Matematiği artık yapamıyorum

Bende genelde bir anda açılıyor matematik. Konuyu anlayıp anlamadığımı düşünürken en zor soruları bile çözebilir hale geldiğimi fark ediyorum. Konuları iyice anlamadan sorulara geçme, iyice anladığını düşünüyorsan da pes etmeden çözmeye çalış. Ne kadar çok soru çözersen o kadar iyi pekişir.

Ya bende de aynısı oldu başta böyle konuyu anladım ama soruları çözemiyordum, hoca 1-2 tane örnek çözdü soru kalıplarını falan anladım daha rahat çözüyorum şimdi. Fazla soru çöz kalıpları öğren gerisi kolay.

Bolca soru çözme falan palavra. Soru çeşitliliği çok fazla. Konu anlatımlı testlere bak genelde nasıl yapıldığı veya formülü yazar.

Eskiden il derecelerine girerdim. Şu an basit bir soruyu bile yapmada zaman harcıyorum. Bu sebeple kimya, biyoloji, fizik derslerinde de bazı noktalarda zorlanıyorum. İşin garip tarafı niye böyle oldu bende bilmiyorum. Sayısal bölümü seçmek istiyordum fakat bu durum yüzünden her matematik dersinde depresyona giriyorum. Matematiğimi nasıl düzelteceğim? Eğer böyle giderse sınavda hiçbir şey yapamayacağım.

Okuduğunu anlıyor musun?
Büyük ihtimalle senin sorunun yeni nesil sorularla ve soruları anlamıyor olabilirsin.

Bolca soru çözme falan palavra. Soru çeşitliliği çok fazla. Konu anlatımlı testlere bak genelde nasıl yapıldığı veya formülü yazar.
Matematik dediğin soru çözmektir hocam. Matematikte konu anlatımı diye bir şey yoktur. Bir konudaki soruların hepsi birbirinin süslenmiş hali. Mesela trigonometri, her soru aynı ancak evirip çevirip soruyorlar soruyu.

Matematik dediğin soru çözmektir hocam. Matematikte konu anlatımı diye bir şey yoktur. Bir konudaki soruların hepsi birbirinin süslenmiş hali. Mesela trigonometri, her soru aynı ancak evirip çevirip soruyorlar soruyu.

O zaman herkes bakmadan etmeden direk soru çözsün? Sem temelini kavramazsan soru ne fayda değil mi?

10. sınıftayım demişsin, yanlış hatırlamıyorsam 10. sınıfta matematiğin ilk konusu sayma ve olasılık olması lazım. O konu basit. Ama anlamıyorsan rehber matematik izleyebilirsin. Ve soru çözerken anlamadığın soru olursa test bitene kadar bekleme, direk bak sorunun çözümüne.
O zaman herkes bakmadan etmeden direk soru çözsün? Sem temelini kavramazsan soru ne fayda değil mi?
Formülüne bak geç. Matematiğin %10u konu anlatımı, gerisi soru çözmektir.

Geri
Yukarı