Mavi ışık korumalı gözlük alınmalı mı?

YILSUK11

Kilopat
Makaleler
1
Selamlar. iş, oyun, dizi derken günde en az 12 saatim ekran başında geçiyor. Haliyle gözlerim yoruluyor, ben de daha rahat etmek için mavi ışığı kıran gözlük almak istiyorum. Bu gözlükleri kullanan kişilere sorduğumda memnun olduklarını söylüyorlar. Alacağım iyi hoş ama bazı insanlar ise gözlük takmayan kişilerin bu tür gözlükleri taktıktan sonra gözlerinin bozulduğunu ve numaralı gözlük takma ihtimallerinin arttığını söylüyor. Almak istediğim gözlüğün linkini aşağıya bırakıyorum. Bu arada bu göz bozulma mevzusu ne kadar doğru, sizce almalı mıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar. iş, oyun, dizi derken günde en az 12 saatim ekran başında geçiyor. Haliyle gözlerim yoruluyor, ben de daha rahat etmek için mavi ışığı kıran gözlük almak istiyorum. Bu gözlükleri kullanan kişilere sorduğumda memnun olduklarını söylüyorlar. Alacağım iyi hoş ama bazı insanlar ise gözlük takmayan kişilerin bu tür gözlükleri taktıktan sonra gözlerinin bozulduğunu ve numaralı gözlük takma ihtimallerinin arttığını söylüyor. Almak istediğim gözlüğün linkini aşağıya bırakıyorum. Bu arada bu göz bozulma mevzusu ne kadar doğru, sizce almalı mıyım?

Marka v.s. bilmiyorum ama ben dinlendirici ve uv filtreli gözlük kullanıyorum ve eğer tüm gün kullanırsam işe yarıyor, gözlerim yorulmuyor ama mesela günün yarısında kullanmadığım zaman gözlerim çok yoruluyor.Ancak bu gözlüğü doktorum tavsiye etmişti, sizin de doktora danışmanız iyi olabilir.

Aslında bu konuyu bir göz doktoruna danışmanız daha doğru olacaktır ama şöyle bir durum var. Gözlük olsun olmasın yakın bir noktaya sürekli odaklanmak zaten gözlerinizi bozacaktır.Baktığınız nokta bir ekran olmak zorunda da değil. Gözlüğün işlevi burda gözün bozulmasını önlemekten ziyade gözün yorulmasını önlemek diyebiliriz. Ayrıca yukarda bahsedilen 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarda mavi ışık azaltma tarzı özellikler var onları da kullanabilirsiniz. Bu arada önce bir göz muaynesine gitmenizi öneririm belki dereceli gözlük ihtiyacınız vardır eğer öyleyse bu özelliğe sahip bir dereceli gözlük almalısınız.

Evet ben almıştım gerçekten baya etkisi var gözlerinize gelen zararlı ışınları etkiliyor diye biliyorum.

30 yıldır ekranlara bakıyorum gözümde herhangi bir bozukluk yok. Monitörlerin göz bozduğu hikayesi şehir efsanesi. Akademik çalışmalar böyle bir saçmalığın olmadığını gösteriyor. Hiç ekrana bakmayan kişilerinde gözleri bozulur. Monitörlerin göz sağlığını bozduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yok.

Tek sakıncası, odaklanma süresinin artması, göz kırpma refleksini yavaşlatır ve göz daha fazla kuruduğu için enfeksiyon riski cüzi bir miktar artar. Bunun da nedeni monitörün kendisi değil, odaklanma halidir. Aynı durum sürekli para sayan, dikiş diken vb kişiler içinde geçerli.Bunun dışında Herhangi bir görme bozukluğuna neden olmazlar.

Yeterli uyku aldığınız sürece bir sorun olmaz.

Alın veya almayın, 20 dakikada bir 20 saniye 6 metreden uzak bir yere gözünüzü kırparak bakın.
Dediğiniz şey çok hoşuma gitti. Not alıp bilgisayar masama koydum.
Aslında bu konuyu bir göz doktoruna danışmanız daha doğru olacaktır ama şöyle bir durum var. Gözlük olsun olmasın yakın bir noktaya sürekli odaklanmak zaten gözlerinizi bozacaktır.Baktığınız nokta bir ekran olmak zorunda da değil. Gözlüğün işlevi burda gözün bozulmasını önlemekten ziyade gözün yorulmasını önlemek diyebiliriz. Ayrıca yukarda bahsedilen 20-20-20 kuralını uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarda mavi ışık azaltma tarzı özellikler var onları da kullanabilirsiniz. Bu arada önce bir göz muaynesine gitmenizi öneririm belki dereceli gözlük ihtiyacınız vardır eğer öyleyse bu özelliğe sahip bir dereceli gözlük almalısınız.
Çok şükür görmemde sorun yok. Yakın zamanda muayene oldum zaten. Doktor gözlüğe gerek yok, dedi. Sadece çok bakmaktan dolayı gözüm ağrıyor o yüzden gözlük almak istedim ama anlaşılan gözlüğe falan gerek yok. Monitörü mavi ışık filtresi moduna alacağım renklerden biraz feragat edeceğim artık 😄 .

Son düzenleme:

Geri
Yukarı