Rehber Mekanik Klavyede Switch Tercihi

Makaleler
49
Merhabalar.

Mekanik klavye seçimlerinde bizi EN çok uğraştıran Switch tercihi konusunda bir rehber hazırladım. Bu konudan sonra muhtemelen hangi Switch türünü tercih edeceğinize karar vermiş olacaksınız.

Linear/Tactical ne demek?​

Kuvvet uygulandığında doğrusal bir şekilde ilerleyen Switch'lere "Linear Switch" denir.

Kuvvet uygulandığında bir geri bildirim hissiyatı veren Switch'lere "Tactical Switch" denir.

Aktiflik Mesafesi ne demek?​

Switch'in aktif hale gelmesi için kat etmesi gereken mesafe.

Toplam Kuvvet ne demek?​

Switch'in en dibe ulaşması için uygulamanız gereken kuvvet.

Toplam Mesafe ne demek?​

Switch'in en dibe ulaşması için kat etmesi gereken mesafe.

Karar verme aşamasına geçmeden önce en popüler Switch türlerini ve özelliklerini öğrenmemiz gerek.

1.png

2.sayfa.png

sayfa3.png

sayfa4.png

sayfa5.png

Öncelikle bu Switch'leri ses olarak yüksekten düşüğe doğru sıralayalım.
  1. Blue/Green
  2. Kailh Box White
  3. Razer Clicky Optical
  4. Razer Optical Linear
  5. Red
  6. Brown/Orange
  7. Cherry MX Speed/Silver
  8. Yellow
  9. Black
Ses sıralaması ortalama bu şekilde diyebiliriz. Şimdi de hız olarak hızlıdan yavaşa doğru sıralayalım.
  1. Razer Linear Optical
  2. Cherry MX Speed/Silver
  3. Razer Yellow
  4. Kailh Box White
  5. Red, Brown, Yellow
  6. Black
  7. Blue
Yaptığımız bu sıralamalar seçimlerimizin temelini oluşturuyor aslında, hız ve ses.

Ses Düzeyine Göre Switch Seçimi​

Diyelim ki kardeşiniz ile aynı odayı kullanıyorsunuz. Bu durumda kardeşinizin sesli Switch'lerden rahatsız olması muhtemeldir. Ya da odanızda sizin dışınızda kimse olmasın. Kulaklık takılıyken sesli Switch'lerin sesi sizi çok rahatsız etmez. Ancak özellikle gece saatlerinde sizin odanızın dışındakiler bile klavyenin sesini duyabilir.

Dikkat ettiyseniz hep ev halkının çıkartabileceği sorunlardan bahsettik. Bir de bu işin kişisel tarafı var. Switch sesinden belki aileniz bile rahatsız olmaz, ama siz rahatsız olabilirsiniz. İster kulaklık olsun, ister olmasın. Blue Switch sesinden rahatsız olan birçok arkadaşım var.

Yukarıdaki senaryolara baktığımız zaman, ihtiyaç duyulan şeyin sessiz bir Switch türü olduğunu anlayabiliriz. Peki, sessizlik isteyen birisi hangi Switch'leri alabilir?
  • Razer Clicky Optical
  • Razer Optical Linear
  • Red
  • Brown/Orange
  • Cherry MX Speed/Silver
  • Yellow
  • Black
Razer'ın Clicky Optical Switch'leri Clicky olsa da hafif bir "çıt" sesi çıkartır. O yüzden sessizdir diyebiliriz.

Eğer diyorsanız ki, "Benim için ses önemli değil.", o zaman sizin hissiyata göre seçim yapmanız gerekir.

Hissiyata göre Switch Seçimi​

Switch'lerin hissiyatları Linear ve Tacticle olarak ikiye ayrılı diyebiliriz. Linear ve Tactical'ın ne demek olduğunu yukarıda anlatmıştım.

Kuvvet uygulandığında doğrusal bir şekilde ilerleyen Switch'lere "Linear Switch" denir.

Kuvvet uygulandığında bir geri bildirim hissiyatı veren Switch'lere "Tactical Switch" denir.

Buradan da anlayacağımız üzere Linear Switch'ler, dokunduğunuzda düz bir şekilde aktiflik noktasına ilerlerken Tacticle Switch'ler, dokunduğunuzda yolun ortasında bir geri bildirim hissiyatı verir.

Bazılarının aklına şu soru gelebilir: "İkisi de düz bir şekilde ilerlediğinden, Membrane ile Linear Switch'ler arasında fark yok mudur?" Tabii ki vardır. Mekanik Switch'ler normal membrane tuşlara göre çok daha hafif olması aralarındaki en büyük fark aslında. Ve tabii ki aktiflik mesafesi de var.

Hangi Switch'lerin Tacticle, hangi Switch'lerin Linear olduğunu yukarıdaki tabloda sıraladım.

Çok daha yumuşak, hızlı ve hafif bir Switch denemek istiyorsanız Linear, daha önce hiç hissetmediğiniz bir hissiyat istiyorsanız Tacticle Switch tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu yazıyı okuduktan sonra da aklınızda soru işaretleri kalmış olabilir. Eğer kaldıysa bunları belirtin, bu konu altında doğru Switch tercihi yapmanıza yardımcı olayım.

Bugünlük benden bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Son düzenleme:
Güzel olmuş, ancak mesela her switch için bir klavye örneği/tavsiyesi de olursa efsane olur. Bir de şu Logi'lerdeki Romer-G şeysisini göremedim.
Bilerek garip yazdım, moderasyon düzenlemez veya banlamazsa müteşekkir olurum.

Ellerinize sağlık ama GX ve Romer-G switchler yok :/
Güzel olmuş, ancak mesela her switch için bir klavye örneği/tavsiyesi de olursa efsane olur. Bir de şu Logi'lerdeki Romer-G şeysisini göremedim.
Bilerek garip yazdım, moderasyon düzenlemez veya banlamazsa müteşekkir olurum.
Çok tuhaf ama Romer G'yi bildiğin unuttum. Fotoğrafları falan hazırlarken hiç aklıma gelmedi, kusura bakmayın.

Çok tuhaf ama Romer G'yi bildiğin unuttum. Fotoğrafları falan hazırlarken hiç aklıma gelmedi, kusura bakmayın.
Hocam dün bende sizden yardım istemiştim bu konuda. Böyle bir konu açmanız gerçekten çok hoş olmuş. Bence forumda böyle bir rehbere ihtiyaç vardı. Herkesin kafası karışıyor çünkü bu switch konularında. Güzel bir rehber olmuş, teşekkürler.

Çok uğraşmışsın eline sağlık ama "tactical"bir hata yapmışsın. Bir de tüm resimlerde aynı/benzer yazım hatası var.

Tactile, tuş basıldığında dokunsal bir geri bildirim veren switch türü. Tactile bump diye adlandırılıyor bu geri bildirim.

Clicky switchler var bir de. Aslında onlar da tactile switch türü, daha sesli switchler. Bu ses farklı switchlerde farklı yöntemlerle sağlanmakta.

@hadwiger hocam desene biraz güncelleme gerek diye :D. Şaka bir yana bu bir-iki eklemeyi yaparsan diğer parçalardaki tier listler gibi go-to bir rehber haline gelebilir. Hatta bir de karşılaştıma amaçlı normal membranın bir-iki özelliğini ekle oldu mu sana genel rehber :).

Ellerinize sağlık güzel içerik olmuş. Bir sorun olacak. Yazılım ile uğraşan kişilere hangisini önerirsiniz yani hangisi uzun kullanımda ağrı yapmaz ve aynı şekilde konforlu olur?

Geri
Yukarı