Matematik sorusu çözerken sıkılmak

dksişm

Centipat
Arkadaşlar öncelikle bu sene LGS senem 8. sınıfım. Bilgisayara bakıyorum fakat çalışmalarımı engellediğini düşünmüyorum, elbette karşısında çalışırsam çözemiyorum fakat yan salona geçince çok rahat kaptırıyorum kendimi ama bu kaptırma olayı matematik dışındaki dersler için geçerli maalesef. Matematik çözerken, daha doğrusu çözemezken, sürekli yapamadığımdan QR okutup soru çözümünü izlememden midir bilmiyorum ama aşırı sıkılıyorum. Nedir önerileriniz? Son deneme sınavında 1. olmama rağmen matematikten sadece 6 netim vardı. LGS'ye bu şekilde asla giremem toparlanmam lazım.

Arkadaşlar öncelikle bu sene LGS senem 8. sınıfım. Bilgisayara bakıyorum fakat çalışmalarımı engellediğini düşünmüyorum, elbette karşısında çalışırsam çözemiyorum fakat yan salona geçince çok rahat kaptırıyorum kendimi ama bu kaptırma olayı matematik dışındaki dersler için geçerli maalesef. Matematik çözerken, daha doğrusu çözemezken, sürekli yapamadığımdan QR okutup soru çözümünü izlememden midir bilmiyorum ama aşırı sıkılıyorum. Nedir önerileriniz? Son deneme sınavında 1. olmama rağmen matematikten sadece 6 netim vardı. LGS'ye bu şekilde asla giremem toparlanmam lazım.
Odaklanamadığın zamanlar olması normal, önemli olan odaklanamadığında "Of yapamıyorum." diyip bırakmaman, zamanla kendini eğitiyorsun zaten. Odaklanamıyorsan bile çalış, en zoru yapmakta zorlandığın şeyi yapmak, yapmaya çalışmaktır ve bundan başka çaren yok. Zamanla iraden kuvvetlenecek ve odak sorunların düzelicek, ama zihnini eğitmen lazım.
Bu arada ertelemeyi bırakmalısın. Ertelemek bir hastalık gibidir, ne kadar ertelersen o kadar ertelemeye alışırsın yani ders çalışmalarını ertelemeye daha yatkın olursun. Ertelemeyi bırak, planın programın olsun. Zihnini "Yapsam mı, yapmasam mı?" gibi düşüncelerle yorma, kararlı ol. Çok düşünmek, kararsız olmak kötü bir şeydir. Eğer siz bir aktiviteyi ne kadar düşünürseniz onu yapmanız o kadar zorlaşır. Sakin olun, stres en büyük düşmanınız olsun. Hedefinizi bulun, dersleri ve sınavı hedef görmeyin aksine sizi asıl hedefinize, hayat amacınıza götüren bir araç olarak görün. Büyük hayalleriniz olsun. Büyük düşünen insanlar başarılı olmuştur.

Son düzenleme:
Zaten erteleme problemim yok, plansız çalışıyorum fakat kalkıp test çözebiliyorum gerektiğinde. Tek sıkıntı matematik işte dediğim gibi :(.

@dksişm, zamanla gelişeceğini düşünüyorum. Sadece soruları atlamayın, hepsini anlamaya çalışın elinden geldiğince. Anlamadığın soruları bir büyüğüne ya da hocana, arkadaşın da olur. Kısacası bilen birine göster, anlatsın. Anlamadan geçme, sürekli de pratik yap. Sınavda başarılar dilerim.

Ben hiçbir insan evladının matematik çözerken zevk aldığını sanmıyorum. Hiç kimsenin favori aktivitesi değil. Rahat olun, herkeste var bu durum. Normal. Sadece biraz daha fazla odaklanın.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Senyör Kesada, kimse ders çalışırken zevk almaz zaten. Herkes zorunda olduğu için ders çalışır, bir de ders çalışırken zevk alıyorum diyenlere hiç inanmıyorum açıkçası. Bir insan ders çalışırken neden zevk alsın ki? :D

@Senyör Kesada, kimse ders çalışırken zevk almaz zaten. Herkes zorunda olduğu için ders çalışır, bir de ders çalışırken zevk alıyorum diyenlere hiç inanmıyorum açıkçası. Bir insan ders çalışırken neden zevk alsın ki? :D

Vallahi hocam ben de bilmiyorum. Bir insan matematik çalışırken nasıl zevk alır? Matematik dersim iyi olduğu halde. 😀

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı