mATX Anakart Takılı Kasaya uATX Faktöründeki bir Anakart Takılabilirmi?

Alper P

Kilopat
Yer
Balıkesir/Altınoluk
Daha fazla  
Meslek
PHP Geliştirici
Merhaba Arkadaşlar.

Ben bilgisayarımı 2010 yılında bir mağazadan almıştım markası Casper. Bilgisayarımın anakart'ı hariç hiçbir şeyinden şikayetçi değilim, şikayetçi olmamın sebebi ise Casper öyle bir anakart kullanmış ki anakart'a dair hiçbir şeyi internet üzerinden bulamıyorum zar zor özelliklerinin yazdığı bir resim buldum. (Aşağıda)

Anakart 2010 yılına ait bir anakart olduğu için USB 3.0 SATA 6Gbs gibi özellikler mevcut değil. Şuan bilgisayarımda sandisk extreme 240 gb sata 3 SSD kullanıyorum anakart'ım sata 2 desteklediği için SSD den tam performans alamıyorum internet sayfalarında dolaşırken şans eseri bir anakart'a denk geldim Asus P7H55-M/USB3 bu anakart istediklerimin hepsini karşılıyor. USB 3.0, Sata 6Gbs hepsi var ama ufak bir sorun var. Benim şuan kullandığım anakart mATX Fatöründe bir anakart Asus P7H55-M/USB3 sitesinde baktığımda uATX Faktör yazmakta ben bu anakart'ı alsam kasaya montaj sırasında bir sorun yaşarmıyım?

Şuan kullandığım anakart
1vpf.jpg

Cevaplar için teşekkürler.

Ayrıca benim bildiğim kadarıyla uATX ile mATX arasında fark var.

mATX = 24,4 cm x 24,4 cm
uATX = 24.4 cm x 22.9 cm

Bu ölçüler, anakartın markasına/modeline göre değişir. Anakartların kasa montaj deliklerinin mesafeleri belli bir standarda bağlanmıştır. Yani; EATX taktığınız bir kasaya, rahatlıkla Mini-ITX monte edebilirsiniz.

Anakartı kasaya taktığın vida deliklerı uymayacaktır ama arkasındaki USB portları vs denk geliyorsa matkapla del tak hiç yeni kasa almana gerek yok. İyice hesapla, içine koy bir bak portlar vs. denk gelecek mi diye.

Örneğin Atx bir anakart ile Btx bir anakart ters olur kasalarda bunlara göre yapılır ona dikkat etmesi gerek

Örneğin Atx bir anakart ile Btx bir anakart ters olur kasalarda bunlara göre yapılır ona dikkat etmesi gerek

BTX anakartlar çok uzun bir süre önce piyasaya sürüldü ve tutunamadığı için üretimden kaldırıldı. Bu yüzden, arkadaşın kasasının BTX uyumlu olma ihtimali neredeyse yok gibi.

Anakartı kasaya taktığın vida deliklerı uymayacaktır ama arkasındaki USB portları vs denk geliyorsa matkapla del tak hiç yeni kasa almana gerek yok. İyice hesapla, içine koy bir bak portlar vs. denk gelecek mi diye.

Matkapla deldikten sonra o anakart'ın çalışmasını beklememmi gerekiyor? yoksa sadece deldim oldu taktım mı diyeceğim :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı