Masaüstü PC aylık kaç TL yakar?

Bu verdiğin bilgiler ile hesaplamamız imkansız. Tüm donanımları yazman lazım ve hangi durumda açık bıraktığının da önemi var.
Teorik maksimumunu hesaplayabiliriz PSU 500W olduğu için maksimum o kadar çekebilir. O da günde 8 saattden ayda 208 lira yapar.

Sen ne yaptın hocam. RTX 3070 Ti ekran kartım var 11600 i5 işlemcim var 850W PSU var ve bana aylık gelen elektrik zaten 250-300 TL arası. Ben geceleri bile kapamıyorum bilgisayarı bazen. Ve evet sürekli oyun oynuyorum.

Sen ne yaptın hocam. RTX 3070 Ti ekran kartım var 11600 i5 işlemcim var 850W PSU var ve bana aylık gelen elektrik zaten 250-300 TL arası. Ben geceleri bile kapamıyorum bilgisayarı bazen. Ve evet sürekli oyun oynuyorum.
Ben zaten teorik maksimum dedim başka türlüsünü hesaplayamam çünkü. 500w X 8 saat x 30 gün 120kwh yapıyor. Elektrik de yanlış bilmiyorsam 1.86 TL kwh saat başına.

Şöyle diyim hatta daha açıklayıcı olsun sistemi stress testine sokarsak günde 8 saattden ayda bu kadar harcar.

Ben zaten teorik maksimum dedim başka türlüsünü hesaplayamam çünkü. 500W X 8 saat X 30 gün 120kWh yapıyor. Elektrik de yanlış bilmiyorsam 1.86 TL kWh saat başına.

Hocam şimdi elektrik faturamı kontrol ettim 240 TL gelmiş. Bu evde kettle var TV var kasa çalışıyor. Kombi elektrik harcıyor. Var oğlu var yani. Onun daha farklı bir hesaplaması olabilir mi acaba? Belki şöyle mi acaba benim PSU 850W ama kullandığı 300-400 gibi bir şey olabilir mi oyun oynarken?

Monitör: AOC C24G1.
Kasa: Corsair space Delta RGB.
PSU: Corsair 550W.

Günde ortalama 8 saat bakıyorum (bazen açık unutup içeri gidiyorum) bu PC ayda kaç kW elektrik tüketir o da kaç TL'ye denk gelir?
Bilgisayarın maksimum güçte çalışırsa 2 saate 1.1kw elektrik harcar. 1kW elektrik 1.37 TL ordan kendin hesaplayabilirsin.

Hocam şimdi elektrik faturamı kontrol ettim 240 TL gelmiş. Bu evde kettle var TV var kasa çalışıyor. Kombi elektrik harcıyor. Var oğlu var yani. Onun daha farklı bir hesaplaması olabilir mi acaba? Belki şöyle mi acaba benim PSU 850W ama kullandığı 300-400 gibi bir şey olabilir mi oyun oynarken?
Doğrudur hocam harcamanıza bağlı. Ben yanlış anlaşılıyorum sanırım.😄 Ben sistem o kadar harcar demiyorum. Arkadaş oyun mu oynuyor, ekran kartı ne işlemci ne hiçbir bilgimiz yok. Tek verdiği bilgi PSU ve monitör. PSU da 550w mış 500 gördüm en başta. PSU bilgisayarda ne yaparsanız yapın 550den fazlasını veremiycektir. Ben de olabilecek teorik maksimum değeri yazdım. 30 lira gibi afaki bir değer sallasam yanlış olur çünkü.

Sizin PSU'nuz 850w ama siz oyun oynarken belki 300w harcıyorsunuzdur. Sistem boştayken 50w harcıyordur vs. Yani psu değeri kadar güç çekmiyor sistem. Maksimum gücü belirtir o.

Doğrudur hocam harcamanıza bağlı. Ben yanlış anlaşılıyorum sanırım.😄 ben sistem o kadar harcar demiyorum. Arkadaş oyun mu oynuyor, ekran kartı ne işlemci ne hiçbir bilgimiz yok. Tek verdiği bilgi PSU ve monitör. PSU da 550W mış 500 gördüm en başta. PSU bilgisayarda ne yaparsanız yapın 550'den fazlasını veremiycektir. Ben de olabilecek teorik maksimum değeri yazdım. 30 lira gibi afaki bir değer sallasam yanlış olur çünkü.

Sizin PSU'nuz 850W ama siz oyun oynarken belki 300W harcıyorsunuzdur. Sistem boştayken 50W harcıyordur vs. yani PSU değeri kadar güç çekmiyor sistem. Maksimum gücü belirtir o.

Ya ben zaten o konuyu geçtim kendiminkini hesaplamaya çalışıyorum :D

Arkadaşlar kusura bakmayın biraz sıkıntılarım vardı açamadım PC'yi işlemciyi ekran kartını ilk başta konuyu oluştururken aşağıdaki alana yazmıştım hatta monitör kısmı falan olmadığı için onları da extradan yazmıştım ama nedense gözükmemiş.

Ekran kartı:

Anakart:

Yazan kısma

Ekran kartım: RX 5500 XT 4 GB.

İşlemcim: i3 10100F.

RAM: Çift kanat 16 GB 3000MHz.

Genel olarak oyun oynuyorum 8 saat baktıysam 5-6 saati oyun.

Geri
Yukarı