Matematiğe zekam yetmiyor

@Emir Usta kısa özet geçmek gerekirse PC'yi bırakmalısın. Şu 6 ay boyunca çalışsan ve iyi bir puan alsan aileni sevindirsen kendini sevindirsen ve o 3 ay'ı mis gibi yatıp geçirsen güzel olmaz mıydı ? Bu hayal ile çalışma isteğin gelir sanırım.
mutlu oldum şuan :)
Dediğinizden bir şey anlamadım
teknolojiye odaklanmamalıyım yazıcaktım
Zekan tam olarak matematiğin neresine, hangi konulara yetmiyor?
kesirler ve karekök problemleri

1- Oyunu bırakamıyorum diye bir şey yok. Öğrenmeyi bugüne kadar öğretmediler ve öğrenemediyseniz kendiniz öğrenmeye çalışacak veya ezbere dayalı bir öğrenme izleyeceksiniz ya da daha kötüsü hiç öğrenmekle uğraşmayacaksanız. O yüzden disipline edilebilirliğinizi arttırın, arttırmaya çalışın. Bunun içinde otokontrol sağlayamıyorsanız çevrinizdekilerden destek isteyen olmadı klinik bir yardım alın.
2- Zeka geriliğiniz veya bir ruhsal sorununuz yoksa herkes matematik yapar, yapabilir. Matematik yapmak doğuştan gelen bir yetenek değildir. Olay tamamen çalışmanıza ve çalışma istikrarınızla alakalıdır.
3- Matematik öğrenildiğinde bilgisayar oyunundan beter bağımlılık yapan bir şeydir. Ama bir şeyi bilmeyince stres ve sinir olması haliyle ondan vazgeçmek doğru orantılı olduğu için haliyle çoğu kişi yapamadım, zekam yetmiyor vs. diyerek bundan vazgeçiyor ki bu yanlıştır.
4- Matematik bilmeyen kimse tahsil hayatında ve hayatında hep analitik düşünme ve çözümlemeden mahrum olur ki bu da hemen hemen olayların yarısı hatta tahsil hayatı açısından yarısından fazlası demektir.
5- Bir derse, konuya çalışırken önce konu anlatımını iyi çalışmanız gerekir yani üslü sayı çalışacaksanız önce üslü sayıda kullanacağınız (1.dereceden denklemler, dört işlem vs.) konuları ve üslü sayıya ait kuralları öğrenmiş olmanız gerekir. Aksi halde sorularda hep bir yanlışlık veya algılama sorunu yaşarsınız.
6- Konu anlatımını iyi gerçekleştirdikten sonra konuya ilişkin bol soru çözümü şart lakin burada soru çözümünde konuyu daha iyi öğrenmek açısından önemli iki etken vardır:
a) Çözemediğiniz soruların muhakkak nasıl çözüleceğini öğrenmek ve aradan bir süre geçtikten sonra çözümü olmadan (kendiniz) çözmeye çalışmak
b) Çözemediğiniz her soru için o sorunun konusuna ilişkin test çözmeye çalışmak. (Örnek: Üslü sayılardan 20 sorulur test çözdünüz 5 doğru 10 yanlış. O halde 10 test (yanlışınız kadar) daha çözmelisiniz. Hatta mümkünse bu 10 test yanlış yaptığınız sorulara ilişkin olmalı.)
7- LGS girecek olduğunuzdan mütevellit (dolayı) belirtiyorum: LGS'de yaptığınız gibi her şeyi son seneye bırakırsanız üniversiteye giriş sınavında hatırı sayılır bir sonuç istiyorsanız mezuna kalırsınız. (Tabi maddi imkanınız ve süreniz varsa) O yüzden her sınıfın hakkını vererek ilerlemeye çalışın, özellikle 9.sınıfı (temeli) iyi öğrenmeye çalışın.
Not: Ders çalışmak, iyi derece yapmak demek oyun oynamamak, dışarı çıkmamak, asosyal olmak (tabi tercih ediyorsanız başka) demek veya hayatı zehir etmek değildir. Sadece bunların dozunu ayarlayacak iradeye sahip olmak demektir.
faydalı oldu teşekkürler
Bide sunu yazayım direk 4-5 saat calıscam vb demeyin yavaş yavaş artırın
Bide hep Kalitesiz soru cözmeyin ara sıra Yeni nesil cözün Unutmaki LGS full Yeni nesil olacak
Bunu unutma çalışırsan Başaramayacağın bir şey yoktur
hepinize teşekkürler tavsiyeleriniz beni mutlu etti

Hocam bu sorun sadece sizde değil neredeyse her öğrencide var ben anlamıyorum buna neden bir çözüm bulunmuyor öğrenciler resmen çile çekiyor bu matematik yüzünden.

Konu konu hallet her gün en az 2 saat matematik çalış ama anlayarak illaki olur ben inkilap İngilizce din fen fuul çektim matematik 12 doğru yaptım Türkiye ortalaması 3 idi. Fakat Türkçe çalışmadığıma pişmanım 13 doğru vardı eğer Türkçe 18 filan olsa şu an çok daha iyi lisede idim.

Geri
Yukarı