Çözüldü Mavi Ekran Hatası BCCode 24

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

AnewAge

Hectopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
İlk önce bilgisayarımı aldıktan 2-3 ay sonra ayda 1 mavi ekran hatası almaya başladım... Sonra bi gün format atmak gerekti. Ben de attırdım belki bluescreen hataları da geçer diye... Format attıktan sonra da düzelmedi...

Sistemim ;

• 6GB RAM
  • Core i7 870 2.93 GHz
  • 1GB + 2GB paylaşımlı HD 5750
  • 1TB HDD
  • Windows 7 Home Premium 64 Bit
  • Güç kaynağımı bilmiyorum

Yaklaşık her ayda 1 bu hatayı alıyorum... Hatta en son ekran kartı sürücümü en son sürüme yükseltince haftada 1 almaya başladım bu hatayı... Hatayla ilgili resimleri koydum :) Ayrıca belki BIOS güncel değildir diye baktım, yeni güncelleme var ama nasıl BIOS güncelleme yapılcağını bilmiyorum...

MSI Live Update sayesinde yapılıyor. Kurulumu da yazıyor ben de yaptım aynen ama DOS komut işlemi (siyah bi ekran) çıktı ve 3 seçenek vardı. Biri çıkış diğer ikiside BIOS la ilgili birşey. Ben de korktum çıktım...Bu hatadan nasıl kurtulabilirim? Şimdiden teşekkürler :)

bluescreen3.png

bluescreen2.png

BCP1: 00000000001904FB
BCP2: FFFFF88003554218
BCP3: FFFFF88003553A70
BCP4: FFFFF800031BEA9B

bluescreen1.png

Ayrıca başka bir konuda Bluescreen olduğunda yeniden başlatmama diye bir komut var onuda yaptım... Bir daha bluescreen olduğunda fotoğrafını çekip ekliyeceğim... Ayrıca bi ayrıntı ekliyim: çoğu zaman bluescreen aynı hatayı vermiyo bende... Bazen 0000xxf li bazen IRQL_ bişey bazen 090s li birşey...

Çözüm
O kadar foto paylaştım diyorsun. Ben de sana daha en baştan:

-BIOS'u güncelle dedim, güncellemedin.
-RAM'lerini test et dedim, test etmedin.
-Mini dump klasöründeki dosyaları gönder dedim, göndermedin.

Sorunun tespit edilmesi için önerdiğim hiçbir yöntemi denemedin, hala o kadar foto paylaştım sorun nerde diyorsun.

Al, ne diyor: MEMORY_MANAGAMNET. Ne demek? Bellek yönetimi. Daha en baştan ne dedim? Belleklerini test et.

Sorunun çözümünü söylediğim halde yakınmaya devam mı edeceksin, yoksa önerilerimi dikkate alıp çözüme doğru bir adım atacak mısın?

Anlamadığım şey, bir sorun yaşıyorsun, yardım istiyorsun, çözümü söylüyorum ama çözümü uygulamıyor, aksine hala aynı soruyu sormaya devam ediyorsun. Daha dördüncü mesajda sana çözüm önerilerini söyledim. Ama yirminci mesaja geldik, hala olduğumuz yerde sayıyoruz. Bak burada benzer sorunu yaşayan arkadaş çözümü uyguladı ve belleklerinin bozuk olduğunu tespit etti.

Sonra bana "abi kızıyorsun" diyorlar. Sinirlenmemek elde mi dostlar? Programın linkini tekrar vermeme gerek yok diye umuyorum...
Güç kaynağını kasayı açarak bakıp söylersen daha iyi olur (markası ile birlikte). Ayrıca bolca vaktin olduğu zaman (Bilgisayarı açık bırakman gerekecek zira) MemTest86+ programı ile ramlerini hatalara karşı tarat. Eğer sorun yoksa Cpu-z ile anakartını ve BIOS sürümünü öğren ve güncelle.

