Masaüstü uygulama geliştirmek

Yer
Kayseri
Daha fazla  
Meslek
Elektrik elektronik mühendisi
masaüstü uygulama geliştirmek istiyorum. C#, C++ ya da java kullanıcam. Hangi dil ve ide işimi görür,hangi yolları izlemeliyim ?
Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bahsettiğin diller yardımı ile bir çok proje yapabilirsin! Neler yapmak sana kalmış bir olay, C++ aralarında en zor olan dildir. JAVA çok fazla yerde kullanılan güncel, öğrenilmesi gereken bir dil. C# ise basit olmasının yanında bir o kadar da çok fazla yazılım programında kullanılıyor. Bütün diller de işini şahsen... Başlangıç olarak C# seçebilirsin, sonra JAVA ve C++ olabilir. C++ öğrenmek zordur, lakin En çok kullanılan diller arasında bir numara olabilir. Çok fazla geniş alanda kullanılıyor ve kullanılan alanlar oldukça profesyonel yerler !

mantığını öğrenmek istiyorsan C den başlayabilirsin ama masaüstü uygulama yapmak C ile çok sıkıntılı olabilir.
C++ ile performanslı bir uygulama yazarsın ama zorlanırsın dil karışık.
Uygulamam her platformda çalışsın diyorsan JAVA ile yazmanı öneririm.
Yok ben sadece Windows üzerinde çalışan bir uygulama yapmak istiyorum dersen C# ile yazabilirsin.
Ama dediğim gibi programlama mantığını anlamak istiyorsan C öğrenirsen JAVA yı C++ ı C# ı rahat kavrarsın yok ben sadece uygulama yapmak istiyorum dersen JAVA ya da C# kullanmanı tavsiye ederim.

Ne dediğinizin farkında değilsiniz sanırım... Daha C# bilmeyen bir kişiye C öğren diyorsunuz. C makine diline en yakın dil, adam daha C# gibi basit bir dili yapamazken C önermek... Ne yiyor, ne içiyorsunuz da bunlar diyorsunuz. Daha emeklemeyi bilmeyen bir kişiye koşun diyorsunuz. Yürü bile demeden...

Ne dediğinizin farkında değilsiniz sanırım... Daha C# bilmeyen bir kişiye C öğren diyorsunuz. C makine diline en yakın dil, adam daha C# gibi basit bir dili yapamazken C önermek... Ne yiyor, ne içiyorsunuz da bunlar diyorsunuz. Daha emeklemeyi bilmeyen bir kişiye koşun diyorsunuz. Yürü bile demeden...

programlama dersi hocama bu tarz bir soru sorduğumda bana şu cevabı vermişti:
C yi bilmek Kamyon sürmeyi bilmek gibidir bunu öğrenirseniz normal arabaları çok rahat sürersiniz.

Ayrıca programlamaya başlayanlar için genel olarak C önerilir ki işin mantığını kavrayabilsin

ayrı
programlama dersi hocama bu tarz bir soru sorduğumda bana şu cevabı vermişti:
C yi bilmek Kamyon sürmeyi bilmek gibidir bunu öğrenirseniz normal arabaları çok rahat sürersiniz.

Ayrıca programlamaya başlayanlar için genel olarak C önerilir ki işin mantığını kavrayabilsin

yine senin verdiğin örneğe benzetmek gerekirse C yürümektir bebek en çok yürümek için zorlanır ancak yürümeye başladı mı çok rahat koşmaya başlar

Aynen öyle. Zorluk konusunda kimseye bir itirazım yok. Fakat bir insana bazen bu kadar nazik davranıp onun potansiyelini küçümsememelisiniz.

Tabii başlangıç dilinin ne olacağı ile ilgili bir ısrarım da yok.

Phyton, Ruby, JavaScript te olur.

Fakat C, işletim sistemlerinin genel dili olduğu için kültürel açıdan da en uygun dildir başlangıç için.

Ben de programlamaya C dili ile başlamıştım. Ardından kısa süreli Python kullandım ve son olarak C# ta uzmanlaşmaya karar vermiştim. Şahsi kanaatim Python ile başlaman. Basit öğrenimi daha kolay geliyor bana.
Meselenin özü "algoritma ve programlama mantığı"nı kavraman. Algoritma kitaplarında genelde C ve C++ üzerinden anlatılıyor. Dilersen C ile başla temeli öğren sonra uzmanlaşmak istediğin dili belirle. Zaten bir dili bildiğin zaman diğerlerini öğrenmen uzun sürmez. Dilin syntaxını öğrenmen kalır geriye. Değişkenler,döngüler vs. tümünde mantık aynı. Siz hele bir zordu kolaydı demeden başlangıcı yapın devamı gelir. Şu teknoloji iyiydi bu dil iyiydi derken daldan dala atlayarak gidersiniz zaten. Bir gün AngularJS öğrenmeye karar verirsiniz diğer gün yok yok Angular2 öğreneyim dersiniz. Bu kafa karışıklığı hiç bir zaman bitmeyecek ne başında ne ortasında :)

Hepsini bilirsen çok büyük projeler yapabilirsin sana tavsiyem bu dilleri sıra ile öğrenirken her bir dili öğrendikten sonra birkaç proje yapman. Ama bu projeler basit olmasın hesap makinesi falan olmasın yani. Bir de asla bir dili zor diye ben bunu sonra öğreneyim deme. Ben bir zamanlar bunu yaptım ve çok büyük bir sıkıntı yaşadım. Ben de bir zamanlar böyle deyip C++ sonra öğreneyim diyerek başladım, bu nedenle maalesef bir ara çok arada kaldım. JavaScript mi öğrensem C++ mı, diye sonra JavaScript'ten başladım. Şu an electron öğreniyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı