Matematik mi, İngilizce mi?

shaklaban4354

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Dostlar başlıktan da kısmen anlaşılacağı üzere, benim sorunum şudur:
Temel matematiğim yok. Sadece dört işlem ve birkaç tırt konu daha biliyorum o kadar. Elimde geliştirecek kaynaklar var fakat nefret ediyorum. Matematikte durum böyle.
İngilizce de ise durum şöyle:
Çok seviyorum, günlük hayatta sürekli kendi kendime İngilizce konuşuyorum fakat bilemediğim kelimeler de çok oluyor. Gramer konusunda gelişmiş değilim fakat temel kelimeleri biliyorum. Okulda notum hiçbir zaman 80'in altına inmedi. Velhasıl kelam, İngilizce'yi meslek haline getirip para kazanmak için öğrenmedim hiçbir zaman; hep sevdim.

Fakat bütün bunların yanında sorun da şu ki:
Okuduğum okul lanet gelesi, hiçbir vizyonu olmayan ve boş beleş dersler öğretilen bir okul. Yani diğer düz liselerden bariz farkları veya ayrıcalıkları kesinlikle yok! Ayrıca şunu da düşünebilirsiniz: "Bu çocuk neden İngilizceyi seviyor da o konuda ilerlemiyor? Neden matematiği de işin içine karıştırıyor?" Sebep şu dostlar: Ben küçük yaşlardan beri bilişime merak duymuş ve tıpkı İngilizce gibi kendini bilişim konusunda da sürekli geliştirmiş biriyim. Yani demek istediğim; donanım veya yazılım da çok sevdiğim bir şeydir. Bilgisayar açısından eğitim görmek benim için hiç sıkıntı olmaz, zira zaten bilgi birikimim mevcut fakat matematik çok büyük bir engel teşkil ediyor. Şu an 16 yaşındayım ve hangi yoldan gideceğimi şaşırıyorum... Sizce matematiğe temelden girip matematiği mi halletsem, yoksa İngilizcede daha da gelişip YD mi okusam? Sizin de belki yardımınız dokunabilir dostlar. Güvenmesem yazmam, değil mi? Okuduğunuz için çok teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
YD okuyorum ama o kadar da sevmediğim için şu an kendi başıma yazılım öğreniyorum. Sen ikisini de seviyorum diyorsun senin durumun biraz karışık. Şeyi düşünmen lazım: İngilizceyi çok seviyorsun ama diğer dillere de böyle ilgili olabilir misin? Şahsi düşüncem şu an İngilizce tek başına yetmiyor öğretmen falan olmayı düşünmüyorsan. Diğer taraftan ise hangi bölüme gideceksin? Sayısal ve eşit ağırlık seçenekleri var bilişim için önünde, sayısaldan bir yazılım, bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan matematiğin yanında iyi bir biyoloji fizik kimya olması lazım. Ben bir aralar sayısaldan hazırlanmak istedim matematikten değil de fen kısmı yüzünden yapamadım o yüzden yabancı dilden devam edip yazılımı da kendi başıma öğrenme yolunu seçtim. Ek olarak TYT-AYT sınavlarının matematiği çoğunlukla farklılar. TYT matematiğin içinde matematik, geometri, problemler var. Mesela benim geometrim sıfır, netlerimin çeyreği matematikten diğer kısmı da problemlerden geliyor. Yani önce bir konulara bak matematik geometri problem alanlarından birini çok seviyorsun belki ama üstüne gitmiyorsundur. Benim tavsiye edebileceğim şeyler TYT matematik kısmında kendini sına, bilişim istiyorsan matematikten nefret ederek çalışamayacağını düşündüğümden yapabileceğini sanmam. Önce ön yargını kırıp ona göre hareket etmen lazım. Dil kısmında ise dediğim gibi İngilizce değil de genel olarak "Dil kavramına meraklı mıyım?" diye kendini sına. Biraz uzun oldu ama olsun, yine sorun olursa buralardayım. Başarılar.

Matematiği sadece okumanda yardımcı bir ders olarak görme, zevk almaya bak. Araştır, öğren. Sıfırdan matematiğe başlayan kanallar var, bunlara başlayıp en azından temel matematiğini geliştir. Gitgide seviyeyi arttırsın. Matematik gerçekten çok önemli, ben olsam kendimi matematik yanında geliştirirken; İngilizceyi' de ihmal etmezdim. İkisini aynı anda yürütebilirsin bence.

YD okuyorum ama o kadar da sevmediğim için şu an kendi başıma yazılım öğreniyorum. Sen ikisini de seviyorum diyorsun senin durumun biraz karışık. Şeyi düşünmen lazım: İngilizceyi çok seviyorsun ama diğer dillere de böyle ilgili olabilir misin? Şahsi düşüncem şu an İngilizce tek başına yetmiyor öğretmen falan olmayı düşünmüyorsan. Diğer taraftan ise hangi bölüme gideceksin? Sayısal ve eşit ağırlık seçenekleri var bilişim için önünde, sayısaldan bir yazılım, bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan matematiğin yanında iyi bir biyoloji fizik kimya olması lazım. Ben bir aralar sayısaldan hazırlanmak istedim matematikten değil de fen kısmı yüzünden yapamadım o yüzden yabancı dilden devam edip yazılımı da kendi başıma öğrenme yolunu seçtim. Ek olarak TYT-AYT sınavlarının matematiği çoğunlukla farklılar. TYT matematiğin içinde matematik, geometri, problemler var. Mesela benim geometrim sıfır, netlerimin çeyreği matematikten diğer kısmı da problemlerden geliyor. Yani önce bir konulara bak matematik geometri problem alanlarından birini çok seviyorsun belki ama üstüne gitmiyorsundur. Benim tavsiye edebileceğim şeyler TYT matematik kısmında kendini sına, bilişim istiyorsan matematikten nefret ederek çalışamayacağını düşündüğümden yapabileceğini sanmam. Önce ön yargını kırıp ona göre hareket etmen lazım. Dil kısmında ise dediğim gibi İngilizce değil de genel olarak "Dil kavramına meraklı mıyım?" diye kendini sına. Biraz uzun oldu ama olsun, yine sorun olursa buralardayım. Başarılar.
Teşekkürler dostum. Çok klişe olacak ama galiba matematiğe kafam basmıyor. Cidden en basit konulardan biri olan "rasyonel kesirler" konusunda takıldım kaldım misal. YD olarak ise tek başına yetmez demişsin ama benim hayalim öğretmen olmaktan öteye geçmiyor maalesef; ki ülkemizde bu bile zorlaştırılmış ve önüne türlü türlü engeller koyulmuş durumda. Ya da o engelleri sadece ben varsayıyorum...
Matematiği sadece okumanda yardımcı bir ders olarak görme, zevk almaya bak. Araştır, öğren. Sıfırdan matematiğe başlayan kanallar var, bunlara başlayıp en azından temel matematiğini geliştir. Gitgide seviyeyi arttırsın. Matematik gerçekten çok önemli, ben olsam kendimi matematik yanında geliştirirken; İngilizceyi' de ihmal etmezdim. İkisini aynı anda yürütebilirsin bence.
Öyle diyorsun da Haruki kardeş; ben sadece matematikte zorlanıyorum ki zaten birini halledebilsem diğerini hobi haline getirmiş olacağım.

Matematiğiniz yani dolaylı olarak analitik düşünme yeteneğiniz iyi ya da yeterince gelişmiş değilse bilişim bölümlerinde özellikle program yazma, kodlama gibi konularda sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı