Çözüldü Megane 4 1.5 Blue dCi EDC araç ilk kalkışta patinaja yatıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

guneralp

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Kavaklıdere, Ankara
Merhaba,
2021 ilkbahar çıkışlı Megane 4 1.5 dCi EDC modelini kullanıyorum. Araca start verip P konumundan D'ye aldığımızda, gaz tepkileri çok geç ve anormal oluyor. Gaza bastığım anda 1 saniye kadar tepki vermiyor, tepki verdiği anda da çok sert bir biçimde öne atlıyor araba. Lambalarda ve hafif yokuşlarda patinaja kalktığı da oluyor. Hafta içinde servis randevusu var ancak kesin arızasını söylemiyorlar. Bu sorun şanzımanın mekanik kısmı ile mi ilgili yoksa yazılımsal mı? Ne kadar masraf açar tahminen?

Çözüm
Aracı servise götürdük, servis bir sorunun olmadığını belirtti. Emin olmamamız nedeniyle muadil 1.5 Blue dCi EDC bir Megane ile teste çıktık. İlk yazan arkadaşın da dediği gibi normal bir durummuş. Yardımınız için teşekkürler arkadaşlar.
Merhaba,
2021 ilkbahar çıkışlı Megane 4 1.5 dCi EDC modelini kullanıyorum. Araca start verip P konumundan D'ye aldığımızda, gaz tepkileri çok geç ve anormal oluyor. Gaza bastığım anda 1 saniye kadar tepki vermiyor, tepki verdiği anda da çok sert bir biçimde öne atlıyor araba. Lambalarda ve hafif yokuşlarda patinaja kalktığı da oluyor. Hafta içinde servis randevusu var ancak kesin arızasını söylemiyorlar. Bu sorun şanzımanın mekanik kısmı ile mi ilgili yoksa yazılımsal mı? Ne kadar masraf açar tahminen?

Hocam bu bir sorun değil.
Şanzımanın kavramayı korumasıyla ilgili bir durum. Kalkışlarda kavramaya yüklenip yırtmayın diye koruma devreye giriyor ve gaz kelebeğine müdahale ederek kavramayı ısındırmanızı önlüyor.
Bende de Megane var; aynı durum bende de mevcut. EDC şanzımanlı Qashqai var mesela onda da böyle bir durum var.
Geartronic kullanan Volvo'da bile var bu. Gaz kelebeğine olan müdahaleden sebep tork bir anda geliyor ve sert kalkış oluyor. Zamanla ayağınız alışacak, az narin dokunun gaza.

Hocam bu bir sorun değil.
Şanzımanın kavramayı korumasıyla ilgili bir durum. Kalkışlarda kavramaya yüklenip yırtmayın diye koruma devreye giriyor ve gaz kelebeğine müdahale ederek kavramayı ısındırmanızı önlüyor.
Bende de Megane var; aynı durum bende de mevcut. EDC şanzımanlı Qashqai var mesela onda da böyle bir durum var.
Geartronic kullanan Volvo'da bile var bu. Gaz kelebeğine olan müdahaleden sebep tork bir anda geliyor ve sert kalkış oluyor. Zamanla ayağınız alışacak, az narin dokunun gaza.
Hocam iyi de ilk aldığımda olan bir sorun değildi bu. İlk bakımdan sonra oldu. Bu baya baya fırlatıyor.

Hocam iyi de ilk aldığımda olan bir sorun değildi bu. İlk bakımdan sonra oldu. Bu bayağı bayağı fırlatıyor.

Kavrama oturduğu için böyle yapıyordur. Bizim EDC şanzımana sahip dCi motorlu araçların hepsinde bu var.
Şanzıman yağını kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca yazılım güncelliğini kontrol ettirin.
Bu sayfa ile iletişime geçmenizi öneririm. Ellerinden dünya kadar Megane geçiyor. Yazılımsal bir sorunsa bunlar hallederler. Garanti dışı kalmaz araç.

Gazı biraz fazla veriyorsunuz büyük ihtimalle. Yeni nesil araçlarda gaz pedalları elektronik oluyor. Bu yüzden hafif dokunsanız bile gazı alıyor genelde. Biraz daha nazik dokunmaya çalışın gaz pedalına.

Merhaba,
Merhaba megane 4 2020 model blue edc araç bendeki. Söylediğiniz duruma benzer sorun bende de var. Aküsü orjinal ama zayıf olduğundan dediler çok araştırdım (renaultfan sitesinde de benzer şikayetler vardı akü değişince düzeldi yazanlar çoktu) star stop bazen devreye girmiyordu.Dün akü değişimi yaptım Varta EFB 70 amper takıldı. Özellikle araç soğukken ilk kalkışlarda birden hızlanıyor, geri giderken de aynı birden geriye fırlıyor. Serviste şanzıman yağını da değiştirdim ama düzelme göremedim. Rampalarda geri yanaşırken birden geri gitmesi çok büyük sorun arkadaki araca çarptıracak.

Kavrama oturduğu için böyle yapıyordur. Bizim EDC şanzımana sahip dCi motorlu araçların hepsinde bu var.
Şanzıman yağını kontrol ettirebilirsiniz. Ayrıca yazılım güncelliğini kontrol ettirin.
Bu sayfa ile iletişime geçmenizi öneririm. Ellerinden dünya kadar Megane geçiyor. Yazılımsal bir sorunsa bunlar hallederler. Garanti dışı kalmaz araç.
İnstagram adresi açmıyor

Son düzenleme:
Instagram adresi açmıyor

Direkt firmanın sitesini atayım size.

Geri
Yukarı