Masaüstü mü alınmalı? Laptop mu?

Hocam bir de termal açıdan şüpheniz olmasın daha bilgisayarın elime hiç sıcak hava üflediğini görmedim. The Long Dark, PUBG, Cities Skylines oynadığım en ağır oyunlardı. Bu oyunlarda fan tam güç çalışıyor ama soğuk hava üflüyor, ılık bile değil. Ayarlar 1080p Ultra.

Cyberpunk 2077 gir DLSS RTX Ultra ayar aç o dediklerin hafif oyunlar dediğimi yap bilgisayar dehşet ısınır zamanında MSI titan bile kullandım yine ısınıyordu makine masaüstü kasası gibiydi ama o bile ısınıyordu laptoplar soğutma açısından masaüstü kasalarla kapışamaz. Daha işin içine Custom sıvı soğutma falan dahil etmedim.

Hocam bir de termal açıdan şüpheniz olmasın daha bilgisayarın elime hiç sıcak hava üflediğini görmedim. The Long Dark, PUBG, Cities Skylines oynadığım en ağır oyunlardı. Bu oyunlarda fan tam güç çalışıyor ama soğuk hava üflüyor, ılık bile değil. Ayarlar 1080p Ultra.
Hocam benchmarkları videoya alıp atabilme şansınız var mı? Herhangi bir zaman olur hiç farketmez. Biraz fazla bir istek ama imkanınız varsa çok iyi olur.

Evet sevgili hocalarım, neredeyse 1 yıldır technopattayım. Bu süre içinde hem kendime en uygun bilgisayarı aradım hem de elimden geldiğince başka insanlara yardım etmeye çalıştım. Bugün bu konuyu açmamın sebebi gene bilgisayar almakla alakalı. Sorun şu ki ben laptop mu almalıyım yoksa masaüstü mü hala emin değilim. Masaüstü alsam yerleştirecek düzgün bir masam yok, laptop alsam benim bütçeme uygun laptop yok. Vallahi kaç aydır bu döngü içerisindeyim, bütçeme uygun laptop varken param yoktu, şimdi hedef bütçemin neredeyse yarısı kadar param var. Elbette hiçbirimiz geleceği göremez, ben sizden param olunca ne alayım gibi bir soruya cevap istemiyorum. Bilgisayar alma konusunda biraz fazla seçiciyim çünkü paramı güzel bir şeye harcamak istiyorum, mesela laptop alacaksam VRAM 6 GB olmalı gibi şeylere kafamı takıyorum. Bu yüzden mesela 3050, 3050 Ti gibi modelleri kafadan eliyorum. Masaüstü olsa kendime uygun şeyler seçince stok yok diyor. Bana ne önerirsiniz? Biliyorum gereksiz uzun ve alakasız bir konu oldu ama okuyup bir fikir belirtmeniz bile bana yeterli, şimdiden teşekkür ediyorum fikirlerini belirtenlere.

Masada yer yok diyorsunuz o zaman laptop almak zorunda kalabilirsiniz.

Koyacak yer olarak 2'li priz+ monitörü koymalık minik bir masa varsa alın daha rahat eder kafanız. Laptop alacaksanız da ev de misafirlikte kafa güzelde okulda her yerde oynarsınız bunları diyorum şu anlık. Bütçe sıkıntısı zorluyor tabii ki. APU bakabilirsiniz.

Cyberpunk 2077 gir DLSS RTX Ultra ayar aç o dediklerin hafif oyunlar dediğimi yap bilgisayar dehşet ısınır zamanında MSI titan bile kullandım yine ısınıyordu makine masaüstü kasası gibiydi ama o bile ısınıyordu laptoplar soğutma açısından masaüstü kasalarla kapışamaz. Daha işin içine Custom sıvı soğutma falan dahil etmedim.

Hocam bende o kadar demedim zaten tabii ki normal şartlarda masaüstülerin soğutması daha iyi olur, masaüstü ekran kartlarının soğutma bloklarını biliyoruz zaten laptopta ise sadece 2-3 boru oluyor soğutma için. Ben sorunlu bir cihaz değil, diğer cihazlara göre nispeten daha iyi anlamında söylemiştim.

Hocam benchmarkları videoya alıp atabilme şansınız var mı? Herhangi bir zaman olur hiç fark etmez. Biraz fazla bir istek ama imkanınız varsa çok iyi olur.

Tamam denerim. Hangi oyunları istiyorsunuz? Hocam PUBG'de net bir kayıt alamıyorum çünkü MSI Afterburner'ı algılıyor ve açılmıyor.

The Long Dark kaydını aldım;
Arada bir yeri kestim çünkü 4dk boyunca konuşma vardı.

Bir de Steam indirimleri olunca eğer indirime girerlerse GTA 5, Bannerlord ve Forza'yı almayı düşünüyorum. Onlarında kaydını paylaşabilirim eğer alırsam çünkü onlar daha ağır oyunlar.

Son düzenleme:
Hocam bende o kadar demedim zaten tabii ki normal şartlarda masaüstülerin soğutması daha iyi olur, masaüstü ekran kartlarının soğutma bloklarını biliyoruz zaten laptopta ise sadece 2-3 boru oluyor soğutma için. Ben sorunlu bir cihaz değil, diğer cihazlara göre nispeten daha iyi anlamında söylemiştim.

Tamam denerim. Hangi oyunları istiyorsunuz? Hocam PUBG'de net bir kayıt alamıyorum çünkü MSI Afterburner'ı algılıyor ve açılmıyor.

The Long Dark kaydını aldım;
Arada bir yeri kestim çünkü 4dk boyunca konuşma vardı.

Bir de Steam indirimleri olunca eğer indirime girerlerse GTA 5, Bannerlord ve Forza'yı almayı düşünüyorum. Onlarında kaydını paylaşabilirim eğer alırsam çünkü onlar daha ağır oyunlar.
Dosya sahibinin çöp kutusunda diyor hocam.

Masaüstü alsam koyacak yerim yok ama masaüstü almayı istiyorum, laptop almak aslında daha çok işime yarayacak çünkü universiteye gidince de kullanma şansım olacak ama 15-20 bin arasına istediğim gibi bir laptop yok.
Neden koyacak bir yer ayarlamayı düşünmüyorsunuz?

Geri
Yukarı