Matematik sorularına nasıl yaklaşmalıyım?

Aylollol

Hectopat
Bu sene LGS'ye gireceğim ve matematik çalışırken bir soru ile ne kadar oyalamayacağımı bilemiyorum. Sizce bir soruya en fazla 5-6 dk verip, yapamazsam boş bırakıp geçmeli miyim yoksa bir soruyla doğru bir şekilde çözene kadar uğraşmalı mıyım?

Bu sene LGS'ye gireceğim ve matematik çalışırken bir soru ile ne kadar oyalamayacağımı bilemiyorum. Sizce bir soruya en fazla 5-6 dk verip, yapamazsam boş bırakıp geçmeli miyim yoksa bir soruyla doğru bir şekilde çözene kadar uğraşmalı mıyım?
5-6 dk çok fazla. En fazla 2-3 dakika ayırmalısın. Eğer 3 dakikada çözemezsen boş bırak geç devam et son fenden sonra geri dön mesela denemelerde.

2 dk uğraşın, yapabileceğiniz yolları aklınıza getirmeye çalışın. Eğer bir çağrışım yapmazsa soruyu bırakın. Veya yöntemi buldunuz ama sorunun cevabını bulamadınız, onu bırakıp diğer sorulara geçin. Geri döndüğünüz zaman o soruya belki cevap bulabilirsiniz ya da yanlış yaptığınız yeri fark edersiniz.

Konu çalışırken, genelde kitapta konu anlatımından sonra örnek sorular olur. Bu sorularda uğraşabildiğiniz kadar uğraşıp beyin jimnastiği yapabilirsiniz, bunun faydalı olduğunu düşünüyorum. Fakat soru bankasından bir test ya da deneme çözerken soru sayısına göre belirli bir süre tutup her soruya kısıtlı bir vakit ayırabilirsiniz, bu da size sınav mantalitesi kazandıracaktır. Benim önerim bu olur.

Fen dersini iyi ve hızlı yapman gerekiyor. Matematik ile feni bir bütün olarak düşün aynı zamanda yaptığın için birini yapamazsan diğerine zaman kalmıyor. Ayrıca her sorunun aynı olmadığını da bil. Bazı sorular 30 saniyede çözülebiliyor. O soruları 30 saniyede çözersen diğer sorulara 3 dakika verebilirsin.

Geri
Yukarı