Mekanik klavye önerisi

Bütçe
1000-1100

Troll_Face_71647

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus Tuf A15

Rtx 3060

Ryzen 7 6800h

1x16 GB DDR5 4800 mhz ram

512 GB ssd
2. el sitesinde 900 TL'ye mizar MZ60 gatheron optik yellow Switch buldum sıfır büyük ihtimal bunu alacağım ama yine de size sormak istedim.

Aydınlatma olmamasını sıkıntı etmezseniz Durgod K310 ve K320 modelleri var, MZ60 ile aynı olay. Onlar da ederinin oldukça altına satılan klavyeler. Switch olarak Cherry MX kullanıyorlar. Eğer aydınlatma olmaması büyük bir sıkıntıysa Mizar MZ60 alabilirsiniz. Daha iyi bir tercih yok zaten.

Aydınlatma olmamasını sıkıntı etmezseniz Durgod K310 ve K320 modelleri var, MZ60 ile aynı olay. Onlar da ederinin oldukça altına satılan klavyeler. Switch olarak Cherry MX kullanıyorlar. Eğer aydınlatma olmaması büyük bir sıkıntıysa Mizar MZ60 alabilirsiniz. Daha iyi bir tercih yok zaten.

Konudan sapabilir belki ama bu dediğiniz modelleri sevdim belki arkadaşa da yardımcı olur K320 gibi siyah renk temalı(space grey olan modeli) gibi olan 87 tuşlu(TKL) red ya da yellow Switch bir klavye öneriniz var mı? Aydınlatmayı ben de önemsemiyorum açıkçası.

Aydınlatma olmamasını sıkıntı etmezseniz durgod K310 ve K320 modelleri var, MZ60 ile aynı olay. Onlar da ederinin oldukça altına satılan klavyeler. Switch olarak Cherry MX kullanıyorlar. Eğer aydınlatma olmaması büyük bir sıkıntıysa mizar MZ60 alabilirsiniz. Daha iyi bir.
Tercih.

Peki durgodlar hot swap mı eğer değilse direkt mz 60 alırım hot swapsa biraz düşüneceğim.

Bence o zaman ömür açısından mz 60 daha iyi siz olsanız hangisini alırdınız (hem mz 60 yellow switch)
Evet, sıkıntı çıkarsa MZ60'ın switch'lerini değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnız şöyle bir sıkıntı var; Türkiye'de satılan düzgün switch'ler bile 100TL'den başlıyor. Mizar MZ60'ta 60 tuş olduğunu göz önünde bulundurursak, 50 tuşun switch'ini değişeceksiniz diyelim. 500TL ediyor.

Durgod K310/320'deki Cherry MX switch'ler, Mizar MZ60'ta kullanılan Gateron switch'lerden 50 milyon daha fazla ömür sunuyor. Yalnız aydınlatması yok. Cidden zor bir seçim bence de. Bu yüzden ben yönlendirmesem daha iyi.

Evet, sıkıntı çıkarsa MZ60'ın Switch'lerini değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz. Yalnız şöyle bir sıkıntı var; Türkiye'de satılan düzgün Switch'ler bile 100TL'den başlıyor. Mizar MZ60'ta 60 tuş olduğunu göz önünde bulundurursak, 50 tuşun Switch'ini değişeceksiniz diyelim. 500TL ediyor.

Durgod K310/320'deki Cherry MX Switch'ler, mizar MZ60'ta kullanılan Gateron Switch'lerden 50 milyon daha fazla ömür sunuyor. Yalnız aydınlatması yok. Cidden zor bir seçim bence de. Bu yüzden ben yönlendirmesem daha iyi.

Teşekkür ederim büyük ihtimal mz 60 alacağım.

Durgod K310/320'deki Cherry MX switch'ler, Mizar MZ60'ta kullanılan Gateron switch'lerden 50 milyon daha fazla ömür sunuyor.
Konu sahibi aldı mı bilmiyorum ama bu yanlış bilgi. 100m tuş ömrü sunan Cherry'ler HyperGlide serisi. Bu klavye HyperGlide kullanmıyor. Standart 50M ömür biçilmiş.

Ayrıca evet Cherry dayanıklılığını yıllar boyunca kanıtlamış olduğundan en dayanıklı switch diyebiliriz. Ama ortalama 2 yılda klavye değişeceğinizi varsayarsak tuşların hiçbiri ömrünü doldurmayacaktır. Dolayısıyla gateron alırken çekinmeye gerek yok. Klavye dünyasında hissiyat olarak Cherry'lerden daha çok beğeniliyorlar. Gateron'un eksisi stem fazla oynadığından tuş başlıkları fazla hareket edebiliyor.

Durgod K310 ve K320 modelleri var, MZ60 ile aynı olay.
Bu da yanlış bilgilendirme. Birisi 50 dolar öbürü 100 dolar. Tamamen farklı segmentte klavyeler. Durgod "kalite olarak" her anlamda daha iyi. Özellikle şunu da belirtmek lazım Durgod, Mizar'daki ABS tuş başlıklarının aksine çok daha pahalı ve kaliteli olan PBT tuş başlıkları kullanıyor.

Durgod'da aydınlatma yok, hot-swap değil, TKL veya tam boyut, PBT tuşlar.
Mizar aydınlatmalı, hot-swap, %60 boyut, ABS tuşlar.

Buna göre seçim yapılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı