Mekanik klavye tuş sökme aparatı yapma

Bütçe
beleş
Klavyemi ayda bir temizlerim ve temizlemek için de tüm tuşları söküp altındaki tozu fırçalamam gerek. Bunu aparatsız yaptığım için parmaklarım acıyor. Bazı klavyelerin kutusunda bu aparattan mevcut oluyor ama çoğu ucuz klavyede yok, benimkinde de yok mesela. 20-30 liraya internetten 3D yazıcı ile yapılmış tuş sökme aparatları satanlar var, alabilirsiniz. Ama para harcamak istemiyorsanız benim de kullandığım bir alternatifi anlatayım. Hepimizin evinde şu poşet dosya klasörlerinden vardır:

1643194550564.png

Bunların içinde poşet dosyaları geçirip tutturduğumuz bir tel var. Onu çıkarın. Bir tane klavye tuşunuzu alıp tam ortasına koyun ve iki ucunu da yukarı doğru kıvırın. Sonra bir pense yardımıyla uç kısımlarını da kıvırın:

1643194896590.png

1643194905467.png

Eksi yönü:
Klavyenin ortalarındaki tuşları sökmek için bir tarafındaki tüm tuşları da sökmeniz lazım. Direkt sökmek istediğim klavye tuşunun altına sokamıyorum bunu. Ama yine de parmakla sökmekten çok daha pratik ve para harcamanıza da gerek yok:

1643195323986.png

1643195335756.png

İyi fikir. Fakat bende o dosya klasörlerinden yok. Bu sebeple yapamayacağım :) Tuşa zarar verme riski var fakat arasına sağlam bir şey sokup yukarı ittirerek çıkartmak da bir seçenek. Ortalardan bir tuş sökmem gerekirse bunu sık sık kullanırım.

Bir şey olmadı hiç, zaten ne olabilir ki?
Tuşu çizebilir. Ben bu tarz bir şeyi başka cisimler ile kullanıyordum. Başıma hiç bu tarz bir olay gelmese de gelme ihtimali var. Yaparken dikkatli olmak lazım.

Daha önce dediğiniz gibi tuşun altından sert bir şey ile yukarı ittiriyordum, ondan daha güvenli bence.
Ucu eğik sert bir şeyi tuşun altına sokup yukarı çekerek bunu yapıyordum. Açıkçası bir çizilme gibi olay yaşamadım. Fakat onu araya sokarken tuşu çizme ihtimali var mı var tabii.

Yeni konular

Geri
Yukarı