Çözüldü Matematik sorusunun cevabı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MarkS

Hectopat
Yer
NY
A<b<0<C.
Olduğuna göre, aşağıdakilerden hangisinin sonucu daima pozitiftir?
A) a+b b) a+C C)b+C D) b-a e) b-C.
Ben tüm şıklardan da pozitif çıkarabiliyorum eğer işlem hatası yapmadıysam, sizde cevap verirseniz sevinirim.

Çözüm
Cevap D.
A şıkkı: a+b kesin olarak pozitif olamaz çünkü a=-3 b=-1 olabilir.

B şıkkı: a+c kesin olarak pozitif olamaz çünkü a=-5 c=1 olabilir.

C şıkkı: b+c kesin olarak pozitif olamaz çünkü b=-5 c=2 olabilir.

D şıkkı: b-a kesin olarak pozitiftir çünkü negatif sayılarda daha küçük olması için sayısal değerinin büyük olması gerekir(Bknz: (-5)<(-2)) bu sebepten ötürü a b'den her zaman büyük olacaktır.
Örneğin b=-2 a=-5 -2-(-5) buradan (-5) pozitif olur ve cevabımız 3 olur.

E şıkkı: b-c kesin olarak pozitif olamaz çünkü b=-5 c=2 olabilir fakat -5-(+2)'nin cevabı -7'dir. c pozitif olduğu için her zaman negatife dönecektir bu yüzden daima negatif çıkacaktır.
Not: Bir dahakine benzer konuları lütfen eğitim bölümüne açınız. Ayrıca kötü anlatım için üzgünüm :(.
Cevap D.
A şıkkı: a+b kesin olarak pozitif olamaz çünkü a=-3 b=-1 olabilir.

B şıkkı: a+c kesin olarak pozitif olamaz çünkü a=-5 c=1 olabilir.

C şıkkı: b+c kesin olarak pozitif olamaz çünkü b=-5 c=2 olabilir.

D şıkkı: b-a kesin olarak pozitiftir çünkü negatif sayılarda daha küçük olması için sayısal değerinin büyük olması gerekir(Bknz: (-5)<(-2)) bu sebepten ötürü a b'den her zaman büyük olacaktır.
Örneğin b=-2 a=-5 -2-(-5) buradan (-5) pozitif olur ve cevabımız 3 olur.

E şıkkı: b-c kesin olarak pozitif olamaz çünkü b=-5 c=2 olabilir fakat -5-(+2)'nin cevabı -7'dir. c pozitif olduğu için her zaman negatife dönecektir bu yüzden daima negatif çıkacaktır.
Not: Bir dahakine benzer konuları lütfen eğitim bölümüne açınız. Ayrıca kötü anlatım için üzgünüm :(.

Son düzenleme:
Çözüm
A<b<0<C.
Olduğuna göre, aşağıdakilerden hangisinin sonucu daima pozitiftir?
A) a+b b) a+C C)b+C D) b-a e) b-C.
Ben tüm şıklardan da pozitif çıkarabiliyorum eğer işlem hatası yapmadıysam, sizde cevap verirseniz sevinirim.

A ve B sayıları 0'dan küçük olacak diyor D şıkkında b-a demiş b sayısı -1 ve sonrası diye gidiyor ona -1 dersek a da ondan küçük bir sayı olacak -2 diyebiliriz D şıkkında -1-(-2) şeklinde yerleştirilir -.-="+" Olur yani 1 çıkar pozitif cevap D.

A) (-3) + (-2) --> cevap negatif.
B) (-5) + 2 -----> cevap negatif.
C) (-3) + 1 -----> cevap negatif.
D) (-5) - (-6) ---> cevap pozitif. Ne seçerseniz seçin pozitif olur çünkü a sayısının mutlak değeri her türlü b sayısınınkinden fazla olacaktır.
E) (-3) - 2 -----> cevap negatif.

A ve B sayıları 0'dan küçük olacak diyor D şıkkında b-a demiş b sayısı -1 ve sonrası diye gidiyor ona -1 dersek a da ondan küçük bir sayı olacak -2 diyebiliriz D şıkkında -1-(-2) şeklinde yerleştirilir -.-="+" Olur yani 1 çıkar pozitif cevap D.
Hocam bu sorularda rakam vermek doğru olur mu? Temel kavramlarda sıkıntım var da :D

Hocam bu sorularda rakam vermek doğru olur mu? Temel kavramlarda sıkıntım var da :D
Hepsinde işine yaramaz, bazı sorular rakam koyarsan yanlış cevap çıkartıyor o soruları yapabilecek duruma gelince hangisinde rakam konur hangisinde konmaz tahmin edilebiliyor bu basit diye rakam yerleştirdim anlatması da rahat olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı