Matematiği nasıl anlarım?

Huseyin H

Hectopat
Daha fazla  
Matematiğim çok kötü, birkaç kez dinlemeyi denedim ama sonra öğretmen anlatmaya devam ederken ben "bu x ne, bu 2 nerden çıktı?) diye geride kalıp anlamıyorum. Matematiği nasıl sıkılmadan dinleyip anlarım. Liseye gideceğim ve matematiğim resmen sıfır(0). Lisede öğrenmek için neleri bilmeliyim. Çarpım tablosu vb.

Son düzenleyen: Moderatör:
Malesef Türkiye'de eğitim yönetimi çok kötü. Herkes kendi yeteneğine göre bir yerlere gitmesi lazım. Herkes matematik yada türkçe anlamak zorunda değil. Birisinin resim yeteneği vardır ona göre bir yere gitmesi lazım, birisinin müzik yeteneği vardır ona göre bir yere gitmesi lazım. Öğrenciler bu yüzden sıkıntı yaşıyorlar. Bence matematiği anlayamaman normal. Demek ki o yetenek yok sende.

Çarpım tablosunu bilmezdim ezbere. Lisede 96 felan alırdım matematikten. Ama dersi dinlerdim. Hep hocanın çözdüğü soruları tekrar tekrar çöze çöze "Ha bu böyleye oldugu için bu sayı çıkıyor." Demeye başladım ve bunun sonucunda aynı tipteki sınav sorularını çözmeyr başladım. Tavsiyem hocanı dinle iyi anla. Hocana anlamadıgın yerleri tekrar tekrar sor. :)

Bir seyin basini anlamazsan sonunu hic anlamazsin. O x nereden cikti diye kendine sorana kadar hocayi durdurup soracaksin. Bir kere daha gececek ustunden. Matematigi yapabilmek icin cok fazla tekrar, gozlem ve soru cozmen lazim.

Evde tek basina Turkce gibi yapabilecegin bir ders de degil. O yuzden okulda cok iyi anlamalisin. Okulda anladigini da evde duzgunce tekrarlamalisin.

Malesef Türkiye'de eğitim yönetimi çok kötü. Herkes kendi yeteneğine göre bir yerlere gitmesi lazım. Herkes matematik yada türkçe anlamak zorunda değil. Birisinin resim yeteneği vardır ona göre bir yere gitmesi lazım, birisinin müzik yeteneği vardır ona göre bir yere gitmesi lazım. Öğrenciler bu yüzden sıkıntı yaşıyorlar. Bence matematiği anlayamaman normal. Demek ki o yetenek yok sende.
Haklısınız ancak sistem böyle. O yetenek olmasa bile yapmak zorunda bırakıyorlar. Yani ya yapacağız, ya da yapacağız başka şans vermiyorlar. Gelecekte iyi bir meslek istiyorsan yapacaksın arkadaş. Sisteme bak ya. Belki de bu devlete çok yararlı olacak insanlar bu sistem yüzünden yeteneğini bulamıyorlar, ya da yetenekli oldukları meslekleri yapamıyorlar. Merak ediyorum nereye kadar böyle gidecek bu sistem?

Haklısınız ancak sistem böyle. O yetenek olmasa bile yapmak zorunda bırakıyorlar. Yani ya yapacağız, ya da yapacağız başka şans vermiyorlar. Gelecekte iyi bir meslek istiyorsan yapacaksın arkadaş. Sisteme bak ya. Belki de bu devlete çok yararlı olacak insanlar bu sistem yüzünden yeteneğini bulamıyorlar, ya da yetenekli oldukları meslekleri yapamıyorlar. Merak ediyorum nereye kadar böyle gidecek bu sistem?
Şimdi öğretmen,mühendis,memur olmakta imkansız. Çoğu devlet yerlerinde okullarda yaşlı çalışanlar çok. Emekli maaşı yetmiyor günümüz şartlarında o yüzden emekli olduktan sonra da çalışmaya devam ediyorlar. Bu yüzden yeni gelen nesillerin önünü kesiyorlar. Eskiden babaannelerimiz derdi ya oğluma oku öğretmen ol mühendis ol diye. Günümüzde ise oğlum youtuber ol, twich'te yayın yap demeleri lazım. :D

Matematiği sev. Emin ol en çok işe yarayan yöntemdir. Bol bol matematiksel zeka soruları çözmeye başla. Biliyorum ilk başta bu çok zor olacak ama zaman ile alışacaksın ve canın hep matematiği isteyecek. Bir sorunun üstüne 1 hafta uğraşıp sonucunu bulduktan sonraki his emin ol 4K 60 FPS'ten daha hoştur.

Liseye yeni geçeceğim demişsin ama 8.sınıfa kadar anlatılan müfredatta anlaşılmayacak zor bir şey olduğunu sanmıyorum. Herkesin anlayabileceği bir düzey. (12.sınıfım)

Benim üniversite sınavına hazırlanırken yaptığım bir şey var. Evde çözmeye çalışıp yapamadığım soruları önce birilerine çözdürüyordum. Sonra kendim çözüp kesip küçük bir deftere yapıştırıyordum. Haftada 1-2 kez de bu sorulara bir göz atıyordum. Kesinlikle çok soru çözüp bu yöntemi uygulayınca olmayan matematiğim gelişti ve 90-95 civarında notlar almaya başladım. Üniversite sınavında da işime yaradı. Olabildiğince çok soru çözmen veya en azından çözmeye çalışman lazım başka yolu yok.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı