Matematiğe kafam basmıyor

Hocam matematikten asla kaçamazsın. Kaçarsan ileride edineceğin meslekte illa bazı terimleri ezberlemek zorunda kalırsın. Mesela Psikoloji bilimi, biyolojiye bağlıdır. Biyoloji, kimya dersine. Kimya dersi de Fizik dersine. Fizik dersi de Matematik dersine bağlıdır. Bunlar bir bilimdir. Benim de sayısal derslerim çok kötüydü fakat zamanla araştırıp mantığını öğrendim. Ben bile öğrendiysem siz de öğrenebilirsiniz. Ben çalışırken en çok vakıf kurumu olan Khanacademy sitesini kullandım. Adamlar anlayamadığım çoğu şeyi düzeltti. Siteyle bir bağım yok ama bilimi tekrar sevmeye başladığım için siteyi herkese öneriyorum. Bir şeyi istemiyorsanız öğrenmeyin fakat yapamayacağınız bir şey yok. Yapamayacağınız şeyler yıllar sonra belli oluyor. Bunu görmek içinde önce herhangi bir şeyi öğrenmeniz gerekli.
Evet maalesef bu durumu biliyorum. Hocalarım, arkadaşlarım, abim. Çoğu kişi hayatının her anında matematik karşına çıkacak diyor. Ama matematikten nefret ediyorum diyebilirim. Zerre sevmiyorum. Matematik diyince kendimi parçalayasım geliyor. Okul hayatım boyunca bana zorluk çektiren tek ders olduğu için aşırı kinliyim matematiğe karşı. Yapmaya çalışacağım. Yapamazsam salacağım artık nefret ettiğim bir şeyi zorla kendime yaptıramam, eziyet olur.

Örnek resim atar mısın şu an aklıma gelen yok?
Şu mesela
images.jpeg

Küçüklükten beri matematik konusunda her zaman çok takıldım sorularda her zaman bir anda şimdi ne yapacağım a bağlıyorum belirli bir konu değil her zaman böyleydim sizin vereceğiniz bir tavsiye var m? Ve çalışmamazlıktan kaynaklanan bir sorun da değil yani belirtmiş olayım.
Sistemli,matematiksel düşünme altyapısı oluşturmak çok küçük yaşlardan oluşan bir durum. Bu düşünce yapısı oluştuktan ve temel sağlam olduktan sonra her konuyu kendinizi verdiğiniz sürece anlarsınız. Ha şu olur biri 3 güne çözerken siz 5 güne çözersiniz.

Sistemli,matematiksel düşünme altyapısı oluşturmak çok küçük yaşlardan oluşan bir durum. Bu düşünce yapısı oluştuktan ve temel sağlam olduktan sonra her konuyu kendinizi verdiğiniz sürece anlarsınız. Ha şu olur biri 3 güne çözerken siz 5 güne çözersiniz.
İnsanların moralini bozma. Biraz olsa da arttırabiliriz %45 gibi.
O kadar değilim ben 70 60 filan şu an ortalama durumum.

Ama çevremde 85 90 alan benim gibi normal kişileri görünce kendimi sorgulayasım geliyor.
Centarui, gönderdiğim resme bakar mısın?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet maalesef bu durumu biliyorum. Hocalarım, arkadaşlarım, abim. Çoğu kişi hayatının her anında matematik karşına çıkacak diyor. Ama matematikten nefret ediyorum diyebilirim. Zerre sevmiyorum. Matematik diyince kendimi parçalayasım geliyor. Okul hayatım boyunca bana zorluk çektiren tek ders olduğu için aşırı kinliyim matematiğe karşı. Yapmaya çalışacağım. Yapamazsam salacağım artık nefret ettiğim bir şeyi zorla kendime yaptıramam, eziyet olur.
Siz bana güvenin hocam, sadece sıfırdan başlayın çok yavaş yavaş her gün 10dk 10dk sindirin bilgileri. Bir bilimden nefret etmeniz genellikle bilimin düzgün anlatılmamasından kaynaklanır.

O kadar değilim ben 70 60 filan şu an ortalama durumum.

Ama çevremde 85 90 alan benim gibi normal kişileri görünce kendimi sorgulayasım geliyor.

11. sınıftaki konulardan zorlanıyorsan temelin yok. TYT matematiğe sıfırdan başla. Gerisi çorap söküğü gelecek.
Soruları çoğunu yapamıyorsan kaynakların sana göre değildir ya da alt seviye kaynak alman gerekecek.

Küçüklükten beri matematik konusunda her zaman çok takıldım sorularda her zaman bir anda şimdi ne yapacağım a bağlıyorum belirli bir konu değil her zaman böyleydim sizin vereceğiniz bir tavsiye var m? Ve çalışmamazlıktan kaynaklanan bir sorun da değil yani belirtmiş olayım.
Benimde çok iyi matematiğim vardı 11. sınıfa kadar sonra kumarbaz bir matematikçi geldi eski hocamız gitmişti, yeni gelen matematikçi sayesinde idda oynamayı, at yarışlarını vs. öğrendim arkaşlarım ise şuan kumardan icralıklar ne kadar sövsektir azdır adama.

Yeni konular

Geri
Yukarı