İnceleme Maxtor CTG9E Macun İncelemesi ve R5 5600 sıcaklık testleri

Birkaç gün önce Hepsiburada'dan 75 TL'ye Maxtor CTG9E macun aldım. Daha önceden CTG8 kullanmıştım ondan da oldukça memnundum ve bu sefer bir üst modeli olan ve daha yüksek iletkenlik değeri olan(13.5 w/mk) CT9E'yi denemek isteyip aldım. Macun kutuda spatula ile beraber geliyor yanında başka bir şey yok.

IMG_20230327_151313.jpg

Kıvamı ise ne çok katı ne çok sıvı ikisinin ortasında bir kıvamı var.

IMG_20230327_151446.jpg

Sıcaklık Testleri

Testi R5 5600 işlemci ve Wraith Prism soğutucu ile yaptım. Sistem uzay montaj ile kurulu, kasada değil ancak kasada olması da çok bir şey etkilemez, olsa olsa 2-3 derece. BIOS ayarları Default'ta, CPB PBO hepsi açık. Ekstra olarak Ryzen Master'dan Curve Optimizer yaptım bir nebze daha stabil hale geldi.

1679941140278.png

boşta.PNG

(Boşta sıcaklıklar)

yükte.PNG

(OCCT 10 dakika işlemci stres testi sonrası)
Gördüğünüz gibi maksimum 57 derece gördü. İşlemci test esnasındayken 4.4 GHz'de çalışıyordu herhangi bir frekans düşmesi olmadı. Macun oldukça vaat edileni veriyor. Bundan önceki R5 3600 işlemcimde CTG8E kullanırken 80-90 dereceleri görmüştüm onun sebebi işlemcinin direkt kendisindeydi, absürt derecede ısınıyordu macun fark etmeksizin ancak bu işlemcide aynı güç tüketiminde daha yüksek frekans ve daha düşük sıcaklık gördüm. Test bu kadardı, sorularınız varsa sorabilirsiniz.

Önceki test konum: AMD Wraith Prism, R5 3600 Sıcaklık Testleri

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam, CTG9E'yi ekran kartımda kullanıyorum ve hala ilk günkü performansını koruyor. Benim için F/p açısından CTG9E ve Wipaste C2 en iyilerden. MX-4'e çok rahat kafa tutuyorlar hatta GPU'da geçiyorlar.

CTG8 kıvam olarak nasıldı? Hazır Amazon'da 10gr olanı 75 TL iken alıp koyasım var yedekte durur en azından diye.

Elinize sağlık hocam, CTG9E'yi ekran kartımda kullanıyorum ve hala ilk günkü performansını koruyor. Benim için F/p açısından CTG9E ve Wipaste C2 en iyilerden. MX-4'e çok rahat kafa tutuyorlar hatta GPU'da geçiyorlar.

CTG8 kıvam olarak nasıldı? Hazır Amazon'da 10gr olanı 75 TL iken alıp koyasım var yedekte durur en azından diye.
Aynı şeyi düşünüyordum tam ama cesaret edemedim almaya. Her şeyden önce 10 gramı 3 5 senede zor bitiririm :D Eşe dosta performans gerektirmeyen yerlere de sürülebilir bence hatta bazı sistemlere gereğinden fazla bile gelebilir performansı.

Test sonuçlarını Curve Optimizer olmadan atman daha sağlıklı olacaktır. Çoğu kişi Curve Optimizer yapmayı bilmiyor çünkü.

Stok olarak test yaparsan 10 numara inceleme olur 👍

Çünkü çoğu işlemcinin AVX yükünde 1.088V ile 4.4 GHz'da çalışabileceğini düşünmüyorum.

Biraz daha katı gibiydi hatırladığım kadarıyla.

Test sonuçlarını Curve Optimizer olmadan atman daha sağlıklı olacaktır. Çoğu kişi Curve Optimizer yapmayı bilmiyor çünkü.

Stok olarak test yaparsan 10 numara inceleme olur 👍

Çünkü çoğu işlemcinin AVX yükünde 1.088V ile 4.4 GHz'da çalışabileceğini düşünmüyorum.

Yapıp konuya ekleyeceğim hocam, sağ olun. Curve Optimizer bayağı etkiliyormuș.

Sistem kasaya taşındı. Curve Optimizer olmadan test sonuçları:

rm.PNG

Boşta​

1680015443450.png

Yükte​

yükte.PNG

Yükte maksimum 65 derece gördü, boşta 40'a kadar düştü.

Son düzenleme:
Merhaba, sayın @Emir M. son tahlilde herhangi bir ayarlama yapılmadığı farz edildiğinde, F/P açısından ve 1 haftalık kullanım bakımdan CTG9E alınmalı mıdır?

Macunu maalesef bu kadar süre kullanamadım sistemsel durumlardan ötürü. Bundan sonra belirli zamanlarda güncelleme yaparım macunun durumu ile ilgili.

Güncelleme: 1 haftalik kullanim sonucunda herhangi bir sıcaklık artışı olmadi. İlk sürdüğüm gibi devam ediyor şu an.

Güncelleme: 2 aydır aynı macunla kullanıyorum, hala ilk günkü gibi performans gösteriyor. Sıcaklıklar bazen daha da düşüyor da, hiç yükseldiğini görmedim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı