Matematiği neden anlamıyorum?

JettAgam

Centipat
Makaleler
5
Yer
Istanbul/Beyoğlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM : 8Gb (1x8)
İşlemci : Intel İ5-11400H 2.7gHz
SSD : Crucial 500GB (1x)
Ekran Kartı : RTX 3050Tİ 4GB ve İntel UHD Graphics 11th Gen
İşletim Sistemi : Windows 11 Home 64 bit Single Language
Hz : 144Hz
Merhaba. 7. sınıfa giden bir öğrenciyim. Haftada 7 ders normal matematik, bir de güya bizim seçtiğimiz 2 ders matematik, bir de 1 ders matematik uygulama dersi görüyoruz ve toplam 10 ders ediyor. Bu haftanın 10 dersinde de hiçbir şey anlamıyorum.

Hoca akıllı tahtayı açıp soruyu yazın ve çözün diyor hoca arada bir herkesin nasıl yaptığına bakıyor ben de yapıyormuş gibi rastgele şeyler karalıyorum.

Şu an rasyonel sayılardayız ve konuyu ne kadar dikkatli dinlesem de ne kadar evde saatlerce rasyonel sayı konu anlatımları izlesem de yine konuyu anlamıyorum. Bu arada sayısalım kötü değil. Bu durum sadece matematikte oluyor.

Günde 9-11 saat arası uyuyorum (öğlenciyim, 13:50'de gidiyorum.) Yani dikkat eksikliğim yok. Ama perşembe ve cuma günleri son 2 ders matematik ben de son derslerde dersleri sürekli uykum geldiği için dinleyemiyorum. Kafayı yiyeceğim artık, hoca ödev de verdi ama soru o kadar karmaşık ki yarım saat ne yapacağımı düşündüm. Artık cuma günleri bir bahaneyle okula gidemez haldeyim.

Yarın muhtemelen okula gözüm kanlandığı bahanesiyle gitmem. Sağ gözüm aşırı bulanık görüyor.

Sizce ne yapmam gerek? Günde... Saat ders çalış demeyin. Zaten akşam 20:00'da çıkıyorum üstüne hocalar o gün insaflı davranırsa 2 saat, davranmazsa 3 saat ödev yapıyorum gece 12'de yattığım için 1 saat vaktim dahi olmuyor beni bu saatte çıkartacaksa kendisi öğretecek. Tekrar falan edebilirim konu anlatımı da izlerim sorun değil.

Not: 6. sınıfın ilk dönemi 2 hafta grip oldum o tam geçecekken 1 ay corona oldum sonra 1 hafta da grip oldum çoğu konuyu bitirmişlerdi pay payda eşitleme falan hiçbirini bilmiyorum hoca da katı kendi anlatmıyor gelseydin diyor.

Yazım denetimi yapmadım umarım yazıda sorun yoktur.

Konuları gram anlamamama rağmen normal matematikten 70, seçmeliden 50 aldım.

Bir de kitap alacak param yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende yapıyormuşum gibi karalıyorum dediğin yere sabahtan beri gülüyorum ya. Olabilecek bir şey belki sayısalın kötüdür ama pes etme öğrenmeye bak. Matematiğim kötü derdim her zaman fakat o kadar kötü olmadığını üniversitede anladım.

Belki de çok hızlı ilerliyorsunuzdur ben 40 dakikalık anlatım videosunu 2-3 güne bitirdiğimi biliyorum kendiniz sorular yazmayı deneyin o konuyla alakalı mesela izliyorsunuz bir özellik geldi o özellikle ilgili sıkılana kadar soru yazın sayılar sallayın sonra çözün

Bazen birilerine anlatırken anlarız bir şeyleri birilerine bu konuları anlatmayı deneyin daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Bir matematik öğretmeni olarak seni anlıyorum, okullarda eğitim yapılandırmacı yaklaşım gibi güncel öğretim yöntemlerinden uzak, gelenekselci şekilde yapılıyor. Burada yapabileceğin şey, kitap, video gibi ek kaynaklarla eksiklerini kapatmak olabilir. Öğretmeninden sana bir genel tarama testi yapmasını iste. Eminim yardımcı olacaktır. Eksik kaldığın anlamadığın konuları senin için belirlesin, evde bunlara çalış. Eğer senin gibi çok arkadaşın varsa, okulda hafta sonu kursu açtırabilirsiniz.

Biliyorum çalış demekle olmuyor ama matematik dediğin, tıpkı bir bina gibi üst üste eklenen, bir önceki öğrendiğin konuyu sonraki öğrenmelerinde kullandığın bir ders. Ve inan bana şu an matematiğin M'sini bile öğrenmedin. Ama şimdi vazgeçersen ileride çok sorun yaşarsın. Eksiklerini kapatmaya bak, bunu yaparsan anlamadığın konuları anlamaya başlayacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı