Mavi ekran ve yüksek sıcaklığın nedeni termal macun mu?

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Dostlar merhaba,

Öncelikle şunu söyleyeyim: bu akşam saat 9'dan 12:00'a sürekli mavi ekran verdi ve asla açılmadı. Şimdi "başlatma sorununu çöz" yaparak yaptım. Toplam 4-5 kere denemişimdir. Eninde sonunda biraz kapattım dinlensin diye. Açtım ve yine mavi ekran verdi. Ama tekrar "başlatma sorununu çöz" dediğimde düzeldi. Bu mavi ekran muhabbeti 6 ayda 3 kere oldu.

Öncelikle bilgisayara en son ne zaman termal macun sürüldü bilmiyorum. Ama rahat 2 sene olduğuna eminim. Bilgisayar Microsoft Edge, YouTube Music, Discord açık iken, sıcaklığı 70 dereceye kadar geliyor. Bence bu normal bir rakam değil. 80'i gördüğü de oluyor.

- Bilgisayar açıldığında, ilk yarım saat neredeyse hiçbir program kullanılmıyor. Tam açılıyor, sonra "yanıt vermiyor" diyor. Özellikle Microsoft Edge. Yeni sekme açma butonuna basınca donuyor.

- Isınıyor.

- Performansı biraz az.

- Özellikle edit programından render alırken bayağı bir ısınıyor.

Şimdi asıl sorum şu: ben termal macun sürersem bu mavi ekran muhabbeti ve ısınma sorunu çözülür mü? Ben bu mavi ekranın, ısınmadan dolayı olduğunu düşünüyorum.

NOT: Şu an, sadece Microsoft Edge açık ve 1 sekme açık. İşlemci 65 derece.

Sistem:

Ekran Alıntısı.PNG

Şimdiden yanıtlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Disk problemi olabilir.
Minidump dosyalarınızı paylaşın.

Disk problemi olabilir.
Minidump dosyalarınızı paylaşın.
Yandex Disk

Mavi ekranlar hakkında bir bilgim yok ama sıcaklıklar ile ilgili konuşabilirim. Laptopun fanlarının düzgün çalıştığına emin olun. Gözle görülen tozları temizleyin (fanları döndürmemeye çalışın). Soğutma bloğunu gözle kontrol edin. Son olarak da termal macun uygulayın. Termal macun uygularken fazla ve az sürmeme konusunda dikkatli olun (dışına taşmasın). Ek olarak altta çalışan uygulamalara göz atın. Belki yabancı bir uygulama altta çalışarak sistemi yoruyordur.

Mavi ekranlar hakkında bir bilgim yok ama sıcaklıklar ile ilgili konuşabilirim. Laptopun fanlarının düzgün çalıştığına emin olun. Gözle görülen tozları temizleyin (fanları döndürmemeye çalışın). Soğutma bloğunu gözle kontrol edin. Son olarak da termal macun uygulayın. Termal macun uygularken fazla ve az sürmeme konusunda dikkatli olun (dışına taşmasın). Ek olarak altta çalışan uygulamalara göz atın. Belki yabancı bir uygulama altta çalışarak sistemi yoruyordur.
Hocam duyduğum sese göre fanlar gayet normal çalışıyor. Ama bu akşam arkasını açıp bir bakayım.

Teşekkürler.

@LastPlayer paylaştım?

Geri
Yukarı