''Mauser Kar98K'nın'' Tarihi Hikayesi

• Konuyu başlatan ykula
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 37B

Bir Sonraki Konu Hangi Silah Hakkında Olmalı?

• Diğer (Aşağıda Belirtin)

Oy: 0 0,0%

• Oy verenlerin toplamı
    26

ykula

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Los Santos/Sandy Shores
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523905101
Selam Sosyal! Öncelikle bayağı uzun bir zaman olmuştu Sosyal'e girmeyeli. Pek aktif değildim, şimdi de teknoloji konularında size pek yardımcı olacak kadar vakit ayıramayacağım. Ama benim gibi silahlara ilgisi olan arkadaşlar için silahlar hakkında bir seriye başlamak istedim. Fazla uzatmadan geçelim serimizin ilk silahına.

Mauser markalı ''Kar98k'' (Uzun yazılışıyla ''Karabiner 98K'') 1935 yılında zamanının Nasyonel Sosyalist Almanya'sı tarafından üretilen yüksek etkili bir piyade keskin nişancı tüfeğidir. Üretildiği dönemin en başarılı sürgülü tüfeği seçilen Kar98k; Gewehr 98 model tüfeklerin fazla hantal olması nedeniyle daha kullanımı kolay bir hale getirilmeye çalışılmasıyla oluşmuştur. Ardından Kar98k Kurz (Kısa) modeli de üretilmiştir. 7.92mm cal mühimmata sahiptir.

Dış malzemesi ahşap olan silahın, sürgü sistemi biraz zordur. Osmanlı Devleti I. Dünya savaşında bu silahlardan kullanmıştır. Küçük bir tüfek rayına sahiptir. Bu yüzden her optik dürbün uymayabilir. Etkili menzili ortalama 850 metredir.

Kar98k-02-px800-800x600.jpg

Günümüzde de koleksiyonerler, airsoft oyuncuları veya ilgi duyan kimseler tarafından gerçekleri, replikaları, airsoft oyuncakları alınmaktadır.

Gerçekleri açık arttırma sitelerinde 300$ gibi gayet makul bir fiyattan başlar. Airsoft oyuncakları ise Türkiye'de 3200 TL civarında bulunuyor şu an. Ben şahsen sırf hayranlıktan gerçek bir tane almayı düşünüyorum eğer yurt dışından gelirken bir sıkıntı çıkmazsa :D

Konu hakkındaki fikirlerinizi, bir sonraki konu için silah önerilerinizi vs. alta yazarsanız mutlu olurum.

Konuyla ilgili bir inceleme videosu hemen aşağıda bulunuyor :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Halk arasında adı mavzer şeklinde bilinir. "Alaman mavzeri" derler bizim köyde hatta. Güçlü ve güzel bir tüfek. Bir sonraki incelemede M1 Garand inceleyebilirsiniz. Ateş edemedim kendisiyle ama baya bir taşımışlığım var.

Çok teşekkürler ilginiz için. Konu açılalı biraz olmasına rağmen pek bir ilgi görmedi. Seriyi devam ettirmeyi düşünmüyordum. Ama değil 2 kişi, 1 kişi bile yeter :) Fikirlerinizi değerlendirmeye çalışacağım elimden geldiğince.

Bununla ateş etme imkanınız olursa haber verin lütfen belki gelir bende kullanabilirim izniniz olursa.
OHAL dolayısıyla mıdır bilmem ama yurtdışından Türkiye'ye silah sokmak bayağı zormuş ya 😞 Ama şansım olursa tabii ki haber veririm.

1935 yılında üretilmişse Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı'nda nasıl kullanmış?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı