Matematiğe kafam basmıyor

Çevrem beni her zaman makine mühendisliği uçak mühendisi ol filan diyor ama ben daha çok denizaltı araçları ve denizlere karşı küçüklükten beri yoğun ilgim var belki o alanlarda kendime uygun bir şeyler bulabilirim bir zaman bakmam lazım o taraflara.
Makine mühendisliği ile gemi mühendisliğinin dersleri %70 aynıdır zaten. Gemi mühendisliği, uçak mühendisliği vs. bunlar makine mühendisliğinin alt dalları olarak görülebilir. Makine mühendisliği okuyup denizaltılar üzerine çalışman mümkün.

Ben ezelden beri matematikten anlamıyorum. Sizin gibiyim. Çalışsam bile anlamıyorum. Bakıyorum bakıyorum, eviriyorum çeviriyorum yok. Zerre anlamıyorum. 1.dönem matematik sınavından 10 aldım hatta bilenler bilir. Ben kendimi çözdüm. Sayısalı hiç yapamıyorum, rezaletim. Artık ağırlığı sözele vereceğim. Sayısal olmuyor, bari sözeli geliştireyim.

O kadar değilim ben 70 60 filan şu an ortalama durumum.

Ama çevremde 85 90 alan benim gibi normal kişileri görünce kendimi sorgulayasım geliyor.

Ben ezelden beri matematikten anlamıyorum. Sizin gibiyim. Çalışsam bile anlamıyorum. Bakıyorum bakıyorum, eviriyorum çeviriyorum yok. Zerre anlamıyorum. 1.dönem matematik sınavından 10 aldım hatta bilenler bilir. Ben kendimi çözdüm. Sayısalı hiç yapamıyorum, rezaletim. Artık ağırlığı sözele vereceğim. Sayısal olmuyor, bari sözeli geliştireyim.
Hocam matematikten asla kaçamazsın. Kaçarsan ileride edineceğin meslekte illa bazı terimleri ezberlemek zorunda kalırsın. Mesela Psikoloji bilimi, biyolojiye bağlıdır. Biyoloji, kimya dersine. Kimya dersi de Fizik dersine. Fizik dersi de Matematik dersine bağlıdır. Bunlar bir bilimdir. Benim de sayısal derslerim çok kötüydü fakat zamanla araştırıp mantığını öğrendim. Ben bile öğrendiysem siz de öğrenebilirsiniz. Ben çalışırken en çok vakıf kurumu olan Khanacademy sitesini kullandım. Adamlar anlayamadığım çoğu şeyi düzeltti. Siteyle bir bağım yok ama bilimi tekrar sevmeye başladığım için siteyi herkese öneriyorum. Bir şeyi istemiyorsanız öğrenmeyin fakat yapamayacağınız bir şey yok. Yapamayacağınız şeyler yıllar sonra belli oluyor. Bunu görmek içinde önce herhangi bir şeyi öğrenmeniz gerekli.

Küçüklükten beri matematik konusunda her zaman çok takıldım sorularda her zaman bir anda şimdi ne yapacağım a bağlıyorum belirli bir konu değil her zaman böyleydim sizin vereceğiniz bir tavsiye var m? Ve çalışmamazlıktan kaynaklanan bir sorun da değil yani belirtmiş olayım.

Yarın matematik sınavı var ve hiç bilgim yok öyle videoya baksam 1 saat izlesemde bir şey anlamam test filan çözemem çözmeye vaktim yetmez matematik girecek yarın bana. 9.sınıfım meslek lisesi bildiğin kopya çekme sitesi filan var mı?

Geri
Yukarı