Match Zoom: Karşılaştırmayı Kolaylaştırın

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
52.149
Beğeni
43.214
Yer
İstanbul
#1
Rötuş ve fotoğraf düzenleme işlemlerine çok fazla vakit harcayanlar, genellikle elde ettikleri sonuçları karşılaştırmak isterler. Alındaki kırışıklıklar yeterince azaltılabildi mi? Uygulanan bölgesel kontrast yeterince güçlü mü? Bu tür soruların cevabına, Photoshop’ta “Macht Zoom” özelliği ile ulaşilirsiniz.

1. Fotoğrafları Sıralama

Orijinal ve düzenlediğiniz fotoğrafı Photoshop’ta açın. İki fotoğrafı birden görebilmek için, menü çubuğundan “Window/ Arrange/ Tile” dizinini izleyin.

2. Aynı Oranda Yaklaştırmayı Ayarlama

Fotoğraflarınızdan bir tanesini istediğiniz boyutta büyütün ve ardından sırayla “Window/ Arrange/ Match Zoom” ve “Window/ Arrange/ Match Location” adımlarını takip edin.

3.
Fotoğrafları Yönlendirme

Her iki fotoğrafı aynı anda sürükleyebilmek için [Shift] +[Boşluk tuşu] basılı tutun ve fare ile fotoğrafa tıkladıktan sonra fotoğrafı istediğiniz yönde sürükleyebilirsiniz. Bu sayede fotoğraf genelindeki hatalarınızı detaylıca denetleyebilirsiniz.

Kontrol Elinizde: Her iki fotoğraf üzerinde aynı anda hareket ederek fotoğraflarınıza göz atabilirsiniz.

Pratik İpuçları

Fotoğrafı Bağımsız Bir Pencerede Açma

Standart olarak fotoğraflarınız, program üzerinde menü çubuğu altında açılır. Serbest hareket ettirebileceğiniz pencerelerle çalışmak isterseniz, menü çubuğu üzerinden “Window/ Arrange/ Float in Window” seçeği ile fotoğrafınızı ayrı bir pencerede açabilirsiniz.

Fotoğrafların Tümüne Genel Bir Bakış

Standart olarak fotoğrafların tümünü görüntüleyemezsiniz. Ancak Photoshop’ta bulunan fotoğraflarınıza genel bir bakış elde etmek ve fotoğraflarınızı sıralamak isterseniz, menü çubuğu üzerinde yer alan “Arrange Documents” simgesine tıklayın.
 

Benzer konular

Yeni konular