Mavi ekran hataları

İşletim sistemi
Windows 10

Juppe Calden

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Merhabalar,

Sistemimi yaklaşık 2 yıl önce topladım. Çalıştırdığım ilk aydan beri sürekli mavi ekran hataları alıyorum."Acaba bir şeyler yanlış mı oluyor?" diye defalarca format attım. Hiçbir şekilde düzelmedi.

Bazen direk mavi ekrana gidiyor, bazense o anda ekranda ne varsa silik bir şekilde monitörde kalıyor, üzerine mavi ekran geliyor. Bu normal midir?

- Memtest86 ile RAM’leri test ettim, program herhangi bir sorun bulmadı. 2 adet 8 + 8 RAM var. Acaba birisi arızalı mı diye birini söküp diğerini taktım, gene mavi ekran. RAM frekanslarını düşürdüm, gene mavi ekran.

- M.2 SSD’min sağlık testini yaptım, herhangi bir sorun bulmadı.

Acaba yüklemiş olduğum ışıklı mışıklı şeylerin yazılımları mı sorun çıkarıyor diye düşündüm. Her format atışımda gerek duymadığım yardımcı yazılımları birer birer azalttım. Sadece yüklenmesinin zorunlu olduğunu düşündüğüm driverları ve Windows'un bulduğu güncellemeleri yaptım. Sonuç değişmedi. Şahsen yazılım kaynaklı bir hata olmadığını düşünüyorum. Anakartımın RAM slotlarında, güç kaynağımda veya işlemcide bir sıkıntı olabilir mi? Eğer bu parçalardan birinde sorun oluşmuşsa, bu sorun mavi ekran verdirir mi? Yoksa sorun kendini daha farklı şekillerde mi gösterir?(Siyah ekran vs.)

- Işlemcide sıcaklıklarını kontrol ettim oyun oynarken 80'lerde dolanıyor.

Minidump dosyalırının linki:Yeni klasör.rar (son yediğim mavi ekranları kaydetmemiş.)

Son düzenleyen: Moderatör:
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden kurun.

BattlEye ve PUBG'yi kaldırın.

BİOS'u 7C02v1E sürümüne yükseltin.

Aşağıdaki rehberi uygulayın.

Ekran kartına Furmark ile 10-15 dk stres testi yapın.

Sonuçları bildirin. Hata almaya devam ederseniz dosyaları paylaşın.

Söylemiş olduğunuz işlemleri şu sıra ile yaştım:

1) DDU ile ekran kartı driverını kaldırdım.
2) Scf /scannow komutu ile tarama yaptım. 2 hata buldu, tekrar yaptım herhangi bir şey bulamadı. Ekte görsel mevcut.
3) Windows NVIDIA'nın denetim masasını otomatik kurdu.
4) Ge-Force Experience'ı temiz kurulum diyerek kurdum.
5) PUBG ve BattlEye programlarını kaldırdım.( Ben bu oyunu bilgisayarımda oynayamayacak mıyım? Bilgisayarı bu oyun için aldım )
6) BIOS Update yaptım.
7) Fullmark testini yaptım. 15. Dakikada bu şekilde bu tablo vardı. Ekran Alıntısı1.PNG

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    35,8 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
  • DDU ile kaldırdıktan sonra sizin kurmanız daha iyi olurdu ancak tekrarlamanıza şu anlık gerek yok.
  • SFC hata bulup onarmış. İyi bir şey.
  • Oyunları elbet oynayacaksınız. Sadece sorun çözülene kadar bekleyin. Sorun geçince tekrar yüklersiniz.
  • Hata almaya devam ederseniz dosyaları paylaşın. Sorun bir iki gün boyunca olmazsa oyunları sırasıyla indirip deneyebilirsiniz.
  • Son durumu bildirin.

Bir RAM'imi sökmüştüm. Tekrar takınca bu işlemleri tekrarlamak zorunda kalır mıyım? Bir de RAM frekanslarını mavi ekranlar giderilince mi 3000 MHz'ye alayım?

Sorun hala devam etmekte. PUBG'yi oynarken iyice yoğunlaştı. son dump dosyaları ekte. Acaba oyunun çalışması için gerekli olan yazılımlarda mı bir sıkıntı oluştu ne dersiniz ?

Oyunların Anti Cheat yazılımları çakışmış.
PUBG'yi ve BattlEye'yi kaldırın.

Cihazın internet bağlantısı kesikken DDU ile ekran sürücüsünü kaldırın. Tekrardan kurun.

Aşağıdaki rehberi uygulayın.

Chipset sürücüsünü güncelleyin.

Bildiğim kadarıyla BattlEye PUBG'nin Anti Cheat'i. Yinede bilgisayarda ikisinin adında herhangi birşey kalmadı.

DISM rehmerindekileri yaptım. Herhangi bir hata bulmadı. Hepsi başarılı çıktı.

Driver güncellendi.

Oynamadığım bütün oyunları sildim.

Fortnite ve Rainbow Six Siege kullanıyor diye biliyorum. Bunlardan biri varsa oyunun kurulu olduğu dizini açın ve "Battleye" klasörünü bulun. Ardından orada Uninstall_BattlEye.bat dosyasını aratın ve çalıştırın.

Geri
Yukarı