Matematik sınavından çok korkuyorum

Abi yapma

Hectopat
Daha fazla  
10. sınıfım, okul hayatım boyunca matematik sınavlarından hep korktum. Dersi seviyorum ancak sınava gelince çok stres yapıyorum. Bu dönem ilk sınavdan 71 aldım. Ancak bu sınav geometri ağırlıklı ve düşük almaktan korkuyorum. Geometrim fena değil ancak çözdüğüm sorular boşaymış gibi hissediyorum. Sınav pazartesi ne yapmalıyım sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rehber Matematik ve Kenan Kara ile Geometri kanallarını izle onlar çok iyi anlatıyorlar ve matematik soruları çözersen konular daha çok pekişir ondan dolayı sorular da çöz.
10. sınıfım, okul hayatım boyunca matematik sınavlarından hep korktum. Dersi seviyorum ancak sınava gelince çok stres yapıyorum. Bu dönem ilk sınavdan 71 aldım. Ancak bu sınav geometri ağırlıklı ve düşük almaktan korkuyorum. Geometrim fena değil ancak çözdüğüm sorular boşaymış gibi hissediyorum. Sınav pazartesi ne yapmalıyım sizce?
Unutmadan hiçbir şey boşa değildir.

Al sanki düşük al. Dünyanın sonu mu? 10 al. 20 al ölücek misin? Hayatının sonu mu?

Böyle saçma sapan şeylerden korkmak ve kafaya takmaya gibi davranışları devam ettirme. Al sanki dünyanın sonu mu? 0 alsan ne olacak? Neden korkuyorsun neyi bu kadar takıyorsun? Hayatta kafaya takılacak o kadar şey varki bunları takmaya bile değmez.

Al sanki düşük al. Dünyanın sonu mu? 10 al. 20 al ölecek misin? Hayatının sonu mu?

Böyle saçma sapan şeylerden korkmak ve kafaya takmaya gibi davranışları devam ettirme. Al sanki dünyanın sonu mu? 0 alsan ne olacak? Neden korkuyorsun neyi bu kadar takıyorsun? Hayatta kafaya takılacak o kadar şey varki bunları takmaya bile değmez.

Yarın benim de matematik sınavım olacak geometriyi sevmiyorum ve 2. denklemlerde çarpanlara ayırma diye bir konu var onları hiç anlamıyorum geçen sınavdan 63 aldım 37 üstü almam gerekiyor olmazsada dersten kalacağım çünkü sorumlulukla uğraşmak istemiyorum arkadaş gibi bende biraz korkuyorum.

Bu dönem ilk sınavdan 40 aldım ben. İlk 1-2 gün çok sarstı ama unuttum sonra. Matematikte 70'ten aşağı not almamış biriydim. Hiçbir şey olmuyor, ailem bile düşündüğüm kadar kızmadı. İkinciye çok çalış deyip bıraktılar. Ki sen 71 almışsın zaten. Korkmaya gerek yok, yükseltirsin bile.

Sınav notları için korkmak yanlış anlamayın ama çok saçma. Zaten çalışmışsanız kolay kolay düşük almazsınız. Ayrıca sınav notları sadece okul hayatınızda önemli bir yere sahip, iş hayatına girdiğinizde işveren gelip sana matematikten vs. kaç aldığını sormayacak... O kadar kafaya takma, biraz oluruna bırak.

Sınav notları için korkmak yanlış anlamayın ama çok saçma. Zaten çalışmışsanız kolay kolay düşük almazsınız. Ayrıca sınav notları sadece okul hayatınızda önemli bir yere sahip, iş hayatına girdiğinizde işveren gelip sana matematikten vs. kaç aldığını sormayacak... O kadar kafaya takma, biraz oluruna bırak.

Haklısınız ancak şundan korkuyorum, mesela bir testi fulledikten sonra okulda arkadaşlarım soruyor bu soruyu nasıl yaptın vs, soruya bakıyorum ancak çözemiyorum. Oysaki 1 gün önce o soruyu rahatça çozebilmistim.
Bu dönem ilk sınavdan 40 aldım ben. İlk 1-2 gün çok sarstı ama unuttum sonra. Matematikte 70'ten aşağı not almamış biriydim. Hiçbir şey olmuyor, ailem bile düşündüğüm kadar kızmadı. İkinciye çok çalış deyip bıraktılar. Ki sen 71 almışsın zaten. Korkmaya gerek yok, yükseltirsin bile.
Matematik hocamın da etkisi var . Hoca eğer matematik sınavlarından 60 üstü alamıyorsanız sayısal seçmeyin demişti. Bir sıkıntı basıyor içimi bu söz aklıma gelince.

Konuyu az bir şey biliyorsan yaparsın zaten baksana lise 2 de 71 almışsın lise 2'ye göre bence kafi bir not kendini bence boşa tedirgin ediyorsun.

Geri
Yukarı