Rehber Mekanik Klavyede Switch Tercihi

Merhabalar.

Mekanik klavye seçimlerinde bizi en çok uğraştıran Switch tercihi konusunda bir rehber hazırladım. Bu konudan sonra muhtemelen hangi Switch türünü tercih edeceğinize karar vermiş olacaksınız.

Linear/Tactical ne demek?​

Kuvvet uygulandığında doğrusal bir şekilde ilerleyen Switch'lere "linear Switch" denir.

Kuvvet uygulandığında bir geri bildirim hissiyatı veren Switch'lere "tactical Switch" denir.

aktiflik mesafesi ne demek?​

Switch'in aktif hale gelmesi için kat etmesi gereken mesafe.

toplam kuvvet ne demek?​

Switch'in en dibe ulaşması için uygulamanız gereken kuvvet.

toplam mesafe ne demek?​

Switch'in en dibe ulaşması için kat etmesi gereken mesafe.

karar verme aşamasına geçmeden önce en popüler Switch türlerini ve özelliklerini öğrenmemiz gerek.

Eki Görüntüle 855236

Eki Görüntüle 855250

Eki Görüntüle 855249

Eki Görüntüle 855248

Eki Görüntüle 855247

Öncelikle bu Switch'leri ses olarak yüksekten düşüğe doğru sıralayalım.
  1. Blue/Green
  2. Kailh box white.
  3. Razer clicky optical.
  4. Razer optical linear.
  5. Red
  6. Brown/Orange
  7. Cherry MX Speed/Silver
  8. Yellow
  9. Black
Ses sıralaması ortalama bu şekilde diyebiliriz. Şimdi de hız olarak hızlıdan yavaşa doğru sıralayalım.
  1. Razer linear optical.
  2. Cherry MX Speed/Silver
  3. Razer yellow.
  4. Kailh box white.
  5. Red, brown, yellow.
  6. Black
  7. Blue
Yaptığımız bu sıralamalar seçimlerimizin temelini oluşturuyor aslında, hız ve ses.

ses düzeyine göre Switch seçimi​

Diyelim ki kardeşiniz ile aynı odayı kullanıyorsunuz. Bu durumda kardeşinizin sesli Switch'lerden rahatsız olması muhtemeldir. Ya da odanızda sizin dışınızda kimse olmasın. Kulaklık takılıyken sesli Switch'lerin sesi sizi çok rahatsız etmez. Ancak özellikle gece saatlerinde sizin odanızın dışındakiler bile klavyenin sesini duyabilir.

Dikkat ettiyseniz hep ev halkının çıkartabileceği sorunlardan bahsettik. Bir de bu işin kişisel tarafı var. Switch sesinden belki aileniz bile rahatsız olmaz, ama siz rahatsız olabilirsiniz. İster kulaklık olsun, ister olmasın. Blue Switch sesinden rahatsız olan birçok arkadaşım var.

Yukarıdaki senaryolara baktığımız zaman, ihtiyaç duyulan şeyin sessiz bir Switch türü olduğunu anlayabiliriz. Peki, sessizlik isteyen birisi hangi Switch'leri alabilir?
  • Razer clicky optical.
  • Razer optical linear.
  • Red
  • Brown/Orange
  • Cherry MX Speed/Silver
  • Yellow
  • Black
Razer'ın clicky optical Switch'leri clicky olsa da hafif bir "çıt" sesi çıkartır. O yüzden sessizdir diyebiliriz.

eğer diyorsanız ki, "benim için ses önemli değil.", o zaman sizin hissiyata göre seçim yapmanız gerekir.

hissiyata göre Switch seçimi​

Switch'lerin hissiyatları linear ve tacticle olarak ikiye ayrılı diyebiliriz. Linear ve Tactical'ın ne demek olduğunu yukarıda anlatmıştım.

Buradan da anlayacağımız üzere linear Switch'ler, dokunduğunuzda düz bir şekilde aktiflik noktasına ilerlerken tacticle Switch'ler, dokunduğunuzda yolun ortasında bir geri bildirim hissiyatı verir.

Bazılarının aklına şu soru gelebilir: "ikisi de düz bir şekilde ilerlediğinden, membrane ile linear Switch'ler arasında fark yok mudur?" tabii ki vardır. Mekanik Switch'ler normal membrane tuşlara göre çok daha hafif olması aralarındaki en büyük fark aslında. Ve tabii ki aktiflik mesafesi de var.

Hangi Switch'lerin tacticle, hangi Switch'lerin linear olduğunu yukarıdaki tabloda sıraladım.

Çok daha yumuşak, hızlı ve hafif bir Switch denemek istiyorsanız linear, daha önce hiç hissetmediğiniz bir hissiyat istiyorsanız tacticle Switch tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu yazıyı okuduktan sonra da aklınızda soru işaretleri kalmış olabilir. Eğer kaldıysa bunları belirtin, bu konu altında doğru Switch tercihi yapmanıza yardımcı olayım.

Bugünlük benden bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Hocam ellerinize sağlık ama Romer G vs sanırım hatırladığım kadarıyla gx de var dı.

Hocam FPS oyuncusu için tacticle mi linear mı? Bence tacticle çünkü bastığımızi hissetmemiz gerekir o geri bildirimi almamız gerekir.
Şahsen Linear tercih ediyorum ben FPS oyunlar için. Oyunda yürürken ya da koşarken hafif bir hissiyat daha iyi oluyor.
HyperX'in switchleri hakkında bilginiz var mı?
Alloy Elite 2'de kullanılan HyperX Red Switchler kalitelidir.

Çok geç geliyorum ama böyle bastığım gibi algılayacak klavye var mı arkadaşım omnipoint Switch al dedi Apex Pro da oluyormuş bende baktım direk algılıyormuş sizce alınır mı?
bana kalırsa alınmaz aşırı overrated bir klavye gibi en dusuk basış hassasiyetine sahip klavye olabilir ama zaten sen o aradaki farkı anlayamazsın fiyatı acayip yüksek onun yerine cherry mx red, brown, speed gibi switchlere sahip corsair k70 mk.2 rapidfire klavye oneririm herhangi bir sorun olursa klavye yada diğer ekipmanlar hakkında bana buradan sorabilirsin cevaplarım

Merhabalar.

Mekanik klavye seçimlerinde bizi EN çok uğraştıran Switch tercihi konusunda bir rehber hazırladım. Bu konudan sonra muhtemelen hangi Switch türünü tercih edeceğinize karar vermiş olacaksınız.

Linear/Tactical ne demek?​

Kuvvet uygulandığında doğrusal bir şekilde ilerleyen Switch'lere "Linear Switch" denir.

Kuvvet uygulandığında bir geri bildirim hissiyatı veren Switch'lere "Tactical Switch" denir.

Aktiflik Mesafesi ne demek?​

Switch'in aktif hale gelmesi için kat etmesi gereken mesafe.

Toplam Kuvvet ne demek?​

Switch'in en dibe ulaşması için uygulamanız gereken kuvvet.

Toplam Mesafe ne demek?​

Switch'in en dibe ulaşması için kat etmesi gereken mesafe.

Karar verme aşamasına geçmeden önce en popüler Switch türlerini ve özelliklerini öğrenmemiz gerek.

Eki Görüntüle 855236

Eki Görüntüle 855250

Eki Görüntüle 855249

Eki Görüntüle 855248

Eki Görüntüle 855247

Öncelikle bu Switch'leri ses olarak yüksekten düşüğe doğru sıralayalım.
  1. Blue/Green
  2. Kailh Box White
  3. Razer Clicky Optical
  4. Razer Optical Linear
  5. Red
  6. Brown/Orange
  7. Cherry MX Speed/Silver
  8. Yellow
  9. Black
Ses sıralaması ortalama bu şekilde diyebiliriz. Şimdi de hız olarak hızlıdan yavaşa doğru sıralayalım.
  1. Razer Linear Optical
  2. Cherry MX Speed/Silver
  3. Razer Yellow
  4. Kailh Box White
  5. Red, Brown, Yellow
  6. Black
  7. Blue
Yaptığımız bu sıralamalar seçimlerimizin temelini oluşturuyor aslında, hız ve ses.

Ses Düzeyine Göre Switch Seçimi​

Diyelim ki kardeşiniz ile aynı odayı kullanıyorsunuz. Bu durumda kardeşinizin sesli Switch'lerden rahatsız olması muhtemeldir. Ya da odanızda sizin dışınızda kimse olmasın. Kulaklık takılıyken sesli Switch'lerin sesi sizi çok rahatsız etmez. Ancak özellikle gece saatlerinde sizin odanızın dışındakiler bile klavyenin sesini duyabilir.

Dikkat ettiyseniz hep ev halkının çıkartabileceği sorunlardan bahsettik. Bir de bu işin kişisel tarafı var. Switch sesinden belki aileniz bile rahatsız olmaz, ama siz rahatsız olabilirsiniz. İster kulaklık olsun, ister olmasın. Blue Switch sesinden rahatsız olan birçok arkadaşım var.

Yukarıdaki senaryolara baktığımız zaman, ihtiyaç duyulan şeyin sessiz bir Switch türü olduğunu anlayabiliriz. Peki, sessizlik isteyen birisi hangi Switch'leri alabilir?
  • Razer Clicky Optical
  • Razer Optical Linear
  • Red
  • Brown/Orange
  • Cherry MX Speed/Silver
  • Yellow
  • Black
Razer'ın Clicky Optical Switch'leri Clicky olsa da hafif bir "çıt" sesi çıkartır. O yüzden sessizdir diyebiliriz.

Eğer diyorsanız ki, "Benim için ses önemli değil.", o zaman sizin hissiyata göre seçim yapmanız gerekir.

Hissiyata göre Switch Seçimi​

Switch'lerin hissiyatları Linear ve Tacticle olarak ikiye ayrılı diyebiliriz. Linear ve Tactical'ın ne demek olduğunu yukarıda anlatmıştım.

Buradan da anlayacağımız üzere Linear Switch'ler, dokunduğunuzda düz bir şekilde aktiflik noktasına ilerlerken Tacticle Switch'ler, dokunduğunuzda yolun ortasında bir geri bildirim hissiyatı verir.

Bazılarının aklına şu soru gelebilir: "İkisi de düz bir şekilde ilerlediğinden, Membrane ile Linear Switch'ler arasında fark yok mudur?" Tabii ki vardır. Mekanik Switch'ler normal membrane tuşlara göre çok daha hafif olması aralarındaki en büyük fark aslında. Ve tabii ki aktiflik mesafesi de var.

Hangi Switch'lerin Tacticle, hangi Switch'lerin Linear olduğunu yukarıdaki tabloda sıraladım.

Çok daha yumuşak, hızlı ve hafif bir Switch denemek istiyorsanız Linear, daha önce hiç hissetmediğiniz bir hissiyat istiyorsanız Tacticle Switch tercih edebilirsiniz.

Bu yazıyı okuduktan sonra da aklınızda soru işaretleri kalmış olabilir. Eğer kaldıysa bunları belirtin, bu konu altında doğru Switch tercihi yapmanıza yardımcı olayım.

Bugünlük benden bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Merhaba GamaKay MK61 klavyede optik yellow Switch V2 diye bir seçenek var şunu sormak istiyorum optik yellow Switch vs optik yellow Switch V2 arasındaki fark nedir?

Geri
Yukarı