Mavi ekran hatası ve sistem kapanma sorunu

Variux

Hectopat
Merhabalar, benim sorunum başlıkta da belirttiğim gibi oyunların sürekli kapanması ve bazen PC'nin donması hatta mavi ekran hatasıyla karşılaşmam.
Oynadığım oyun fark etmeksizin bu oluyor. Hatta bazen masaüstündeyken bile karşılaşıyorum. Başta driverlarımdan kaynaklı olduğunu düşünüp Windows'umun güncel olup olmadığını kontrol ettim ve sürücülerimi güncelledim ardından sorun devam edince donanımsal bir hata olduğunu düşündüm ve HWiNFO, Memtest ve Prime95 ile bazı parçaları test ettim ekran kartında da sorun yok sanırım forumda biraz araştırdım güç kaynağından kaynaklanabileceği söylenmiş ancak laptop olduğu için sorunumun bu olduğunu da düşünmüyorum peki benim sorun nedir yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu arada PC 2 yılı yeni doldurdu daha önce macun yenilemedim ama sıcaklık konusunda bir problemim yok. Daha önce forumda paylaştım ve bir arkadaş bana yardımcı oldu ama sorunum çözülmedi. Yaptığım işlemler: Minidump paylaştım ntoskrnl.exe ve FLTMGR.SYS hatalarıyla karşılaştığım söylendi PC'de virüs olabilirmiş ve bazı Windows dosyalarını silebilirmiş bunun için malwarabytes uygulaması önerildi ve sistemimi taradım, CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc/scannow yaptım, DDU ile ekran kartı Driver'ını silip GeForce Experience'den en son ekran kartı Driver'ını yükledim, Process Monitor dosyaları istendi ve paylaştıktan sonra DirectX güncel mi diye soruldu ama Windows 10'da DirectX otomatik güncelleniyormuş.
Sistem özellikleri:
NVIDIA GTX 1050 Ti 4 GB.
Intel Core i5 7300 HQ CPU 2.5 GHz.
8 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:

Daha bilgili arkadaşlar daha iyi bilgi versinler. Ben kendi yorumu yazabilirim.

-Herhangi bir ekstra donanım olmadan da hata oluyor mu? Yani ekstra HDD veya hafıza kartı gibi şeyler takılı mı?
-DDU ile kaldırma işlemlerini forumda anlatıldığı gibi güvenli modda yaparak hallettiniz mi?
-BIOS durum nedir? En güncel halinde mi?
- Son olarak, eğer başka arkadaşların fikirleri varsa onlara kulak ver. Mahzuru yoksa en güncel Windows ile temiz kurulum yap.

Yani temiz kurulum pek tercihim değil açıkçası çünkü sistemde kurtaramayacağım kadar çok şey var ama mecbur kalırsam öyle yapacağım gibi ama forumlarda bazı arkadaşlar benzer hataları alırken format atmasına rağmen sorun devam etmiş bu konuda biraz şüpheliyim.
Hayır PC'ye herhangi bir ekleme yapmadım sadece SSD var.
DDU ile kaldırma işlemini güvenli modda yapmadım.
BIOS'un nasıl güncelleneceğini bilmiyorum hatta güncellenebildiğini bile bilmiyordum, önerilerin için teşekkürler.

Tencent ürünlerini emülatörleri kaldır, Aida64 kaldır, ATK sürücünü kaldır Windows üzerinden kontrol et güncellemesini ve diğer güncellemeleri, CPUZ kaldır, IOBİT araçlarını kaldır bir daha da kullanma.
Sürücü bulucusunu da kullandın heralde değil mi?

Aida'yı bu forumda dolaşmaya başlayınca indirmiştim lazım olabilir gibi bazı yazılar görmüştüm ama sorun ondan öncesine dayanıyor ve kaldırdım şu an CPU-Z ve IObit gibi araçlar daha önce kullanmadım, atk sürücülerini sildikten sonra Windows güncellemesinde tekrar yüklenecek değil mi?
Ve evet Driver Booster kullanmıştım ama güncellediği sürücülerin arasında ses sürücüsü Bluetooth gibi sürücüler vardı kullandıktan sonra onu da silmiştim ki bunu da oyunların kapanmasından sonra çözüm olacağını düşündüğüm için yapmıştım. söylediklerinizin arasında bi tek Tencent games'in emülatörünü yoğun kullandım ama bu ne gibi bi zarara yol açmış olabilir ki sistemimi yormaktan başka. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Peki sorunun kaynağı PC fan bölgesinin hiç temizlenmemiş olması olabilir mi aldığımdan beri hiç temizletmedim termal macununu da değiştirsem. Genel olarak 6 ayda bir değiştirilmesi gerekiyormuş ve ben genelde yüksek grafikli oyunları yoğun olarak kullanıyorum. İşlevsizleşmiş olabilir mi bu yüzden işlemci ısınıp kapatabiliyor olabilir mi oyunları? Çünkü 2D düşük güç tüketimi olan oyunlarda bir sorun yaşamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı