Mavi Ekran Sorunu

sabahzade

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Laptop geçen sene mavi ekran vermeye başladı daha sonra kapandı ve hiç açılmadı. Servise gönderdim HDD değiştirildi. Açılıyor çalışıyor ama mavi ekran sorunu devam ediyor. Laptop her açıldığında sistem ayarlarınız değiştirildi uygulamak için yeniden başlatın uyarısı çıkıyor. 3-4 kere ekran kartı sürücülerini görmedi. Isınma sorunu da var sanırım oyun oynarken fan çok gürültülü ve PC çok ısınıyor. Bir de korsan oyun yüklemeye çalışırken kurulum dosya eksik diye hata veriyor kurmuyor ama Steam'den yüklemede oynamada bi sıkıntı yok. Çok anlamam ama donanımsal bi sorun mu merak ediyorum. Yoksa yazılımsal olarak kurtarabilir miyim? Bir de HDD değiştirmeden önce Windows 10'a yükseltmeye çalışmıştım ama gerekli güncelleştirmeler yoktu ve almıyordu. HDD değiştikten sonra da emin değilim ama galiba benim os sürümünü değil korsan bir Windows 8.1 yüklemişler. Korsandan Windows 10'a yükseltme muhabbeti vardı yoksa satın almam mı lazım? Kısaca nasıl kurtarırız bu aleti :) Teşekkürler şimdiden.

Minidump dosyası: Yeni klasör.rar

Yardımcı olabilecek kimse var mı? @Murat5038

Son düzenleme:
http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp77501-78000/sp77532.exe
Bios'unu kesin güncelle.
DDU rehberine göre yeşilleri uygula. Dahili ve harici GPU'nu kendi sitelerinden güncelle.
Memtest uygula ve sonucu paylaş.

Dediklerinizi sorunsuz yaptım. Şu an memtest'i yapıyorum yarım saat önce başlattım. Ve hata dolu sürekli kırmızı satırlar akıyor :) Bittiğinde fotoğrafını atarım. Şunu merak ettim iki ram var; sorun ikisinde mi yoksa birinde mi buradan anlaşılacak mı? Yoksa tek tek mi test etmeliydim? Bu arada cpu-z programından baktığımda bir slotun tüm bilgileri gözükürken diğer slotun detaylı bilgileri gözükmüyordu. Sadece belleği, hızı vs yazıyordu. Bu o ramin sorunlu olduğunu mu gösteriyor?

Evet.

Hangi RAM'de olduğunu anlamak için tek tek test etmen lazım single slot yapılandırmasında olarak. Ancak bios'u güncelledikten sonra yaptın değil mi bu testleri?

Evet hocam bios'u güncelledim sürücüleri dediğiniz gibi silip kendi sitelerinden yükledim sonra başlattım testi. Şu an eve yeni geldim test şu şekilde devam ediyor. Durdurayım mı artık bunu? Bir de o zaman ben hangi ram'de sorun var anlayamadım galiba. Tek tek test edip hangisindeyse sorun onu değiştirmem lazım değil mi?

Dosya Ekleri

• IMG_1469.JPG
    IMG_1469.JPG
    244,1 KB · Görüntüleme: 143
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı