Matematik sorusu nasıl çözülür?

Toplamları karesi özdeşliğinden bir şeyler çıkabilir, benzer patern var ama çıkaramadım. Kaydettim daha sonra uğraşacağım. Ne sorusu bu arada? AYT falan mı?

Minimum değer bulmak için X ve Y eşit kabul edilir.

Aslında çok kolay minimum olduğu için X ve Y eşit kabul ediliyor. Eğer maksimum sorsaydı daha zor olurdu.

Eki Görüntüle 1265981

Yapan olursa bana da haber versin...

X karşılıklı olarak götürdüğün kısım yanlış toplamada gitmez köklü ifadeler çarpım durumunda olsaydı giderdi toplamada ortak paranteze alıp götürmen lazım.

Dosya Ekleri

• Screenshot 2022-01-09 224152.png
    Screenshot 2022-01-09 224152.png
    13,9 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

Aslında çok kolay minimum olduğu için X ve Y eşit kabul ediliyor. Eğer maksimum sorsaydı daha zor olurdu.

X karşılıklı olarak götürdüğün kısım yanlış toplamada gitmez köklü ifadeler çarpım durumunda olsaydı giderdi toplamada ortak paranteze alıp götürmen lazım.
Düzelttim sonraki kısımda, sağ ol.

Toplamları karesi özdeşliğinden bir şeyler çıkabilir, benzer patern var ama çıkaramadım. Kaydettim daha sonra uğraşacağım. Ne sorusu bu arada? AYT falan mı?
Ayt denemesinde geldi.

Çözümü anladım, teşekkürler. Peki x ve y yi eşit kabul etmemizin sebebi nedir? Veya başka türlü yapılmaz mı?

Çözümü anladım, teşekkürler. Peki X ve Y yi eşit kabul etmemizin sebebi nedir? Veya başka türlü yapılmaz mı?

Bir dikdörtgeni düşün veya üçgeni iki komşu kenar eşit olursa alan minimum olur. Maksimumu soramazlar çünkü o üniversite konusu Langrange teoremi ile denklemlenir ve genellikle üç boyutlu olarak çalışılır yani yükseklikte hesaba katılır amaç doğru cevaptan ziyade tahmin etmeye yöneliyor o kısımda.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı