Masterliquid ML240L V2 vs Masterliquid ML360R

Onurca

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,
Sistem:
Thermaltake Commander G33 kasa
AMD Ryzen 5 3600X işlemci
Gigabyte 3060 Ti Gaming OC ekran kartı
Corsair H45 Sıvı soğutma.
Sorun: PUBG, R6, GTA 5 gibi oyunlarda işlemci ve ekran kartı 70-71 derecelere kadar çıkıyor, ayrıca sıvı soğutma eski olduğu için ciddi bir ses sorunu var. Yeni bir sıvı soğutma almak istiyorum fakat 2 model arasında kaldım; 240mm olan versiyonu alırsam bu kasanın üstüne takılacak ve egzoz fan olarak görev yapacak, eğer 360mm fan alırsam bunu kasanın önüne takıp içeri hava veren şekilde ayarlayacağım üstte de ayrıca 2 adet 120mm fan takacağım benim aklıma takılan nokta aralarında yaklaşık 600TL fiyat farkı var bu farka değer mi? Bu değişiklikleri yapmam ekran kartının sıcaklığını düşürür mü? Hangisini yaparsam daha iyi bir performans alırım?

Ekleme: Bu modellerde herhangi bir ses veya bozulma gibi sorunlar var mı veya başka önerileriniz var mı?
Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hangi konu olduğunu bulamadım ama açtığım konuların birinde forumdan bir arkadaş bizzat ML240L kullanıcısı olduğunu ve pompa sesinin rahatsız edici seviyede yüksek olduğunu söylemişti. Eğer bulabilirsem konu linkini de atacağım birazdan.
@Onurca

1631060176536.png

Bu konuda söylenmiş, ML240L kullanıcısı değilmiş yanlış hatırlamışım, videolardan görmüş fakat genel olarak Cooler Master sıvı soğutuculardan şikayetçi bir arkadaş.

@WTC

Son düzenleme:
Evet, bir arkadaşım kullanıyordu ve sesine katlanamadı. Yeni aldığım sıvı soğutma sesinden şikayet ederken, sen asıl benimkinin nasıl olduğunu gör demişti. İnternet üzerinden bir video attı ve şikayetimden utandım :)

Herkeste aynı mıdır bilmem. Ama genel olarak problemli bir soğutma gibi gözüküyor. Fiyat olarakta bariz uygun olması kafa karıştırıcı. Ben riske girmem şahsen. Bahsi geçen video ve yanına iki tane de bonus ses problemi içeren video;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet, bir arkadaşım kullanıyordu ve sesine katlanamadı. Yeni aldığım sıvı soğutma sesinden şikayet ederken, sen asıl benimkinin nasıl olduğunu gör demişti. İnternet üzerinden bir video attı ve şikayetimden utandım :)

Herkeste aynı mıdır bilmem. Ama genel olarak problemli bir soğutma gibi gözüküyor. Fiyat olarakta bariz uygun olması kafa karıştırıcı. Ben riske girmem şahsen. Bahsi geçen video ve yanına iki tane de bonus ses problemi içeren video;

Bu videoları gördüm fakat videodaki fanların 3'ü de eski modeller V2 için bu sorunlar var mı?

Yazı ya da tura.

Onu bilmiyorum. Çok fark edeceğini sanmam. Çünkü ürün kalitesi belli. Yanlış yönlendirmekte istemem. V2 yazınca YouTube üzerinden çıkmıyor.

O zaman en iyisi başka modellere yönelmek. Peki 360mm veya 240mm radyatör hakkında ne dersiniz, hangi şekilde yapmak daha verimli olur?

Sayfalarca öneri verdiler bu konuda, inceleyip içlerinden beğendiğin birisini araştırabilirsin gibi duruyor.

O zaman en iyisi başka modellere yönelmek. Peki 360mm veya 240mm radyatör hakkında ne dersiniz, hangi şekilde yapmak daha verimli olur?
3600X için çok fazla masrafa gerek yok. Sağlam hava soğutmalar da yeterli olur. Soğutması kolay bir işlemci. Aldığınız 70 derece normal zaten. Ama ses sorunu var demişsiniz. İlla sıvı soğutma istiyorum derseniz 240mm yeterli olur. 360mm almaya gerek yok. Kasanın üstüne egzoz şekli takarsınız, ön tarafa da 3 tane güzel fan taktığınız zaman yeter.

İleride 5600X veya 5800X gibi işlemcilere geçerim derseniz çıtayı biraz daha yüksek tutmanız gerekir. 5600X için 240mm yeterli olur fakat 5800X için 280mm veya 360mm radyatör tercih etmek daha sağlıklı olur.

3600X için çok fazla masrafa gerek yok. Sağlam hava soğutmalar da yeterli olur. Soğutması kolay bir işlemci. Aldığınız 70 derece normal zaten. Ama ses sorunu var demişsiniz. İlla sıvı soğutma istiyorum derseniz 240mm yeterli olur. 360mm almaya gerek yok. Kasanın üstüne egzoz şekli takarsınız, ön tarafa da 3 tane güzel fan taktığınız zaman yeter.

İleride 5600X veya 5800X gibi işlemcilere geçerim derseniz çıtayı biraz daha yüksek tutmanız gerekir. 5600X için 240mm yeterli olur fakat 5800X için 280mm veya 360mm radyatör tercih etmek daha sağlıklı olur.
3600X için 70 derece normal evet haklısın ama ben biraz daha ekran kartını düşünüyorum 2100RPM'lere çıkıp 71 dereceleri görmesi içime kurt düşürdü.

Yeni konular

Geri
Yukarı