Çözüldü Mavi Ekran Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 7

clickclakbum

Hectopat
Daha fazla  
Uzun süredir mavi ekran hatası alıyorum ve birkaç ay önce yine aynı konuyu açmıştım. RAM testi yapmam söylendi Memtest86 ile fakat USB'ye yazdım ve bilgisayarı USB ile başlatmak istediğimde Verifying DMI Pool Data'da kaldı, açılmadı. Sonra HCI Memtest ile denedim. Bu program ile Windows açık iken RAM testi yapıyordu, %15'e geldikten sonra bilgisayar mavi ekran vermeden kapandı ve SSD'yi okumadı, ardından SATA kablosunu biraz oynattım o zaman SSD'yi okudu. Sorun büyük ihtimal RAM'de değil SSD'den kaynaklandığını düşünüyorum.

Ek olarak Windows'u etkinleştirmek için bir program kullanmıştım, ismini hatırlamıyorum. Mavi ekranların sebebi bu olabilir mi, format atmalı mıyım? CMD ile Windows'u geri deneme sürümüne almıştım ve sürekli karşıma "Yazılım sahtekarlığına maruz kalmış olabilirsiniz." yazısı ile karşı karşıya kalıyorum. İşletim sistemim Windows 7.

SSD: Kingston A400 240 GB, SSD'nin kendi programında ve CrystalDiskInfo'da sağlıklı gösteriyor.

@Ted Kaczynski

Son düzenleme:
Çözüm
Yani yeni taktığınız SATA2 kablosunda da sorun yaşadınız. Testler iyi gözüküyor.

KMSpico mu kullandınız? Kullandıysanız sisteme güzel bir temiz kurulum yapın ve sürücüleri güncelleyin.

Windows crack kullanıyorsunuz galiba.

HD Tune website

HD Tune yazılımın çok eski bir sürümünü kullanmışsınız. Çoğu "unkown" yazıyor. O yüzden bu linkten indirin ve "health" sekmesini paylaşın.
Windows bellek tanıma aracını çalıştır test et.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar?

Diskleri kontrol edelim.

Diskine HD Tune yazılımı ile "error scan" testi yap. HD Tune yazılımı ile "health" sekmesini paylaş.
HardDisk Sentinel yazılımı ile sağlık derecelerini paylaş ve S.M.A.R.T verilerini paylaş.

Dediğim testleri gerçekleştirmeye çalışın. Bir sorun oluşursa söyleyin.
sentinel.png
sentinel2.png
health.png
hdtune.png
Screenshot_2.png
Screenshot_1.png

sfc /scannow yaparken birkaç dosya bulamadı ve onlardı. Onun dışında RAM ve SSD açısından hiçbir sıkıntı bulamadı. SSD'nin kendi programında ve CrystalDiskInfo'da da aynı şekilde hiçbir sorun bulmadı. Acaba SATA kablosunda bir sıkıntı olabilir mi? Çünkü SSD'yi bilgisayar okumadığı zaman SATA kablosunu biraz oynatıyorum öyle okuyor.

SATA kablosunu değiştirmeyi dener misiniz?
Sarı bir SATA kablosu vardı ve onu taktım. Bilgisayar SSD ile ilgili bir yazı çıkarttı sol altta sürücü yüklendi diye ve yeniden başlatmam gerektiği söylendi. Yeniden başlattım ve Windows başlatılıyor yazısında sinyal yok yazısı geldi ve kendini tekrar yeniden başlattı ama çok uzun süre SSD okumadı 10 saniye gibi bir süre ardından Windows başlangıç onarma çıktı karşıma, onu yaptım, sistem geri yüklemesi yapmamı söyledi yaptım. Bilgisayar şimdi yeniden açıldı ama yine sürücü yükledi. Büyük ihtimalle bu sürücü yüzünden başlangıç onarma alıyorum. Kırmızı SATA kablosunu taktığımda böyle bir sürücü yüklemedi hiç. Sürücü şu;

Edit: sanırım önce taktığım kırmızı kablo ATA kablosuydu, sarı taktığım kablo da SATA2 olması lazım çünkü daha iyi değerler alıyorum.

Sürücü yüklendikten 10-15 dakika sonra bilgisayarı yeniden başlattım ve bu sefer onarma gibi bir şey çıkmadı karşıma. Bir de o kırmızı olan kabloyu CD-ROM'a takıyordum sonra SSD'ye taktım. Sanırım şimdi taktığım sarı kablo SATA kablosu, çünkü CrystalDiskMark'da 224MB okuma hızı almıyordum. Şu anda sarı kablonun üstünde mandal gibi metal bir şey var, kırmızıda yoktu.
edit: Far Cry 3'de görüş açısını full yaptım ve bilgisayar dondu, ardından yine mavi ekran yedim. Acaba bilgisayara çok yüklendiğim için mi mavi ekran alıyorum yoksa format atmam gerekli mi acaba?
Far Cry 3 ile kalmadı yine video izlerken mavi ekran yedim ve SSD'yi yine okumadı. Tekrar SATA kablosunu oynattım öyle okudu.

Dosya Ekleri

• Screenshot_25.png
    Screenshot_25.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Yani yeni taktığınız SATA2 kablosunda da sorun yaşadınız. Testler iyi gözüküyor.

KMSpico mu kullandınız? Kullandıysanız sisteme güzel bir temiz kurulum yapın ve sürücüleri güncelleyin.

HD Tune website

HD Tune yazılımın çok eski bir sürümünü kullanmışsınız. Çoğu "unkown" yazıyor. O yüzden bu linkten indirin ve "health" sekmesini paylaşın.

Çözüm

HD Tune website

Evet, önceki sürüm korsandı fakat KMSpico'dan mı crackledim bilmiyorum. İki gün önce Windows 8.1'e geçtim, iki hafta boyunca gözlemleyeceğim eğer bir sıkıntı yaşarsam buradan paylaşırım. Teşekkür ederim. 5.75 sürümünde de birkaç tane "unkown" var.
hdtune1.png

hdtune2.png

Yeni konular

Geri
Yukarı