Masaya anakart bağlantılı ARGB şerit döşemek

DjKedi

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Anakart: MSI X570 Tomahawk.
Masa boyutu: 175x80 cm.
Ne kadar mümkün, nasıl olur tam bilmediğim için hem işin olurunu hem nasılını öğrenmek için konu açtım.
Amacım şu: ARGB şerit LED alacağım. Bunu anakarta bağlayacağım. Oradan PCI genişleme slotundan çıkıp masamın alt kısmını döneceğim. Masam alttaki görseldeki gibi bir masa, LED'i ne şekilde dönmek istediğimi Paint ile göstermeye çalıştım. Demirin iç tarafına takacağım.

1608120490023.png

Proje bu, şimdi gelelim ekstra özelliklere. Ben bu şerit LED'i kasanın dışından da sökebilmeliyim.

1608120708222.png

Bu şemada görülen sarı kutucuk aslında şerit ile anakart bağlantısının olacağı bir nokta olmalı. Ben bu şerit LED'i her sökmek istediğimde kasayı açmak yerine kasanın dışından bu bağlantıyı çıkartabilmeliyim. Bu sayede kasanın yerini değiştireceğim zaman önce içini açıp bağlantıyı sökmekle ugraşmamalıyım. Dışarıdan LED'i söker, kasayı hareket ettirir, LED'i tekrar bağlarım.

Tüm bu bilgiler ışığında almam gereken ürün, izlemem gereken yol, olası riskler, anakart bu kadar uzun LED'i besleyebilir mi? Gibi sorulara cevap arıyorum. Eğer bu sistem pahalıya gelir veya sıkıntılı olur ise tak çalıştır ARGB şerit LED alıp kumanda ile kontrol edeceğim. 2 sistemin iyi yanlarını, kötü yanlarını söyleyip hangisini yapmanın daha iyi olduğunu açıklarsanız sevinirim.

Anakart: MSI X570 Tomahawk.
Masa boyutu: 175x80 cm.
Ne kadar mümkün, nasıl olur tam bilmediğim için hem işin olurunu hem nasılını öğrenmek için konu açtım.
Amacım şu: ARGB şerit LED alacağım. Bunu anakarta bağlayacağım. Oradan PCI genişleme slotundan çıkıp masamın alt kısmını döneceğim. Masam alttaki görseldeki gibi bir masa, LED'i ne şekilde dönmek istediğimi Paint ile göstermeye çalıştım. Demirin iç tarafına takacağım.

Eki Görüntüle 783694

Proje bu, şimdi gelelim ekstra özelliklere. Ben bu şerit LED'i kasanın dışından da sökebilmeliyim.

Eki Görüntüle 783698

Bu şemada görülen sarı kutucuk aslında şerit ile anakart bağlantısının olacağı bir nokta olmalı. Ben bu şerit LED'i her sökmek istediğimde kasayı açmak yerine kasanın dışından bu bağlantıyı çıkartabilmeliyim. Bu sayede kasanın yerini değiştireceğim zaman önce içini açıp bağlantıyı sökmekle ugraşmamalıyım. Dışarıdan LED'i söker, kasayı hareket ettirir, LED'i tekrar bağlarım.

Tüm bu bilgiler ışığında almam gereken ürün, izlemem gereken yol, olası riskler, anakart bu kadar uzun LED'i besleyebilir mi? Gibi sorulara cevap arıyorum. Eğer bu sistem pahalıya gelir veya sıkıntılı olur ise tak çalıştır ARGB şerit LED alıp kumanda ile kontrol edeceğim. 2 sistemin iyi yanlarını, kötü yanlarını söyleyip hangisini yapmanın daha iyi olduğunu açıklarsanız sevinirim.
Anakartın içine neden bağlıyorsun?
USB ile tak çıkar yaparsın.
Buyfun DC5V 6 W 1 M 60 Leds Uzaktan Kumanda ile Rgb
Bunun ülkede satılan versiyonları var. Bu yurtdışından satış. Ucuza gelmesi için buradan da alabilirsin.

Öncelikle geç cevapladığım için kusura bakmayın biraz ceza almışım :).

Anakartın içine neden bağlıyorsun?
USB ile tak çıkar yaparsın.
Buyfun DC5V 6 W 1 M 60 Leds Uzaktan Kumanda ile Rgb
Bunun ülkede satılan versiyonları var. Bu yurtdışından satış. Ucuza gelmesi için buradan da alabilirsin.

USB ile bağlamak aklıma gelmediğinden böyle bir yol izlemek istemiştim. Tavsiyeniz oldukça mantıklı.

Bu bölgeye kendi yapışkanıyla yapıştırırsan ileride çarpıp sökülme ihtimali var.
USB olayı daha mantıklı.
Benim masada da LED var ama masanın üst tarafta kalan kısmında.(Üşenmez isem fotoğraf atarım.)

Masanın üstüne koymak çok göz alır diye düşündüm bu yüzden altan ışık vurması daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. Fakat üşenmeyip :) fotoğraf atarsanız duruma göre üst tarafa koyabilirim :).

Böyle bir ürün alsam sizce nasıl olur?

@crazyreign dostum sizin tavsiyelerinizi de duymak isterim.

Öncelikle geç cevapladığım için kusura bakmayın biraz ceza almışım :).

USB ile bağlamak aklıma gelmediğinden böyle bir yol izlemek istemiştim. Tavsiyeniz oldukça mantıklı.

Masanın üstüne koymak çok göz alır diye düşündüm bu yüzden altan ışık vurması daha güzel olacaktır diye düşünüyorum. Fakat üşenmeyip :) fotoğraf atarsanız duruma göre üst tarafa koyabilirim :).

Böyle bir ürün alsam sizce nasıl olur?

@crazyreign dostum sizin tavsiyelerinizi de duymak isterim.
Tabii ki bu ürünü de alabilirsin. Almadan önce mutlaka iyi araştırma yap çok fazla benzer ürün var.

@DjKedi
Benim masamın üstünde kitaplıkta vardı attığın görselde yok ama benim ki böyleydi.
Mezuna kaldığımda ders çalışmak için yapmıştım, tek renk LED.

InkedIMG20201217093749_LI.jpg

IMG20201217093819.jpg

IMG20201217093810.jpg

Motoru ve açma kapama devresi.

IMG20201217093801.jpg

@DjKedi
Senin dediğin böyle herhalde
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
@DellaPesco aynen böyle bir şeyler düşünüyorum. Uğraşmış fotoğrafları atmışsın eline sağlık. Sanırım sen aydınlatma amacıyla kullanıyorsun ben ise süs amaçlı kullanacağım. Araştırmalarıma devam ediyorum eğer olur da bir gün sonuca ulaşırsam paylaşırım ben de :)

Anakarta o kadar uzun LED takman sakıncalı olabilir kumandalı LED'ler var onlardan takıp kontrol etmen daha sağlıklı.

Yeni konular

Geri
Yukarı