Mbps pinge etki eder mi?

YEGÜNGÖR

Decapat
Arkadaşlar, evimizdeki internet 8 Mbps ve çok fazla kişi kullandığından online oyunlarda sürekli ping oluyor. Acaba daha yüksek bir hıza geçersem pingim azalır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyuna göre de değişiyor. Mesela CS:GO da daha fazla ping alırsın. Zula gibi Türkiye sunucuları olan bir oyunda daha düşük ping alırsın. (ama etki eder yinede)

Arkadaşlar, evimizdeki internet 8 Mbps ve çok fazla kişi kullandığından online oyunlarda sürekli ping oluyor. Acaba daha yüksek bir hıza geçersem pingim azalır mı?
Fiber altyapıda etmez. ADSL yada VDSL altyapılarda bu durum görülür. ADSL ve VDSL'de hızı arttırınca SNR düşer ve değişkenlikler artar. Hat değerlerinize bakıp yorum yapmamız daha doğru olur.
Eğer iyi bir modeminiz yada router'iniz ve o routerinizin de iyi bir QOS standardı var ise uzak olmanız pinginizi ciddi derecede etkilemez. En fazla 4 ms daha fazla alırsın bu dediğim 4ms bile fazla.

1607551929251.png

bi speedtest yapıp ekran görüntüsü atar mısın bir de şunu unutma internetin hızlandığı zaman pingin kesin olarak düşmeyebilir öncelikle bunu anlamanın kesin yolu gece saat 1 ile 5 arasında kimsenin interneti kullanmadığından emin olarak bir speedtest yap ve pingini bir oyuna girerek izle eğer bu saatler arasında interneti kimse kullanmazken pingin düşükse yerel internet sağlayıcın ile iletişime geçerek bulunduğunuz bina da kaç mbs kadar hız altyapınız var onu öğren 8 kullanıyorum demişsin 16 yaptırmayı dene yanlış hatırlamıyorsam arasında 20 25 tl bi fiyat farkı vardı... eğer internet sağlayıcın 16mbs hızı gerçek anlamda verirse evde ki insanlar interneti kullandığında oyun oynama imkanın bir tık daha düzgün olabilir...

kendi deneyimlediğim bir olayı da sana örnek veriyim öyle bir hataya düşme ; tam 1 sene önce internet alt yapım yenileneceği için sokağımızda çalışma yapılıcak uyarısı geldi ve 2 ay boyunca internetsiz kalıcaksınız dediler ben de bir sinirler turkcell superbox kablosuz internet almaya gittim ve 1 yıllık taahütle aldım sonrasında işler istediğim gibi gitmedi çünkü internet gayet hızlıydı takılmadan 4k video izletiyordu speed testlerde 45 50 mbsleri görüyordum ancak cs go ya girdiğim zaman 89 ping ile 115 ping arası inanılmaz dalganıyordu hemde 24 saat boyunca geceleri bi ping düşüşü yaşamıyordum mesela o dönemde ben superbox kullanırken bir arkadaşım senin gibi 8mbs internet kullanıyordu onun download hızı 1mb ı zor görüyordu benim 5.5 6mb ları görüyordu rahat rahat ama o cs go da geceleri 39 - 41 ping alıyodu ben 95 110 gidip geliyordum asla stabil değildi bunun sebebi de interneti uydudan çekmeye çalışması diğerinin direk anasunucudan kablo ile gelmesi kablolu internet adamdır kablosuzlar çöp tabi bu dediğim sadece oyuncular için geçerli.

Yeni konular

Geri
Yukarı