran kartı bozuksa aynı sorunun hep olması gerekmez mi? Oyun açıkken yani sistem-ekran kartı yük altındayken sorunla karşılaşmamam normal mi?

Yazıyı yazmaya başladığımda çizgi sorunum vardı. Yazı yazmak bile çok zordu (ek-2) Şimdi oyun açtım ve sorunsuz şekilde yazıyorum. Yükteyken sorun yok iken yük altında değilken sorun oluyor gibi.

Sistem: i5 11600K, ASUS ROG RTX 3070 Ti, ASUS B560M Plus Wi-Fi anakart, ASUS VG249 monitör.

Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
N11'den satın almıştım direkt iade ettim sonra BenQ monitör aldım ondan da memnun kalmadım onu da ikinci el satıp 2K LG monitör satın aldım şu anda hala onu kullanıyorum.
Bende BenQ EX2510S modelini almayı düşünüyorum. Umarım sorun çıkarmaz.

Monitörü garantiye gönderdim. Ekranı değiştirmişler. Bir kaç güne elimde olacak. Sorun monitör kaynaklı. Monitörü alalı 6 aydan fazla olduğu için değişim-iade yapılmadı. Umarım onarımda sıkıntı yoktur da uğraşmak zorunda kalmam. Çözüldü olarak işaretlenebilir.
@Criesley @ICrevRESS Bu arada lol oynarken ve normal kullanımda sorun olmadı. Şimdi Ac valhallaya girdim yine aynısı oldu.
Xbox game bar dan video yakalamayı açıp video kaydettim. Videoda kasma veya çizgiler gözükmüyordu. Gayet akıcı ve sorunsuz oynadı video. Bu sorunun monitörle alakalı olduğunun göstergesi olmalı. Yeni bir monitör alıp bunu garantiye yollamayı düşünüyorum.

@Criesley @ICrevRESS Bu arada lol oynarken ve normal kullanımda sorun olmadı. Şimdi Ac valhallaya girdim yine aynısı oldu.
Xbox game bar dan video yakalamayı açıp video kaydettim. Videoda kasma veya çizgiler gözükmüyordu. Gayet akıcı ve sorunsuz oynadı video. Bu sorunun monitörle alakalı olduğunun göstergesi olmalı. Yeni bir monitör alıp bunu garantiye yollamayı düşünüyorum.
Garantisi Duruyorsa Degişmenizde Fayda Var Tabiki Özellikle 144 Hz ile Rekabet Maçlarında Gözle Görülecek Farklar Var.

Peki onarım mı yaptılar yoksa yenisini mi gönderdiler garantiden. Ya da değişim-iade raporu mu verdiler?
Bu monitörden sonra hangi monitöre geçtiniz?

N11'den satın almıştım direkt iade ettim sonra BenQ monitör aldım ondan da memnun kalmadım onu da ikinci el satıp 2K LG monitör satın aldım şu anda hala onu kullanıyorum.

Bende BenQ EX2510S modelini almayı düşünüyorum. Umarım sorun çıkarmaz.

Monitörü garantiye gönderdim. Ekranı değiştirmişler. Bir kaç güne elimde olacak. Sorun monitör kaynaklı. Monitörü alalı 6 aydan fazla olduğu için değişim-iade yapılmadı. Umarım onarımda sıkıntı yoktur da uğraşmak zorunda kalmam. Çözüldü olarak işaretlenebilir.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı