Matematik sorusunun cevabı nedir?

Negative Sir

Decipat
Makaleler
1
Yer
Birleşik Krallık
Daha fazla  
Meslek
Asker (Teğmen)
Dün denemede böyle bir soru vardı ve soru bana bakıyor ben soruya bakıyorum.

IMG_20221117_205946.jpg

7 kıtada 7 ülkeden 7 profesör gelse bulunmaz o derece zor. Bunun çözümü nedir?

Aslında bakınca belli oluyor ama sistematik ifadesi biraz kafa karıştırıyor galiba. Ben de biraz fala karışık çözmüş olabilirim. Annenin yaşını kızın yaşı cinsinden ayrık bir fonksiyon olarak ifade edebiliriz. Annenin yaşını y cinsinden, kızın yaşını da x cinsinden düşünürsek y = x + c olur çünkü annenin yaşı = kızın yaşı + annenin doğumdaki yaşı. Bu ifadede c annenin doğumdaki yaşı oluyor.

y = x + c var elimizde. Kızın şimdiki yaşına a, annenin şimdiki yaşına da b diyelim. Anne, kızın şimdiki yaşındayken kız 10 yaşındaymış. Değerleri yerine yerleştirirsek (kızın şimdiki yaşı olan a'yı annenin yaşını belirten y yerine, kızın 10 yaşını da kızın yaşını belirten x yerine) a = 10 + c oluyor. Kız annenin yaşına geldiğinde anne 88 yaşında olacağı için de yine yerine yerleştiriyoruz, 88 = b + c oluyor. Bir de annenin şimdiki yaşının kızın şimdiki yaşıyla annenin doğumdaki yaşının toplamı olduğunu biliyoruz mantıken. Bu da b = a + c'yi veriyor. Üç denklem var elimizde:

a = 10 + c
88 = b + c
b = a + c

Bunları çözdüğümüzde a (kızın şimdiki yaşı) 36, b (annenin şimdiki yaşı) 62, c (annenin doğumdaki yaşı) 26 oluyor. Sorunun istediği annenin doğumdaki yaşı, yani 26. Sağlamasını da yapınca doğru çıkıyor.

Aslında bakınca belli oluyor ama sistematik ifadesi biraz kafa karıştırıyor galiba. Ben de biraz fala karışık çözmüş olabilirim. Annenin yaşını kızın yaşı cinsinden ayrık bir fonksiyon olarak ifade edebiliriz. Annenin yaşını y cinsinden, kızın yaşını da X cinsinden düşünürsek y = X + C olur çünkü annenin yaşı = kızın yaşı + annenin doğumdaki yaşı. Bu ifadede C annenin doğumdaki yaşı oluyor.

Y = X + C var elimizde. Kızın şimdiki yaşına A, annenin şimdiki yaşına da b diyelim. Anne, kızın şimdiki yaşındayken kız 10 yaşındaymış. Değerleri yerine yerleştirirsek (kızın şimdiki yaşı olan A'yı annenin yaşını belirten y yerine, kızın 10 yaşını da kızın yaşını belirten X yerine) a = 10 + C oluyor. Kız annenin yaşına geldiğinde anne 88 yaşında olacağı için de yine yerine yerleştiriyoruz, 88 = b + C oluyor. Bir de annenin şimdiki yaşının kızın şimdiki yaşıyla annenin doğumdaki yaşının toplamı olduğunu biliyoruz mantıken. Bu da b = a + C'yi veriyor. Üç denklem var elimizde:

A = 10 + C
88 = b + C
B = a + C

Bunları çözdüğümüzde a (kızın şimdiki yaşı) 36, b (annenin şimdiki yaşı) 62, C (annenin doğumdaki yaşı) 26 oluyor. Sorunun istediği annenin doğumdaki yaşı, yani 26. sağlamasını da yapınca doğru çıkıyor.

Ya sen nasıl bir kralsın ya reis sormadığım hoca kalmadı bir Allah'ın kulu çözemedi soruyu.

Soru zor değil ki. Şık deneyerek bile çözülüyor.
1668713961539.png

Kızın yaşını bulmak için her şıkka 10 ekliyorsun. Mesela A şıkkında kız 33 oluyor, anne 33 iken kız 10 yaşıdaydı.

Sonrasında kızın yaşını, annenin doğurduğu zamanki yaşına ekliyorsun. Şıklarda yazan yani. Bu annenin şimdiki yaşını veriyor.

Kızın ve annenin yaşını buldun, kız annenin yaşına geldiğinde anne 88 olmalıymış. Kız ve annenin yaş farkını yani yine şıklarda yazan yaşı anneye ekleyince 88 çıkmalı. Bu da C'de oluyor.

Anlatması çok zor ama akıldan yaparken 40-50 saniye falan sürüyor böyle sorular.

Arkadaşlar da çözmüş ama benim çözüm metodunu da görsen bir zararı olmaz.
? / x {Annenin yaşı bilinmiyor, kızın şu anki yaşına x diyelim)
*x / 10 {Anne x iken kızı 10 yaşında imiş}
?-x = x-10 = {annen yaş değişimi = kızın yaş değişimi}
? = 2x-10 {demek ki anne şu anda 2x-10 yaşında}
2x-10 / x {şu anki yaşları}
88 / 2x-10 {anne 88 yaşında oluyor kızı 2x-10 yaşında olduğunda}
88-(2x-10) = (2x-10)-x {kızın yaş değişimi = annenin yaş değişimi}
=> 88-2x+10 = x-10 => 108 = 3x => 36 = x
*koyduğum yere bakarsak aralarındaki yaş farkının x-10 olduğu görülüyor. 36-10 = 26. 62-36 = 26 ile de bulunabilir ama 36'dan 10 çıkarmak birkaç saniye kazandırır bize.

Arkadaşlar da çözmüş ama benim çözüm metodunu da görsen bir zararı olmaz.
/ X {annenin yaşı bilinmiyor, kızın şu anki yaşına X diyelim)
*X / 10 {anne X iken kızı 10 yaşında imiş}
-x = X-10 = {annen yaş değişimi = kızın yaş değişimi}
= 2X-10 {demek ki anne şu anda 2X-10 yaşında}
2X-10 / X {şu anki yaşları}
88 / 2X-10 {anne 88 yaşında oluyor kızı 2X-10 yaşında olduğunda}
88-(2X-10) = (2X-10)-X {kızın yaş değişimi = annenin yaş değişimi}
=> 88-2X+10 = X-10 => 108 = 3X => 36 = X
*Koyduğum yere bakarsak aralarındaki yaş farkının X-10 olduğu görülüyor. 36-10 = 26. 62-36 = 26 ile de bulunabilir ama 36'dan 10 çıkarmak birkaç saniye kazandırır bize.

Bunu bende denedim bu zaten bildiğimiz basit denklem ama sonuca varamadım.

Sıkıntı şurda ''sormadığım hoca kalmadı'' demişsin. Bu kadar kolay bir soruyu nasıl hocaların çözemedi? 40 saniyemi aldı şu soru. Konu yeni açıldı zannettim cevap yazacaktım ama cevap çoktan verilmiş. Eğer gerçekten böyle ise öğretmenlerinde bi sıkıntı var dostum.

Geri
Yukarı