MEB, Maarif Vakfı'na neden kaynak aktarıyor?

Vakıf'ı incelediğimde gördüğüm.

2016 yılında kurulmuş. Kuruluş anacı.

yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kuramlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve ar-ge çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla Türkiye cumhuriyeti'nde 6721 sayılı kanun ile kurulan vakıftır.

Geçmiş yıllarda da paralar aktarılmış bu vakıfa. Amacı yurt dışında feto okulları ile mücadele edip Türk öğrencilerini kazanmaya çalışıyorlar. Devletin elinin ulaşamadığı veya engellenebileceği yerlere müdahale etmeye çalışıyorlar.

Vakıf resmi bir vakıf kanun ile kurulmuş yasa dışı bir işi veya olayı yok. Olduğunu iddia eden varsa kanıtlaması gerekir. Aktarılan paralar ve paraların nasıl kullanıldığı denetlenmeli. Zaten bu vakıf şubelerini yurt dışında açtığı için o ülkenin yasalarına göre de denetleniyor. İşini düzgünce yaptıktan sonra sorun ne anlamadım.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son aylarda akpartililer vakıflarla yurt dışına milyarlarca para gönderiyor ve seçimi kaybettiklerinde kaçıp vatandaşlık almak için bu paraları kullanacaklar demesinin hemen ertesine bu olayın ortaya çıkması da ilginç.

Hocam biraz araştırmam ile gördüğüm. Bu okulların çoğu bizim tarafımızdan yapılmamış. FETO'nun yurtdışında ki okullarını kapattırıp mülklerini ve taşınmazlarına el koyup işletme hakkını bu vakfa vermişler. Bu kurumlara el koydumu giderleri oluyor öğrencilerin bir nevi onlara gidiyor para.

Sen yok efendim o öğrenciler gene FETO kucağına atılsın diyorsan yapacak hiç bir şey yok. 2023 yılınca muhalefet iktidar olsun bu tarz vakıfları kapatsın yurt dışlarında bulunan öğrencilerimize yardımcı flan olunmasın. Ne yaparlarsa ne olursa olsunlar.

Eki Görüntüle 1400589

FETO tarihi çok eskiye dayanır Ecevit zamanlarında da vardı o ayrı mesele. Bir musibet bin nasihattan iyidir diye çok güzel bir söz var. Bundan sonra dikkatli olacak herkes ders çıkaracak FETO'dan. Ama atıyorum sen trafik kazası yaptın diye araba kullanmaktan mı vaz geçiyon. Bir yanlışı yoksa devlete millete bir zararı yoksa ve devlet kontrolünde ise bir vakfa neden karşı çıkarsın !

Dünya'da 67 ülkede Türki'ye sevdalısı veya Türk kültürü ile öğrenci yetiştirmek bizim için çok faydalı bir iş bence geleceğe dönük.
Bak 1 değil 2 değil 80 küsür okul, sence hangi aklı başında Türk öğrenci Afganistan'a veya Pakistan'a kendi rızasıyla gidebilir. Madem bu okulları devir aldın Türk çoğunluğu olmayanların hepsini kapat gitsin, sırf hükümetin Ortadoğu sevdası ve misyonerliği için milyarlarca lira çöp olmamalı.

Ayrıca yasallıktan bahsetme bana, bugün sana bir tokat atsam suç, yarın bir kalemle bu yasallaşabilir, çünkü kendileri çalıp kendileri oynuyorlar. Görünüşe göre fetöden ders çıkaran da yok, hükümet devletin her kolunu her bakanlığını ayrı bir cemaate kaptırmış durumda.

Dünya'da 67 ülkede türki'ye sevdalısı veya Türk kültürü ile öğrenci yetiştirmek bizim için çok faydalı bir iş bence geleceğe dönük.

Bir de şunu anlayamıyorum cidden, bu hükümet Türkiye'nin hükümeti mi yoksa bizim bilmediğimiz başka bir ülkenin hükümeti mi? Çünkü sürekli Türkiye dışındaki herkese bir yardım bir geliştirme çabası. Sanki kendi ülkemizde okullar, eğitim falan süpermiş gibi. Hadi önceden bir iki üniversitemiz dünyada saygın bir yere sahipti ve sürekli listelerde yer alıyordu. Şimdi onlar da uzun süredir saygınlığını ve başarılarını yavaş yavaş yitiriyor. Ülke içinde bir tane faydası olmayan, ne tutarlılık ne devamlılığı olan eğitim sistemlerini getir, sonra ikide bir olmadı bu deyip sistem değiştir, ilkokulları falan saymıyorum bile. Sonra kalk dünyanın öbür ucuna milyar lira para harca eğitim vereceğim diye. Biz politikacılar tarafından boş yere gaz verile verile iyice kendimizi ABD Almanya falan gibi görmeye başladık. Bizim dünyanın öbür ucundaki ülkelerden önce kendi içimizde düzeltmemiz gereken çok fazla sorunumuz var. Önce bu sorunları çözsün sayın hükümet sonra dunyanın öbür ucuna da eğitim vermeye gidebilir çok isterse.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun son aylarda akpartililer vakıflarla yurt dışına milyarlarca para gönderiyor ve seçimi kaybettiklerinde kaçıp vatandaşlık almak için bu paraları kullanacaklar demesinin hemen ertesine bu olayın ortaya çıkması da ilginç.

Yaa Allah aşkına ne vatandaşlığı ne kaçması. Saçma sapan laflar. 20 yıldır iktidarda olan halen Türkiye'nin birinci partisi olan adam neden kaçsın.

Bak 1 değil 2 değil 80 küsür okul, sence hangi aklı başında Türk öğrenci Afganistan'a veya Pakistan'a kendi rızasıyla gidebilir. Madem bu okulları devir aldın Türk çoğunluğu olmayanların hepsini kapat gitsin, sırf hükümetin Ortadoğu sevdası ve misyonerliği için milyarlarca lira çöp olmamalı.

Vizyon misyon meselesi açıkçası. 1 Milyar TL çöp mü oluyor geleceğe dönük faydalı işler mi ölçüp tartmak lazım. Türk kültürü altında yetişen 50 bin öğrenciden bahsediyoz. O ülke de veya bizim ülke de ileriye dönük ne işler başarırlar bize ne faydaları olur bilemeyiz. Ama kaz gelecek yerden tavuk esirgemek istiyorsunuz resmen.

Not: Tekrar söylüyorum bu bir vizyon meselesi geleceğe dönük. Ama buna karşı çıkıyorsa muhalefet çıkar. Biz iktidar olunca bu tarz eğitim kurumları veya vakıflar bizden zırnık alamaz. O öğrecileri yüz üstü bırakırız kimin eline düşerse düşsünler bizi alakadar etmez deyip yoluna devam edebilir...

Son düzenleme:
Yahu Allah aşkına ne vatandaşlığı ne kaçması. Saçma sapan laflar. 20 yıldır iktidarda olan halen Türkiye'nin birinci partisi olan adam neden kaçsın.

Vizyon misyon meselesi açıkçası. 1 Milyar TL çöp mü oluyor geleceğe dönük faydalı işler mi ölçüp tartmak lazım. Türk kültürü altında yetişen 50 bin öğrenciden bahsediyoz. O ülke de veya bizim ülke de ileriye dönük ne işler başarırlar bize ne faydaları olur bilemeyiz. Ama kaz gelecek yerden tavuk esirgemek istiyorsunuz resmen.

Not: Tekrar söylüyorum bu bir vizyon meselesi geleceğe dönük. Ama buna karşı çıkıyorsa muhalefet çıkar. Biz iktidar olunca bu tarz eğitim kurumları veya vakıflar bizden zırnık alamaz. O öğrecileri yüz üstü bırakırız kimin eline düşerse düşsünler bizi alakadar etmez deyip yoluna devam edebilir...

Sana ne desem boş, varsa çoluk çocuğuna Allah sabır versin. Ülkendeki 50 bin öğrenciyi Orta Doğu'nun çöllerindeki öğrencilere tercih edip buna bir de vizyon diyorsan ben sana daha bir şey anlatamam.

Yahu Allah aşkına ne vatandaşlığı ne kaçması. Saçma sapan laflar. 20 yıldır iktidarda olan halen Türkiye'nin birinci partisi olan adam neden kaçsın.

Vizyon misyon meselesi açıkçası. 1 milyar TL çöp mü oluyor geleceğe dönük faydalı işler mi ölçüp tartmak lazım. Türk kültürü altında yetişen 50 bin öğrenciden bahsediyoz. O ülke de veya bizim ülke de ileriye dönük ne işler başarırlar bize ne faydaları olur bilemeyiz. Ama kaz gelecek yerden tavuk esirgemek istiyorsunuz resmen.

Siz tarihten hiç çıkarım yapmıyorsunuz sanırım, yanlış anlamayın yani size karşı kötü bir şey söylemek amacıyla demiyorum. Demek istediğim tüm insanlık tarihinin gördüğü en büyük politik desteği almış liderlerin nasıl kaçtığını neler olduğunu iyice bir araştırmanızı tavsiye ederim. Çok uzak tarih değil şöyle 100 sene içinde baksanız yeter. Ayrıca her buldukları fırsatta akplilerin neden sürekli ABD'ye gittikleri de muamma. Diğer konuya gelirsek, o öğrencilerin bize ne faydası olur demişsiniz, bize hiçbir faydası olmaz. Kendi ülkesinin vatandaşı olan öğrencilerin hayali ABD'ye Avrupa'ya gidip en kötü Uber şoförü olmak olan ülkeye kendi vatandaşı olmayandan hiçbir fayda gelmez. Bir önceki yorumda da demek istediğim buydu. Bizim kendi öğrencilerimiz bu ülkeden en kısa sürede gitmenin yollarını ararken, başka ülkelere yatırım yapmaya gerek yok. Önce biz kendi ülkemizdeki sorunları çözeceğiz ve kendi öğrencimizi mutlu edeceğiz. Artık çoğu öğrencide bu ülkeye karşı aidiyet duygusu bile kalmadı. Kimse kusura bakmasın ama benim ülkemin öğrencisine Avrupa'da Uber şoförlüğü hayali kurduranların bunu düzeltmekten başka işi olmamalı.

İleri karakol diyorsunuz yani.

Sana ne desem boş, varsa çoluk çocuğuna Allah sabır versin. Ülkendeki 50 bin öğrenciyi Orta Doğu'nun çöllerindeki öğrencilere tercih edip buna bir de vizyon diyorsan ben sana daha bir şey anlatamam.

Demagoji yapmanın mantığı yok bu tarz konularda. Bizim ülke içerisinde hiçbir şey yapılmıyor tüm paralar yurt dışına aktarılıyormuş gibi konuşmanın anlamı veya mantığı yok.

Millî eğitim bakanlığının 2022 yılı bütçesi 274 milyar 384 milyon 474 bin lira olarak kabul edildi.

Bu para içinden 1.87 milyar TL'nin yurt dışında ki Türk öğrencilere aktarılmasını bu kadar abartmanın mantığı nedir!
Tekrar söylüyorum bu bir vizyon meselesidir devlet aklıdır. Muhalefet ufak düşünür ve iktidar olduğunda bu 1.87 milyar TL parayı aktarmayacaz der ve muhasır medeniyet seviyesine çıkarız hemen. Tek eksiğimiz bu zaten şuan.

Vakıf'ı incelediğimde gördüğüm.

2016 yılında kurulmuş. Kuruluş anacı.

Yurt dışında örgün ve yaygın eğitim hizmetleri vermek ve geliştirmek amacıyla okul öncesi eğitimden üniversite eğitimine kadar tüm eğitim süreçlerinde burslar vermek, okullar açmak, eğitim kurumları ve yurtlar gibi tesisler açmak, yurt içi de dahil olmak üzere bu kuramlarda görev alabilecek eğitmenleri yetiştirmek, bilimsel araştırmalar ve AR-GE çalışmaları yapmak, yayınlar yapmak ve metotlar geliştirmek ve faaliyet gösterdiği ülkenin mevzuatına uygun diğer eğitim faaliyetlerini yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti'nde 6721 Sayılı Kanun ile kurulan vakıftır.

Geçmiş yıllarda da paralar aktarılmış bu vakıfa. Amacı yurt dışında FETO okulları ile mücadele edip Türk öğrencilerini kazanmaya çalışıyorlar. Devletin elinin ulaşamadığı veya engellenebileceği yerlere müdahale etmeye çalışıyorlar.

Vakıf resmi bir vakıf kanun ile kurulmuş yasa dışı bir işi veya olayı yok. Olduğunu iddia eden varsa KANITLAMASI GEREKİR. Aktarılan paralar ve paraların nasıl kullanıldığı denetlenmeli. Zaten bu vakıf şubelerini yurt dışında açtığı için o ülkenin yasalarına göre de denetleniyor. İşini düzgünce yaptıktan sonra sorun ne anlamadım.

Parti tartışmasına girmeden sormak istiyorum. Bunları MEB niye yapmıyor vakıf açılıyor. Yetkisi yoksa yasa ile yetki niye verilmiyor. Vakıf deyince insanların aklına üçkağıtçılık geliyor genelde.
Dış ülkeler de bu uygulama nasıl oluyor. Mesela alman lisesi, Amerikan koleji vb okullar var ülkemizde. Onların ülkelerin de bu okulları ve öğrencileri nasıl destekliyorlar bakanlık mı yoksa özel girişimler mi?

Demagoji yapmanın mantığı yok bu tarz konularda. Bizim ülke içerisinde hiçbir şey yapılmıyor tüm paralar yurt dışına aktarılıyormuş gibi konuşmanın anlamı veya mantığı yok.

millî eğitim bakanlığının 2022 yılı bütçesi 274 milyar 384 milyon 474 bin lira olarak kabul edildi.

Bu para içinden 1.87 milyar TL'nin yurt dışında ki Türk öğrencilere aktarılmasını bu kadar abartmanın mantığı nedir!
Tekrar söylüyorum bu bir vizyon meselesidir devlet aklıdır. Muhalefet ufak düşünür ve iktidar olduğunda bu 1.87 milyar TL parayı aktarmayacaz der ve muhasır medeniyet seviyesine çıkarız hemen. Tek eksiğimiz bu zaten şu an.

Cidden yok mu sen böyle şeyler saçmaladığında ensene şaplatacak akıllı bir insan etrafında.

Cahil cesaretini cahilden alırmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı