Masaüstünün Güzel Görünmesi İçin Yapılacaklar

104108

Kilopat
Masaüstünüzün düzgün ve düzenli görünmesi için bazı cambazlıklar yapabiliriz. Yorgun bir günden sonra ya da güzelce eğlenmek için oturduğumuz bilgisayarımızın masaüstü görünümü bence psikolojik olarak çok önemli. İçinizi açan, göz zevkinizi bozmayacak, çok basit ve alışınca bağımlılık yapan bazı düzenlemelerimi sizinle paylaşmak isterim.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar:

Ekran çözünürlüğünüz ve masaüstü fotoğrafınızın çözünürlüğü birde görüntü oranları birbiri ile uyumlu olmalıdır.

1.png

2.png

Aksi halde düşük çözünürlüklü ya da uyumsuz görüntü oranına sahip fotoğrafınız ekranın ortasında küçük görünecektir ya da ekrana sığdırmak için sistem tarafından büyütülecektir. Bu da fotoğrafınızın kare kare görünmesine, orantısız esnemesine ya da uzamanasına neden olabilir? Bu da göz zevkimizi bozar. Eğer fotoğrafınızın çözünürlüğü çok yüksekse bazen bilgisayar açılışında masaüstünün geç gelmesi gibi sıkıntılara sebep olabilir.

Masaüstü simgelerinin boyutları. (Beni en çok çileden çıkartan şey).

3.png

Sene olmuş 2022. Windows 11 çıkmış. Adamlar hala 16x16, 32x32 boyutlarında ikon kullanıyorlar. Masaüstünü ve kendi oyunlarını işte bu görüntüde ki kadar çirkin gösteriyorlar (Kusuruma bakmayın biraz ağır oldu ama gerçekten çok sinir oluyorum. Ne kadar zor 256x256 icon yapmak ki, oyun çıkartacak kadar parası olan bir firma ikonu bu kadar küçük yapıyor?). Tabii ki bunu böyle bırakmayacağız. Hemen işe koyuluyoruz.

Mesela Webbed oyunu için hemen düzenleme moduna geçiyoruz. Oyunun adını internette araştırıp (Google > görseller) beğendiğimiz bir görselini indiriyoruz. Çözünürlüğü fark etmez nasılsa 256x256 yapacağız. Tek önemli nokta ICO yaptığımızda ne olduğu anlaşılacak bir görsel olsun.

Görsellerden beğendiğim bir tanesini Üstüne "sağ tık" > "resmi farklı kaydet.. " yaptıktan sonra ICO Convert - Create Icons From PNG & JPG Images Online a gidiyoruz. (sponsorlu değildir. İcoconvert yazıp bulabilirsiniz Google'dan.) Bu arada PNG olması önemli. ICO siteleri PNG uzantılı görsel destekliyor. Eğer indirdiğiniz dosya jpeg SE Paint'te açıp "farklı kaydet " deyim PNG seçip kayıt edebilirsiniz.

Screenshot 2022-05-07 at 20-57-07 ICO Convert - Create Icons From PNG & JPG Images Online.png

Yapılması gerekenler:
1- Gözat'a tıkladık. PNG uzantılı görselimizi seçtik.
2- Upload'a tıkladık. Görsel yüklendi.
3- Crop your image bölümünden görselinizin ICO olacak kısmını seçiyoruz. Gerisi ICO da olmayacak.
"Uyarı: Çok büyük bölüm seçmeyin sonuca 256x256 olarak çıkacağı için görseliniz anlaşılmaz."
4- Apply styles bölümünden istediğiniz şekili seçiyoruz. Ben hep yuvarlak ya da kare seçiyorum. İsteğinize kalmış.
5- Select the icon format bölümünden "Custom sizes > Multi- size "görselde olduğu gibi ben hep boyutları elle seçiyorum. Eğer resminiz 256x256'dan büyüske "Original Size"ı da seçebilirisiniz.
6- Connvert and Download bölümünde Convert ICO'ya tıklıyoruz. İşlem tamamlanınca Altta çıkan Download your icon(s) a tıklayıp indiriyoruz.
7- Oyuna hemen sağ tık > Özellikler > Simge Değiştir butonunu buluyoruz. Hemen indirdiğimiz ICO'yu seçip "Tamam" a tıklıyoruz.
"Uyarı: Eğer indirdiğiniz ICO'nun yerini değiştiricekseniz arşive ya da özel bir klasöre koymak için önce ICO'yu taşıyın ardından Simge değiştir yapın. Aksi halde bilgisayarı Yeniden başlattığınızda ya da "Yenile" yaptığınızda oyunun simgesi boş görünecektir."
Veeee mükemmel sonuç:

7.png

Artık büyütseniz de küçültseniz de yaptığımız simge mükemmel görünecek.

Özel bir şey daha paylaşmak isterim.

Bu paylaştığım dosya saydam ICO dur. Masaüstünde görünmez oluyor. Çöp kutusunun (boş olan) simgesini bu yaparsanız eğer (masaüstüene sağ tık> kişiselleştir> Temalar > Masaüstü Simge Ayarları>Geri Dönüşüm Kutusu (boş)) çöp kutusu boşken masaüstünde kalabalık etmez. Hatta çöp kutunun adınıda "i" ya da "." gibi zor görülecek bir şey yaparsanız masaüstünde hiç görünmez. Ben görün diye GDK yaptım.

8.png

Hemen nasıl göründüğünü gösteriyorum. Boşken:

9.png

Dolu iken:

10.png

Ve en sonunda masaüstüm:

Screenshot_3.png

Son düzenleme:
Bence masaüstünü güzelleştirmek için yapılacak en önemli şey arka plan resmi ve taskbar ayarları. Ben Wallpaper Engine kullanıyorum üstüne TranslucentTB kullanarak taskbarı ayarlıyorum ve güzel görünüyor bence. (Ekteki wallpaper hareketli)

Dosya Ekleri

• resim_2022-05-07_213445002.png
    resim_2022-05-07_213445002.png
    797,7 KB · Görüntüleme: 119

Yeni konular

Geri
Yukarı