BIOS güncellemeyi bilmiyorum... Ankartım MSI H55M-P31(MS-7636) ve BIOS güncel değil. MSI live update'te yeni versiyon var yazıyor... Ama yüklemeyi , kurmayı bilmiyorum... BIOS güncelleme riskli bir iş.

Şimdi adım adım başlayalım...

BIOS Güncelleme

Öncelikle BIOS sürümünüz nedir bilmiyorum fakat anakartınız için tam 9 adet BIOS güncellemesi çıkmış. Bu güncellemeler bellekten işlemciye, sabit diskten video BIOS'una kadar bir ton güncelleme içeriyor. Hatta güncelleme ile anakartınız 2.2 TB üstü sabit diskleri desteklemeye başlıyor.

BIOS güncelleme biraz riskli olabilir, fakat korktuğunuz kadar değil. Eğer en güvenli şekilde güncellemek istiyorsanız buradan BIOS dosyasını indirin. Ardından bir Flash belleği FAT dosya sistemi ile (32, 16 fark etmez) biçimlendirin. ZIP dosyasından çıkardığınız dosyaları flash belleğe atın ve belleği bilgisayara takın.

BIOS'a girin ve M-Flash seçeneğini bulun. M-Flash'ı çalıştırın ve flash belleği içinden güncel BIOS dosyasını seçip sistemi güncelleyin.

Eğer biraz daha kolay ama riski belki biraz daha yüksek bir yöntem derseniz buradaki Windows Üzerinden Güncelleme yöntemine de bakabilirsiniz.

RAM'leri Test Etme

Mavi ekran hatalarında sürekli farklı kodların çıkması, genelde bozuk RAM'lere işaret eder. Burada bu örneği hep birlikte gördük. Bu yüzden merdobaba'nın da dediği gibi MemTest86+ programı ile bellekleri test etmek şart.

Mavi Ekran Analizi

Mavi ekran sorunlarını analiz etmek önemli. Bu bağlamda sizden C:\Windows\Minidump klasöründeki bütün dmp dosyalarını bir yere yükleyip bizimle paylaşmanızı isteyeceğim.

Ayrıca bir sonraki mavi ekranın fotosunu çekmeniz de önemli.

İleriki zamanlarda da RAM leri test etmeye filan uğraşacağım..

Bu arada BIOS update ettikten sonra Bluescreen sorununun ortadan kalkma gibi biir şansı varmı? RAM testi biraz karışık geldi bana :)

Bu güne kadar belki de 100 defa BIOS güncelledim, sadece iki defa sorun oldu. O da yanlış BIOS'u yüklemekten dolayı... Yani BIOS güncellemesi az da olsa riskli olabilir ama abartılmasındaki tek neden cahilliktir... İnternette BIOS güncellemeyi abartanlar, bu konuda hiçbir bilgisi olmayanlardır, emin olun...

Recep Abi ben senin gösterdiğin yöntemle; MSI BIOS Güncelleme | Technopat BIOS güncellicem... Fakat sormam gereken bir şey var:

MSI sitesinde bnm anakartmn son BIOS versiyonunu indrdm 1A mı ne versiyonu... içinde 7636v1x diye bir not defteri , how to flash diye word dosyası , AFUD 4310 diye uygulama ve A7636... diye bir 1A0 dosyası var... Sorum şu: Bu dosyalar toplam 8MB. Doğru dosyayı mı indirmişim?

Ve bu AFUWIN de "open" seçeneği ile açacağım dosya 1A0 dosyası mı? Son olarak Destroy CMOS Checksum diye bir şey demişsin.. O ne işe yarıyor ve bu işlem kaç saat sürer?

İndirdiğin dosyalar arasında BIOS dosyası A7636.1AO dosyasıdır. Yani AFUWIN'e o dosyası sunacaksın. Bu işlem 30 saniye ila 2 dakika sürer. Destroy CMOS Checksum, BIOS ayarlarının sıfırlanmasını sağlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı