Mbps ve MB/S Farkı

ProfeSSional

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Sosyal'de bazı arkadaşlarımız Mbps ve MB/S Kavramlarını karıştırıyormuş. Buna bir açıklık getirmek istedim.

1 Megabayt = 8 Megabit'e eşittir.

1 Bayt = 8 Bit'e eşittir. Yani sizin internetiniz diyelim ki 8 Mbps bir internet ve en fazla 800 Kilobayt ve 1 Megabayt indiriyorsunuz. Burada 8 Megabayt indirmeliyim diye düşünmemeliyiz. 8 Mbit/8 = En fazla 1 Megabayt indirme hızına sahipsiniz.

Mevcut indirme hızınız 50, 100, 100, 8, 16, 24, 32 Fark etmez bu hızları 8'e bölüp kaç Megabayt saniye ile indirme olacağını bulabilirsiniz.

İyi günler..

Son düzenleme:
Arkadaşım biraz eksik bilgi vermişsin.
İnternet hızını 8'e bölüp maksimum hızı hesaplamış olmayız. Siz 800 kilobyte ile 1 megabyte eşit tutmuşsunuz. Halbuki 1 megabyte = 1024 kilobyte.
İnternet hızımızda %20 kesinti var. O yüzden 8 mbit internet için 1024'ün %80'i = 819.20 kilobyte/s = 0.8 megabyte/s ulaşabileceğimiz maksimum hızdır.
Yani sonuç olarak mbit hızımızı 8'e bölüp %20 düştükten sonra ulaşabileceğimiz maksimum hızı buluruz.

Hayır. Şöyle ki ben 8Mbps ADSL Hızını baz aldım ADSL Hiçbir zaman net hızda indirme yapmaz. ADSL Oynama payı ile verdim yoksa biliyorum.

Professional burda teorik hızdan bahsetmiş zaten. İnternet hızını etkileyen onlarca etken var, hesaplama sonucunda çıkan hızı birebir zaten alamayız, biraz daha fazla ya da az olabilir.

Bu arada maksiumum hız 8Mbps'de 819 Kilobayt demişsiniz fakat ben de geçen seneye kadar 8Mbps internet hızı kullanıyordum 900, 1000'leri görüyordum sürekli. Ama kalıcı olarak kalmıyordu. Yani 8 Mbps'de maksimum hız 0.8 Megabayt falan değildir.

Sizin gördüğünüz o değerler program hatası arkadaşım ben de görüyorum uçuk değerler. İsterseniz biraz araştırıp öyle yazsaydınız. Siz %20 olayını biraz araştırın isterseniz. Hatta %20 kısıntısını aşmanın yolları var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı