Masaüstü Bilgisayarın İnternete Bağlanamama Sorunu

xEviL

Hectopat
Merhaba arkadaşlar.

En yakın arkadaşım yeni bir masaüstü pc aldı. Fakat internete bağlanılamıyor. Benim dizüstüyü götürdüm. Modemi bulup şifreyi girip bağlandım fakat arkadaşımın bilgisayarında Ağ ve Paylaşım Merkezinde "Tanımlanamayan Ağ" diyor ve sağ alt köşede ünlem işaretli bir sembol var. Nasıl internete bağlanabiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim :)

Çok acil arkadaşlar vaktimiz fazla yok. 1 saat içinde çözmemiz lazım. Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürler. :)

@Silinen üye
@Silinen üye
@SypeR
@Silinen üye

Son düzenleyen: Moderatör:
Modemini kapat 10 saniye bekle tekrar aç. Belki sorunun düzelebilir.

Modemi kapatıp açtık fakat benim laptop bağlanıyor, arkadaşımın bilgisayarında yine aynı sorun devam ediyor. :(

Modem ile bilgisayar kabloyla mı bağlı?

Birkaç sebebi olabilir.
  1. LAN kablosunu kontrol edin. Eziklik vs. varsa içindeki CAT kablolar zarar görmüştür ve büyük ihtimalle ondan bağlanamıyordur.
  2. Ethernet sürücüsünü kontrol edin. Eğer eski veya uyumsuz bir sürücü varsa buda internetle olan bağlantıyı etkiler.
  3. Modemde MAC filtresi vardır. Eğer MAC filtresi aktif ise onu kaldırın veya bilgisayarın MAC adresini girip aktive edin.
  4. Modemde veya bilgisayarda geçersiz DNS adresi girilmiş olabilir. Bu sebeple internete bağlanamıyor olabilir.
  5. Bilgisayarın veya modemin ethernet soketi bozuk olabilir.
  6. Biraz alakasız da olsa modemin firmware'i eski olabilir ve bu sebeple ethernet slotundaki her cihazı tanımayabilir.
Aklıma gelenler bunlar. Tek tek dene ve maddeler halinde cevaplarını yaz. Bekliyorum. :)

1. Lan kablosunu kontrol ettim hiçbir ezilme kırılma gibi bir durum yok.
  2. Ethernet sürücüsünü nasıl kontrol edebileceğimi bilmiyorum. O yüzden nasıl yapabileceğimi de anlatabilirseniz güzel olur. :)
  3. Mac filtresini nereden kaldırabilirim?
  4. DNS adresi geçersiz ise nasıl geçerli bir DNS adresi ekleyebilirim?
  5. Bilgisayarın ethernet soketinin bozuk olduğunu düşünmüyorum. Modeminde değil çünkü laptop'a kablo ile bağladığımızda da internete bağlanabildik.
  6. Modemin firmware'i eski ise nasıl düzeltebilirim?
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. :)

Ağ kartını güncelledin mi?
Ağ kartını güncellemeyi bilmiyorum bilgisayar yeni yani sıfır bugun servis gelip taktı masaüstüne kadar halletti o kadar sonra gitti ve internete bağlanmaya çalışıncada bu hata çıktı ?

Az önce bir sorun belirledik ''Ethernet'' geçerli bir IP yapılandırmasına sahip değil > sorun çözülemedi diyor. Nasıl çözebilirim?

Edit: Windows 8 ile yeni tanışıyoruz pek içini bilmiyorum o yüzden anakarta falan nasıl bakabilirim hiç bir fikrim yok. Şu yukarıdaki sorunu çözebilirsem internete bağlanabiliriz galiba. Nasıl çözebileceğimi biliyor musunuz?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı