Matematik olimpiyatlarına hazırlanmalı mıyım?

oynozan

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Başlık sizi şaşırtmasın, matematik olimpiyatlarına katılmak istemiyorum ama olimpiyata hazırlanır gibi matematik çalışmak istiyorum. Benim düşüncem olimpiyat sorularını yapan YKS'nin içinden geçer. Sadece YKS için değil ilgim olduğu için de öğrenmek istiyorum. Sayılar teorisi ağırlıklı olarak olimpiyat konularına çalışabilirim ama YKS'de faydası olur mu, sizin de düşüncelerinizi merak ettim. Zamanımı katkısı olmayacak bir şey için harcamak istemem çünkü çalışmam gereken dağ gibi fkb konuları var.

Son düzenleyen: Moderatör:
YKS'ye hiç faydası olmaz diyemeyiz ama zamanınızı daha YKS odaklı sorulara harcamanız çok daha mantıklı olacaktır. Örnek verecek olursak Karekök Yayınları'nın Zoru Bankası serisi olimpiyatlar düzeyinde ve kesinlikle YKS öğrencilerine tavsiye edilmiyor. Yine de tercih sizin.

Sayılar teorisi dediğiniz temel kavramlar mı? Öyleyse sadece 3-4 soruyu yaparsınız TYT'de.

AYT için fonksiyon parabol, denklem ve lti gibi konuları yalayıp yutmanız lazım. Daha vaktiniz var. Matematik ağırlıklı olmayın sakın, hepsine eşit çalışın.

Ben matematik ağırlıklı olduğum için kaybettim. Matematiğe verdiğim vaktin azını FKB'ye versem FKB netim olurdu en azından Denemelerim yine iyiydi, ama sınavda az işaretlemiştim. Bu da bu senenin zorluğundan kaynaklı.

Bence konu eksiğiniz varken hiç bulaşmayın. Olimpiyat matematiği ile üniversitede daha rahat uğraşırsın hem de daha derinine inersin mevzunun.

Olimpiyat soru tipleri YKS'deki sorulara göre çok daha farklı ve yöntemini bilmeden çözmek zor. Olsa olsa AYT'de 1-2 soruyu çözerken işine yarar diyebilirim ama AYT bile bayağı kolay kalıyor olimpiyat sorularına göre. Olimpiyattaki bir kombinasyon sorusu bile en az 4-5 dakikanızı alır. 9-10 veya 11. sınıf iken zaman ayrılabilir ama üniversite hazırlık için olimpiyat sorularını tavsiye etmem. İsterseniz Karekök rutin olmayan problemler gibi kaynakları çözebilirsiniz, olimpiyat kadar zor olmasa da değişik ve uğraştırıcı soruları var.

Matematiğim genel olarak iyi ama TYT matematik problemlerini çok beceremiyorum. Problem çözme yeteneğime katkısı olur diye düşündüm. Olimpiyatların olasılık, kombinasyon ve permütasyon soruları sert oluyor.

Hayatımda yeteneğe en çok inandığım konu Problemler konusudur. Kimisi hiç çalışmaz ve harikalar yaratır, kimisi aylarını verir ve bir adım ileri gidemez. Bu nedenle problemleri geliştirmek istiyorsan her gün 3-5 tane problem çözmeni tavsiye ederim. Geliştirmesede hızlandırır. Bunun dışında seni en çok kurtaracak konular limit, türev ve integraldir.

Hayatımda yeteneğe en çok inandığım konu Problemler konusudur. Kimisi hiç çalışmaz ve harikalar yaratır, kimisi aylarını verir ve bir adım ileri gidemez. Bu nedenle problemleri geliştirmek istiyorsan her gün 3-5 tane problem çözmeni tavsiye ederim. Geliştirmesede hızlandırır. Bunun dışında seni en çok kurtaracak konular limit, türev ve integraldir.
Bu sene türev limit integral derslerini alacağım. Matematiğin soyut kısmına çok hakimim, denklem çözme, analitik geometri, trigonometri vb. bu konularda süperim ama gerçek hayata uyarlama kısmında biraz tecrübesizim sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı