Masaüstü Bilgisayarda USB portlarında anlık duraksamalar yaşanması

Daha fazla  
Merhabalar,

2 ay kadar önce bir masaüstü bilgisayar topladım. 8-9 yıldır dizüstü bilgisayar kullanıyor olduğum için alışmak biraz vakit aldı.

Son 2 haftadır yaşadığım bir problem var. Bilgisayarımın USB portlarının çalışmasında duraksamalar yaşanıyor tamamen rastgele anlarda. Bilgisayara USB portlarından sürekli takılı halde bulunan şeyler; klavye, mouse, ses kartı ve Wi-Fi aparatı. Bazen de bir midi klavye ve wireless klavye & mouse setimi takıyorum.

Şimdi kronolojik olarak gözlemlediğim ve şüphelendiğim durumları yazacağım:

1) Bir yedekleme yapmak için iki adet harici diski bilgisayara USB portlarından bağlayıp birinden diğerine yarım saat süren bir data aktarımı yaparken USB Wi-Fi aparatı internete bağlanamadı (daha doğrusu modeme bağlı olup internet erişiminin olmadığını iddia ediyordu fakat telefondan veya laptoptan girebiliyordum internete). Aktarım bittikten sonra internet normale döndü.

2) Bir akşam ses kartımın 4-5 defa arka arkaya bağlantısı kesilip tekrar geri geldi ve sonra tamamen çalışmaz hale geldi, gelip gitme sırasında hoparlördeki çıt pıt seslerinden fark ettim bu durumu. Ertesi gün ses kartı da port da gayet güzelce çalışıyordu. (ses kartını söküp yerine mouse taktığımda mouse çalışıyordu ilk anda)

3) Bilgisayarım açılırken Monitörde ASRock yazısını görmem bir 8-9 saniye alıyor, sonra windows u ve masaüstünü görmem 5-6 saniye sürüyor fakat tüm bu işlemler olurken bazen 2 bazen 3 defa USB cihazlara güç gelip gidiyor. (Klavyemin ışıklarından ve ses sisteminin çıt pıt yapmasından anlayabiliyorum bu durumu)

4) Bir gün tamamen rastgele bir anda internet bağlantımın koptuğunu ve USB Wi-Fi aparatımın algılanmadığını gördüm, biraz bekleyip Wi-Fi aparatını çıkarttığımda bilgisayar tamamen dondu. Restart sonrasında her şey gayet iyiydi.

5) Az önce ise aniden tüm USB portları çalışmayı durdurdu. Çıkar-tak yapmak bir işe yaramadı. Önce bilgisayarı daha sonra güç kaynağını kapatıp yeniden başlattım ve şimdi yine hiçbir problem yok.

Bilgisayarımı bazen 2-3 gün aralıksız açık tutuyorum, fakat bu sürelerde belirli periyotlarla yeniden başlatmaya özen gösteriyorum. Bilgisayarın montajını kendim yaptım, yaparken anakartın 24 pin soketi ile güç kaynağının 24 pin kablosu arasında tırnak girmeyecek kadar bir boşluk kaldı, bu ne kadar etkiler bilemiyorum. USB port bağlantılarını gayet düzgünce yaptım. Kasanın güç düğmelerinin yanında 2 adet USB 2.0 bir adet USB 3.0 girişi var, bunların iki tanesi devamlı kullanımda. Arkasında ise 2 adet USB 2.0 portu devamlı kullanımda.

Aygıt yöneticisine girip baktığımda USB cihazlarda bir uyarı göremiyorum, bu yüzden yazılımsal olduğunu düşünmüyorum.

Anakartın kendi programından 2 defa BIOS güncellemeyi denedim, güncelleme başarılı demesine rağmen son sürüm 3.40 gösterilirken bende hala 3.00 yüklü görünüyordu.

Sistemim:

ASRock AB350m Pro4 MOBO
AMD Ryzen 5-1600 CPU
Gskill Ripjaws V 16GB 3000MHz RAM
GTX 1050Ti GPU
FSP Hydro HD700 700w 80+bronze PSU
Samsung 960Evo 250GB SSD
WD Blue 1TB HDD
Aerocool Aero500 Kasa

Umarım konuyu yanlış bir yere açmamışımdır ve eksik bilgi vermemişimdir. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı