Mavi ekran hatası neden olur?

senasb

Hectopat
Merhaba, az önce ASUS ROG STRIX G531GT laptopumda Opera (15 sekme açık ama hep böyle kullanıyorum) ve Excel dosyası açıkken çok az bir donma yaşadım. Ardından ne olduğunu anlayamadan mavi ekran hatası verdi (neredeyse 1 yıldır ilk defa oldu), ekrandaki yazıyı bile tam okuyamadan mavi ekran kapandı ve ROG açılma ekranı geldi. Ardından beni BIOS'a aktardı, ne yapacağımı bilemediğimden save & exit e bastım, save & reset yapıldı ve açıldı.
Şimdi size sorum, bu neden kaynaklanmış olabilir? Normalde birkaç program beraber açıkken bile donmayan laptop Excel'de mavi ekran verince biraz panik yaptım açıkçası. Uzun süre açık kalmasından olabilir mi? Laptop günde 15-16 saat açık kalıyor. Bir kısmında uykuya alıyorum ama çoğunda aktif kullanıyorum.
Ayrıca Google'da "mavi ekran" diye arattığımda gelen ": (" işaretli ekran değil daha farklı bir versiyonuydu. Bir problem oluştu tarzı bir şey yazıyordu. Şimdiden çok teşekkürler.

Hocam sistemin kendi başına cözemediği bir sorun çıkınca mavi ekran veriyor eğer minidump dosyalarını yollarsanız neden oldugunu anlayabiliriz.

Bilgisayarınız bir sorun ile karşılaşmış ve kendini güvene almak için kapatmayı seçiyor. Onun dışında korsan Windows ise ":(" işareti çıkmayabilir.

Minidump Dosyalarını Paylaşın eğer minidump dosyalarınızı paylaşırsanız hem neden olduğu anlaşılır hem de çözüm bulunur.
C:\Windows\Minidump dosyasını bulamıyorum? Minidump bulunamıyor.
Bilgisayarınız bir sorun ile karşılaşmış ve kendini güvene almak için kapatmayı seçiyor. Onun dışında korsan Windows ise ":(" işareti çıkmayabilir.
Korsan değil, aldığımda Windows yüklü geldi, demek istediğim farklı bir :( işaretiydi ama aynı şey herhalde.
Hocam windows insider üyesi misiniz? Son zamanlarda yüklediğiniz versiyon bunun nedeni olabilir.
1618857127557.png
sanırım değilim, arattığımda bu çıkıyor.

Daha farklı derken? Nasıl bir fark vardı? Minidump dosyanızı paylaşmalısınız çözüm için. Ek olarak hata ya donanımsal ya da yazılımsal olur. Donanımsal hatalarda donanımı değişmek ya da çıkartmak zorunda kalırsınız fakat yazılımsal sorunlarda sorunlu yazılımı kaldırmak yeterlidir.

Attığım linkin devamında Ali Bey'in yazdığı yoruma bakın.
1618857328361.png

orada tam da onun dediği gibiymiş ayarlarım. acaba mavi ekran değil miydi? yani klasik :( işaretli ekran değildi bir şeyler daha yazıyordu. ama 2 sn sürmedi hemen kapandı okuyamadım.
Daha farklı derken? Nasıl bir fark vardı? Minidump dosyanızı paylaşmalısınız çözüm için. Ek olarak hata ya donanımsal ya da yazılımsal olur. Donanımsal hatalarda donanımı değişmek ya da çıkartmak zorunda kalırsınız fakat yazılımsal sorunlarda sorunlu yazılımı kaldırmak yeterlidir.
1618857439040.png

bunu google'dan buldum, böyle değildi. bir problem oluştu gibi bir şey okudum ve üstteki üzgün yüz yerinde kare bir surat vardı sanırım. böyle tamamlandı gibi bir şey beklemedim zaten hemen kapandı. minidump dosyamı bulamıyorum.

Merhaba, az önce ASUS ROG STRIX G531GT laptopumda Opera (15 sekme açık ama hep böyle kullanıyorum) ve Excel dosyası açıkken çok az bir donma yaşadım. Ardından ne olduğunu anlayamadan mavi ekran hatası verdi (neredeyse 1 yıldır ilk defa oldu), ekrandaki yazıyı bile tam okuyamadan mavi ekran kapandı ve ROG açılma ekranı geldi. Ardından beni BIOS'a aktardı, ne yapacağımı bilemediğimden save & exit e bastım, save & reset yapıldı ve açıldı.
Şimdi size sorum, bu neden kaynaklanmış olabilir? Normalde birkaç program beraber açıkken bile donmayan laptop Excel'de mavi ekran verince biraz panik yaptım açıkçası. Uzun süre açık kalmasından olabilir mi? Laptop günde 15-16 saat açık kalıyor. Bir kısmında uykuya alıyorum ama çoğunda aktif kullanıyorum.
Ayrıca Google'da "mavi ekran" diye arattığımda gelen ": (" işaretli ekran değil daha farklı bir versiyonuydu. Bir problem oluştu tarzı bir şey yazıyordu. Şimdiden çok teşekkürler.
Dostum bundan 4 sene önce bilişim hocam söylemişti mavi ekran hatası verdiğinde Ram"leri çıkart ardından 3-4 saat bekle demişti denedim ve bir daha vermemişti mavi ekran hatasını

Yeni konular

Geri
Yukarı