Meltdown BIOS'u çökertir mi?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Intel işlemcilerde bilinen Meltdown güvenlik açığı, BIOS sistemini çökertebilir mi? Benim dizüstü bilgisayarımın BIOS'u çöktüğü öğrenildi ve anakarta fiziksel müdahale ile BIOS zorla tekrar kuruldu. Sistemde performans düşüşü söz konusu değildir fakat bir BIOS neden çöker? Yani ben BIOS'a dokunanlardan da değilim. Yani BIOS'a mod kurmadım veya herhangi bir müdahale de etmedim. Ancak bir BIOS kendiliğinden neden çökebilir? Bu konuda bilginiz var mı?

Meltdown sadece bir güvenlik açığı. İşlemci ön belleği üzerindeki veriye ulaşmaya yarıyor. Bunun dışında bir etkisi yok.
Yanlış bir işlem ya da statik elektriklenmeden kaynaklanabilir.

Meltdown sadece bir güvenlik açığı. İşlemci ön belleği üzerindeki veriye ulaşmaya yarıyor. Bunun dışında bir etkisi yok.
Yanlış bir işlem ya da statik elektriklenmeden kaynaklanabilir.
Peki Meltdown ile Spectre arasında bir fark var mı? Biri Intel'in açığı diğeri ise AMD'nin ama aralarında fark var mı bunun dışında?

Peki Meltdown ile Spectre arasında bir fark var mı? Biri Intel'in açığı diğeri ise AMD'nin ama aralarında fark var mı bunun dışında?
Ooow, alakası yok. Yanlış bilgi. Technopat'ın konuyla alakalı makalelerini okumanız gerekiyor. Yukarıda link paylaşılmış.

Bir de, işlemci üzerindeki bir açık BIOS piline neden zarar versin? BIOS'un çökmesi ile bağlı bir durum değil. Ayrıca BIOS'un çökmesi de hatalı bir terim, zarar görmüş veya çipten silinmiş olabilir. EEPROM yongasına tekrar yazmanız mümkün.

Ooow, alakası yok. Yanlış bilgi. Technopat'ın konuyla alakalı makalelerini okumanız gerekiyor. Yukarıda link paylaşılmış.

Bir de, işlemci üzerindeki bir açık BIOS piline neden zarar versin? BIOS'un çökmesi ile bağlı bir durum değil. Ayrıca BIOS'un çökmesi de hatalı bir terim, zarar görmüş veya çipten silinmiş olabilir. EEPROM yongasına tekrar yazmanız mümkün.
EEPROM dediğiniz o yongaya tekrar o çipi sökmeden yazılabiliyor mu?

BIOS piline neden zarar versin
BIOS pili zarar görse hiç bir şey olmaz. Pil alır takarsın yine çalışır.:) Hatta pilsiz de çalışır, pil sistemde elektrik yokken BIOS'ta yapılan değişikliği tutmaya yarayan enerjiyi sağlar. Sorun BIOS çipinde veya yazılımda. PSU'nun 3.3 V kanalı aşırı gerilim verdiyse anlık olarak, mesela 4.5V gibi çip yanabilir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı