Matematik Bilim midir ?

Makaleler
9
Matematik bilim midir ? Kafamı karıştırdı biz temel bilimlerde hep matematik kullanıyoruz ispatlamak için. Ama matematiğin kurallarını biz koyduk fizik-kimya-biyoloji ise kendi kendine oluştu. Matematik bana araç gibi geliyor daha çok. Sizin görüşleriniz nedir ?

Kesinlikle bir bilim dalıdır. Matematik sadece sayılardan oluşmuyor. Bir bilimsel düşüncedir matematik. Bir satranç oyuncusu sayılarla ve harflerle oyunu oynayabilir, ona yardım eden matematiktir. Sen bir programı yazarken sana yardım eden düşünceyi sağlayan şey matematiktir. Matematik mantıksal yollarla çıkmadı mı ortaya? Matematiksel düşünce, mantıksal düşüncedir. Mantık mı matematiğin konusudur matematik mi mantığın konusudur? Kendimize sormamız gereken soru budur.

Aslında görülen her şeyin içinde var olan bir şeydir Matematik. Sen bir suya baktığında H2O modelini görürsün. H2O olmasının sebebi kaç tane atomun dönmesiye ilgilidir. Yine Matematik. Yani dünyayı oluşturan temel şeylerden biridir Matematik.

Matematik bilim dalı değil üstteki arkadaşın dediği gibi bilim dilidir. Matematik, insan uydurmasıdır. Fakat evreni yansıtır. Tıpkı Fransızca, Türkçe gibi uydurma bir dil üzerinden duygularımızı anlatmak gibi. (Benim fikrim bu)

Matematik bilim midir ? Kafamı karıştırdı biz temel bilimlerde hep matematik kullanıyoruz ispatlamak için. Ama matematiğin kurallarını biz koyduk fizik-kimya-biyoloji ise kendi kendine oluştu. Matematik bana araç gibi geliyor daha çok. Sizin görüşleriniz nedir ?
Matematik bilimin ta kendisidir.
Matematik bilimin ta kendisidir.

Ve ek olarak matematiğin kurallarını biz koymadık. Zaten kurallar vardı biz bunları keşfettik.

Geri
Yukarı