Masaüstü HDD Önerisi

Bütçe
350

Aydın Bekoğlu

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Back-End Developer
5 yılın sonunda şu an kullanmakta olduğum HDD artık tökezlemeye başladı uzun süredir tökezliyordu fakat son zamanlarda iyice kafayı yemiş durumda. Bir gün önce çalışan program bir gün sonra çalışmıyor. Bilgisayar açılırken veya HDD'de yüklü bir şeyi açmak istediğimde marş almaya çalışan Tofaş gibi ses çıkarmaya başladı :)
Uzun süredir bad sector vardı ama beni yine idare ediyordu. Kısacası 1TB HDD önerisine ihtiyacım var. Sistemde 240 GB SSD takılı haliyle 1 TB altı kurtarmaz.

2 HDD arasında kaldım hangisini önerirsiniz veya önerdiğiniz başka marka/model var mı?

Seagate Barracuda 1TB ST1000DM010 3.5" 7200RPM SATA3.0 NCQ 64MB 210MB/s

WD Blue WD10EZEX 1TB Sata3 7200 Rpm 64 MB Harddisk

WD Blue öneririm.

Bu iyidir.
Hocam bilmediğimden soruyorum, WD Blue ile P300'ü Chia Coin için çok öneriyorlar, hangisi daha iyidir?

Hocam komuyla alakasız fakat HDD'ye ne oldu da ömrünün bittiğini, tökezlediğini anladınız.

Son 2-2.5 senedir zaten bad sector sorunları ile uğraşıyordum. Belli başlı test programları ile testte yaptım çoğu kez şunu çok rahat söyleyebilirim ki HDD artık bitik durumda. Zaten bunu anlamak için test yapmaya gerek de yok. GTA 5 mesela map yüklemeleri olsun oyun yüklemesi olsun çok sıkıntılı idi. HDD'de aldığım sorunlu oyunu SSD atıp deniyorum hiçbir sorun yok. Evet HDD, SSD kadar hızlı değil fakat önceden sorunsuz kullanırken işte artık sorunlar çıkmaya başladı. HDD'de %50 oranında bad sector var.

Dediğim gibi test yapmadan gözle görülür performans sorunları bir yerden bir yere dosya taşırken çok yavaş taşımaya başlaması vb. üzerine bir de son zamanlarda HDD normal sesler çıkartmıyor sürekli kafa takılma sesi veya bir dosyayı okuyamıyor tekrar tekrar okumaya çalışıyor (marş alamayan Tofaş sesi) birçok örnek sayabilirim ki HDD zaten 5 yıl kullandım ve çok hor kullandım.
Seagate almayın. WD Blue ve Toshiba P300 incelenebilir.

Şu an kullandığım eski HDD Seagate neden kimse önermiyor herkes kronik sorunları var falan diyor. P300 baktım ama çok pahalı ya indirimde yakalayabilirsem anca.
WD Blue öneririm.
Teşekkürler evet bu konuyu benzer konuları bende görmüştüm bir kaç sefer. Buradaki konu daha yeni paylaşılmış tabii.
Bu iyidir.
Burada fiyatı uygunmuş genelde 500 GB'ları hep bu fiyatta görmüştüm.

Son 2-2.5 senedir zaten bad sector sorunları ile uğraşıyordum. Belli başlı test programları ile testte yaptım çoğu kez şunu çok rahat söyleyebilirim ki HDD artık bitik durumda. Zaten bunu anlamak için test yapmaya gerek de yok. GTA 5 mesela map yüklemeleri olsun oyun yüklemesi olsun çok sıkıntılı idi. HDD'de aldığım sorunlu oyunu SSD atıp deniyorum hiçbir sorun yok. Evet HDD, SSD kadar hızlı değil fakat önceden sorunsuz kullanırken işte artık sorunlar çıkmaya başladı. HDD'de %50 oranında bad sector var.

Dediğim gibi test yapmadan gözle görülür performans sorunları bir yerden bir yere dosya taşırken çok yavaş taşımaya başlaması vb. üzerine bir de son zamanlarda HDD normal sesler çıkartmıyor sürekli kafa takılma sesi veya bir dosyayı okuyamıyor tekrar tekrar okumaya çalışıyor (marş alamayan Tofaş sesi) birçok örnek sayabilirim ki HDD zaten 5 yıl kullandım ve çok hor kullandım.

Şu an kullandığım eski HDD Seagate neden kimse önermiyor herkes kronik sorunları var falan diyor. P300 baktım ama çok pahalı ya indirimde yakalayabilirsem anca.

Teşekkürler evet bu konuyu benzer konuları bende görmüştüm birkaç sefer. Buradaki konu daha yeni paylaşılmış tabii.

Burada fiyatı uygunmuş genelde 500 GB'ları hep bu fiyatta görmüştüm.

Seagate, dayanıklığı iyi değil ve SMR kayıt yöntemini kullanıyor.

Geri
Yukarı