Masterliquid 240 Lite pompasından ses gelmesi

Protix

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar. Masterliquid Lite 240 sıvı soğutucum var. 2 aydır sorunsuz kullanırken bugün oyundayken rahatsız edici bir ses çıkartmaya başladı. Fanları teker teker durdurdum, sesin fanlardan gelmediğini işlemcinin üzerine montajlanmış kısımdan geldiğini (bu kısmın ne olduğunu bilmiyorum) fark ettim. Bu durumun benim halledebileceğim bir çözümü mevcut mudur?

Bende 120mm olan modeli vardı. Yapabileceğiniz bir şey yok bu durumda. Yani yapacağınız her şey garanti dışı bırakır pompayı. En iyisi garantiye gönderin muhtemelen yenisini size göndereceklerdir. Pompa içinde kalan havanın sesi o diye tahmin ediyorum.

Ses muhtemelen pompadan geliyor biraz araştırdım pompanın gücünü düşürerek sorunun bir nebze giderilebildiğini söylüyorlardı. Nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok ama bu şekilde bir yol izleyerek sesi azaltmak mümkün müdür ?

Ses muhtemelen pompadan geliyor biraz araştırdım pompanın gücünü düşürerek sorunun bir nebze giderilebildiğini söylüyorlardı. Nasıl yapacağım hakkında bir bilgim yok ama bu şekilde bir yol izleyerek sesi azaltmak mümkün müdür?

Mümkün ben öyle idare etmiştim ama soğutma performansı azalır tabii. BIOS üzerinden eğer tanımlanabiliyorsa pompanın bağlı olduğu fan slotunu pompa olarak tanımlayın. Böylece daha rahat ayarlayabilirsiniz. Tanımlanamıyorsa direkt olarak o slotun voltajını düşürün. Hızı azalacaktır. O modelde kronik sorun yalnız o ses. Yani servise verseniz bile bir süre sonra tekrar bozulma ihtimali yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı