Matematiğe nasıl çalışılır?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhabalar, bu sene üniversiteyi kazanamadım ve mezuna kaldım. Geçen sene TYT'den 5 net, AYT'den 1 net matematik yapabildim. Bir türlü matematiği yapamıyorum, matematiğe nasıl çalışmalıyım? Kendi seviyemi nasıl yükseltebilirim? 5-6 saat uzunluğundaki videoları izleyerek mi çalışmak mantıklı yoksa formulü öğrenip sürekli soru çözmek mi?

Konuyu anlayıp bol bol soru çözmelisin. Şu zamanda matematik için yapacağın en iyi şey TYT kısmını halletmek olur. AYT de kendiliğinden gelir.

Bizim zamanımızda mat-1 ve mat-2 vardı. Biri temel matematik diğeri fonksiyonlar ve ezbere dayalı olan daha ayrıntılı matematikti. Temel matematiğin olmadan diğerini yapabileceğini düşünmüyorum. Bir de üniversite ile ilgili bir kaç şey söyleyeceğim, ciddi anlamda bir katkısı olduğunu düşünmüyorum üniversitenin hele ki üst bir bölüm kazanmazsan yani avukatlık doktorluk vs gibi. Benim sana tercihim kendini çok kasmayıp açıktan auzef, aöf, ata gibi sözel bir bölüm tercih etmen olur. Bu süre zarfında da eş zamanlı çalışıp örgün bölümler deneyebilirsin. Söylediğim gibi çok bir önemi yok artık üniversite okumanın herhangi bir bölümden mezun olup kendini istediğin alanda geliştirmen daha elzem olur.

Mert hoca izleyebilirsin.
İlk kitap acil yayınları matematiğin ilacını bitir.
Sonra rasyonel, bilgi sarmal gibi orta zor kaynak bitir.
Sonra branş denemelerine geç haftada en az 2 tane olmak üzere.
Çözemediğin soruları kes biriktir veya fotoğrafını çek belirli periyotta tekrar et.

Konuyu anlayıp bol bol soru çözmelisin. Şu zamanda matematik için yapacağın en iyi şey TYT kısmını halletmek olur. AYT de kendiliğinden gelir.
Mert hoca izleyebilirsin.
İlk kitap acil yayınları matematiğin ilacını bitir.
Sonra rasyonel, bilgi sarmal gibi orta zor kaynak bitir.
Sonra branş denemelerine geç haftada en az 2 tane olmak üzere.
Çözemediğin soruları kes biriktir veya fotoğrafını çek belirli periyotta tekrar et.
Benim hocam TYT matematikte iyi midir? Videoları oradan izlemeyi planlıyorum.

Benim hocam iyidir. İlyas hoca sayesinde 20 net üzerine çıktım.
İlyas hocamda iyidir. Mert hocanın kitabını almasaydım benim hocamdan dinlerdim. Sakın Rehber Matematiğin 49 günde TYT mat kampına katılma temel biri 49 günde matematiği bitiremez.
Hocam peki mesela temel kavramlar videosu toplamda 3 saat. Bu 3 saatin tamamını izledikten sonra mı soru çözmek mantıklı yoksa formülleri kavradıktan sonra mı?

Hocam peki mesela temel kavramlar videosu toplamda 3 saat. Bu 3 saatin tamamını izledikten sonra mı soru çözmek mantıklı yoksa formülleri kavradıktan sonra mı?

Zaten video içinde çok fazla soru çözüyorsun. Hemen sonra da çözebilirsin ya da ertesi günde çözsen olur. Videodan sonra çoğu soruyu çözüp ben biliyorum diye test çözmeden geçme ama.

Bazı konuların içinde başka konular vardır. Örneğin temel kavramların içinde ardışık sayılar tek çift sayılar vs. var. Eğer test kitabında ardışık sayılar tek çift sayılar gibi konu içi konular ayrı ayrı verilmişse biter bitmez çözebilirsin. Ama ben genelde konu bitimi çözüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı